انتشار سومین سالنامه تئاتر ایران

سومین سالنامه تئاتر ایران ویژه سال ۱۳۹۵ پس از پنج سال با بخش‌های تازه، از سوی انجمن هنرهای نمایشی ایران زیر نظر علی‌اکبر عبدالعلی‌زاده منتشر شد.

به گزارش سایت ایران تئاتر، این سالنامه برای نخستین بار در سال ۱۳۸۷ منتشر شد و در سال ۱۳۸۹ اطلاعات آن به‌روزرسانی شد اما از آن تاریخ به بعد شرایط انتشار مجدد این سالنامه فراهم نشده بود، تا سرانجام به همت انجمن هنرهای نمایشی و با اطلاعات و بخش‌های تازه، سالنامه ۹۵ منتشر شد.

نخستین سالنامه تئاتر ایران در سال ۱۳۷۹ منتشر شد. این سالنامه دربرگیرنده مشخصات بیش از ۷۶۰ هنرمند عرصه تئاتر بود، اما سومین سالنامه تئاتر ایران مشخصات بیش از سه هزار هنرمند را شامل می‌شود و اسامی هنرمندانی که در این سال‌ها موفق به دریافت نشان عالی ارزشیابی هنری شده‌اند نیز گنجانده شده است.

این سالنامه داری بخش‌های مختلف گاه‌نویسی تاریخ تئاتر جهان، وقایع‌نگاری تاریخچه تئاتر ایران، کتاب‌نگاری تاریخ تئاتر ایران، زادروز هنرمندان تئاتر، اطلاعات گروه‌های ثبت‌شده تئاتری و تماشاخانه‌های خصوصی، سالن‌های تئاتر سراسر کشور، آدرس و شماره تلفن آموزشگاه‌های فعال تئاتر، فهرست کتاب‌های انتشارات نمایش، فهرست شماره‌های مجله نمایش و فهرست نمایش‌های اجرا شده در سال ۱۳۹۴ است. همچنین در این  سالنامه اسامی هنرمندان درگذشته تئاتر نیز گنجانده شده است.

از سایر بخش‌های این سالنامه که برای نخستین بار شاهد آن هستیم انتشار اسامی و زادروز اعضای کانون ملی منتقدان تئاتر ایران است به همراه ایمیل اعضا. همچنین در این سالنامه برای نخستین بار ایمیل هنرمندان نیز منتشر شده است. در قسمت پایانی این سالنامه فهرست جامع گروه‌های تئاتری ثبت‌شده ایران برای نخستین بار دیده می‌شود.

تنها بخشی که در این سالنامه نسبت به دوره گذشته جای آن خالی است، بخش اجرانویسی تئاتر ایران است که این فهرست کامل را می‌توانید در درگاه سالنامه مشاهده کنید.

 این سالنامه با توجه به کمبود منابع مرجع در حوزه تئاتر ایران و با هدف ایجاد نشاط از طریق توجه به سالروز تولد هنرمندان تئاتر در رسانه‌ها از سوی انجمن هنرهای نمایشی ایران منتشر شده است.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *