ابوالحسن داوودی در مراسم افتتاحیه روزهای فیلم ایران در منطقه بی‌اوغلوی استانبول:

سینمای ایران قبل از استیلای فضای مجازی بزرگترین سفیر فرهنگی ملت و بخشی از خواسته های حکومت محسوب می شد

مراسم افتتاحیه روزهای فیلم ایران در منطقه بی‌اوغلوی استانبول برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری آناتولی، «روزهای فیلم ایران» دیروز با حضور جواد معبودی‌فر سرکنسول ایران در استانبول، ابوالحسن داوودی، ایلبر اورتایلی مورخ معروف ترکیه و جمعی از هنرمندان و اساتید در سالن «گرند پرا» در خیابان استقلال (میدان تقسیم) این شهر برگزار شد.

سرکنسول ایران طی سخنانی در این مراسم ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های جانباختگان پرواز خطوط هوایی اوکراین، با اشاره به آشنایی مردم ترکیه از سینمای ایران گفت: ما از محبوبیت فیلم‌های ایرانی در بین مردم ترکیه و به ویژه کسانی که اهل سینما هستند، اطلاع داریم به همین دلیل تصیم گرفتیم که این رویداد را در استانبول برگزار کنیم.

معبودی فر با بیان این که در طول برنامه مذکور ۹ فیلم از سینمای کشورش همراه با زیرنویس ترکی اکران خواهد شد، افزود: امیدواریم این برنامه‌ها موجب آشنایی بیشتر مردم دو کشور از فرهنگ یکدیگر شود.

ایلبر اورتایلی، مورخ معروف ترکیه که به زبان فارسی نیز مسلط است، سخنرانی خود را به زبان فارسی آغاز کرده و ضمن ابراز امیدواری از ادامه چنین رویدادهای فرهنگی بین دو کشور گفت: سینمای ایران را دوست داریم، موضوعات و ترکیب و ساختار آن با سایر نقاط جهان متفاوت است. همچنین کشورهای غربی نیز به این سینما احترام خاصی قائل هستند.

اورتایلی همچنین ادامه داد: سه روز برای برگزاری این نوع برنامه بسیار کم است. امیدوارم رویدادهای فرهنگی زیادی به این شکل برگزار شود.

ابوالحسن داوودی، کارگردان ایرانی که این رویداد فرهنگی با اکران فیلم «رخ دیوانه» او آغاز به کار کرد، حضار را جهت ادای احترام به جانباختگان هواپیمای ساقط شده اوکراینی به یک دقیقه سکوت دعوت کرد و در ادامه در زمینه ساختار سینمای ایران در چند دهه اخیر گفت: بعد از انقلاب با توجه به شرایطی که به وجود آمد سینما تا مرز تعطیلی رفت. اما با آغاز دهه شصت (هجری شمسی) زبان و ساختار جدیدی در سینمای کشور به وجود آمد.

داوودی تاکید کرد: ما با این شرایط و به رغم تمامی کمبودها و موانع زبانی را پدید آوردیم که به تدریج رشد کرد و مورد توجه جهانیان قرار گرفت. سینمای ایران قبل از استیلای فضای مجازی به ویژه در دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی بزرگترین سفیر فرهنگی ملت ایران و بخشی از خواسته های حکومت کشورمحسوب می شد. متاسفانه یا خوشبختانه این سینما، تنها سینمایی است که محدودیت‌ها موجب پیشرفت آن شده است.

رئیس چلیک، کارگردان ترکیه‌ای نیز در این مراسم با تاکید بر نقش فرهنگ و هنر در پایداری یک جامعه گفت: ساختار دنیا همواره تغییر پیدا می کند. شاید اموالتان را فردا از دست دهید، اما یک جامعه‌ای که فرهنگ و هنر تولید می‌کند، هیچ وقت از بین نمی رود. به همین دلیل فرهنگ و هنر ایران نیز علی رغم تمامی مشکلاتی که این کشور در طول تاریخ داشته است، موجب پایداری این کشور شده است.

در خلال این رویداد مجموعا ۹ فیلم از کارگردان‌های سرشناس ایران از تاریخ ۱۷ الی ۱۹ ژانویه در سالن سینمای «آکادمی بی‌اوغلو» در خیابان استقلال (نزدیک میدان تقسیم) اکران خواهد شد.

در این برنامه که به همت وابستگی فرهنگی سرکنسولگری ایران در استانبول و شهرداری منطقه بی‌اوغلوی این شهر برگزار می شود، پنلی با موضوع سینمای ایران با حضور ابوالحسن داوودی کارگردان فیلم‌های «رخ دیوانه»، «هزارپا» و فیلم های پرمخاطب دیگر و فیصل سویسال کارگردان ترکیه‌ای در ۱۸ ژانویه در محل مذکور برپا خواهد شد.

فیلم‌های «امروز» از رضا میرکریمی، «آذر، شهدخت، پرویز و دیگران» از بهروز افخمی، «طعم شیرین خیال» از کمال تبریزی، «بادیگارد» از ابراهیم حاتمی کیا، «مزار شریف» از حسن برزیده، «رخ دیوانه» از ابوالحسن داوودی، «شیار ۱۴۲» از نرگس آبیار، «کفش‌هایم کو؟» از کیومرث پوراحمدی و «روزگاری عشق و خیانت» از داوود بی‌دل اکران خواهد شد.

روزهای فیلم ایران روز ۱۹ ژانویه به پایان خواهد رسید.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *