نگاهی کوتاه به سریال روی آنتن شبکه یک

سفر زائران در «شب عید»

بانی فیلم، گروه تلویزیون: با شروع دهه کرامت و از روز شنبه شبکه اول اقدام به پخش سریالی با عنوان «شب عید» کرده است. مجموعه ای به کارگردانی سعید آقاخانی که قصه‌ زائران مختلفی را روایت می‌کند که هر کدام با حاجت و نیتی در شب عید و آستانه تعطیلات نوروز، خودشان را تا مشهد و حرم نورانی امام رضا(ع) رسانده‌اند.
معمولا مجموعه هایی از این دست به دلیل مضمونی که در دل داستان خود دارند، مورد توجه مخاطبان بسیاری قرار می گیرند. به خصوص اینکه در زمان مناسبی هم روی آنتن بروند. اما این مجموعه ۷ قسمتی که سال گذشته در سکوت خبری (که دلیلش مشخص نیست) ساخته شد و بارها زمان پخش آن تغییر کرد و از گوشه و کنار زمان های مختلفی اعلام می شد، تا سرانجام در دهه کرامت و با فرا رسیدن میلاد امام رضا(ع) روی آنتن این شبکه رفت.
سعید آقاخانی کارگردان این مجموعه را شاید بیشتر به عنوان کارگردان و بازیگر طنز و کمدی بشناسیم. اما او در کنار شهرت و توانایی که در زمینه کارهای طنز دارد، در برخی فیلم های سینمایی حضور داشته که توانسته با ایفای نقش جدی هم مورد توجه قرار بگیرد. از جمله بازی در فیلم «خداحافظی طولانی» که مورد تحسین داوران جشنواره فجر قرار گرفت و سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد را از آن خود کرد. این سریال هم با توجه به مضمونی که دارد، در قالب طنز ساخته شده و تقریبا می توان گفت که از بازیگران طنز و کمدی هم برای این کار دعوت به همکاری کرده است که معمولا دراین زمینه تجربیات بسیاری دارند و همواره مورد توجه مخاطبان قرار می گیرند و در کنار فضای خاصی که در قصه دارد و لوکیشن های این سریال که در مشهد بوده است، اما باز هم به سبک همان کارهای قبلی آقاخانی است. یعنی رگه های طنز در کنار مسئله مهمی بیان می شود.
با این حال مینی سریال «شب عید» به دلیل مضمون مذهبی که دارد، می توان گفت در زمان مناسبی روی آنتن رفته و توانسته مورد توجه قرار بگیرد. گرچه این مجموعه فقط در ۷ قسمت تولید شده است. اما توانسته در همین ابتدا مورد توجه قرار بگیرد و مخاطبانش را با داستان هایی که روایت می کند، راضی نگه دارد.
آقاخانی این روزها بازپخش مجموعه «چاردیواری» را هم روی آنتن شبکه یک دارد. مجموعه طنزی که او در کنار امیر جعفری در آن حضور داشته و یکی از کارهای پرمخاطب سیروس مقدم است. او در آن سریال نقش خیری رفیق نادر را بای می کند که صبح ها از شبکه یک پخش می شود. از این رو آقاخانی که مدتی است در تلویزیون چه به عنوان کارگردان و چه به عنوان بازیگر کم کار است، اما همزمان دو سریال را در حال پخش دارد.
بازیگران این مجموعه هم که از جمله حمید لولایی، سروش جمشیدی و مرجانه گلچین بازیگران شناخته شده و محبوبی برای بیننده های تلویزوین هستند و از این رو یکی از ویژگی های مثبت این سریال کنار هم چیده شدن این بازیگران است. به هر حال این کار هم قطعا مانند هر کاری که در تلویزیون ساخته می شود و با شرایط و محدودیت های بودجه روبروست، کار بدون نقشی نیست. اما همین که مناسب با ایام دهه کرامت است و با حال و هوای این روزها تناسب دارد، کافی است. گرچه خیلی ها هم معتقدند که تلویزوین مانند قبل مخاطب ندارد و روز به روز هم از تعداد این مخاطبان کاسته می شود.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *