معرفی فیلم‌های علمی-تخیلی پاییز در «چرخ

«شب روایت» میزبان نویسنده کتاب «نقاشی قهوه خانه»

معرفی فیلم‌های علمی-تخیلی پاییز در «چرخ»
«چرخ» در بیست‌وهشتمین قسمت فصل ششم، ساعت ۱۹ امروز، سه‌شنبه ۲۶ مرداد، موضوع ارزش مادی و خسارات حفاظت کردن و نکردن از محیط‌زیست زمین را بررسی خواهد کرد.
به گزارش رسیده، برنامه‌ تلویزیونی «چرخ» در این قسمت میزبان دکتر حسین غیاثی‌نژاد، عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران خواهد بود. این استاد دانشگاه درباره‌ی این موضوع گفت‌وگو خواهد کرد که محیط‌زیست چقدر ارزش مادی دارد، حفاظت نکردن از آن چقدر ضرر اقتصادی دارد، تمرکز بر مدیریت پسماند زباله‌ها چه فوایدی دارد و عدم مدیریت پسماندها چقدر ضرر اقتصادی دارد.
براساس تازه‌ترین آمارهای اعلام‌شده سالانه در جهان حدود ۲ میلیارد تن زباله‌ی صنعتی و شهری تولید می‌شود که ارزش بازار آن از مرحله‌ی جمع‌آوری تا بازیافت، به ۵۰۰ میلیارد دلار می‌رسد. طبق آمار‌های منتشرشده، روزانه بیش از ۵٫۳‌ میلیون تن زباله در جهان تولید می‌شود. براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۸ سرانه‌ی تولید جهانی زباله در هر روز برابر با ۳۰۰ گرم است. این درحالی است که این رقم برای ایرانی‌ها به بیش از ۷۱۰ گرم و برای تهرانی‌ها ۷۹۰ گرم یعنی ۲٫۵ برابر متوسط جهانی است.
در بخش دیگری از برنامه، بهزاد یوسفی، کارشناس «چرخ»، مهم‌ترین فیلم‌های علمی-تخیلی پاییز را معرفی خواهد کرد. گزارشی از جزییات کار دکتر کامران کمالی، خزنده‌شناس یکی دیگر از بخش‌های بیست‌وهشتمین قسمت برنامه‌ی «چرخ» است.
مجله‌ی تصویری «چرخ» مهم‌ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره‌ی زندگی را با نگاهی تخصصی و به‌زبانی ساده و با حضور کارشناسان، اساتید دانشگاه و نخبگان بررسی و واکاوی می‌کند.
«چرخ» در تابستان امسال در روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه، از ساعت ۱۹ به‌صورت زنده از شبکه‌ی چهار پخش می‌شود. مجری «چرخ» حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی «چرخ» را بر عهده دارند.
 «شب روایت» میزبان نویسنده کتاب «نقاشی قهوه خانه» در شبکه چهار
محسن کاظمی نویسنده و پژوهشگر در برنامه ی «شب روایت» به معرفی و بررسی کتاب «نقاشی قهوه خانه» می پردازد.
نهمین قسمت از برنامه ی«شب روایت»سه شنبه ۲۶شهریور با حضور محسن کاظمی، پژوهشگر و نویسنده تاریخ شفاهی ساعت ۲۳ به روی آنتن می رود.
در این قسمت از برنامه ،مهدی صالحی با محسن کاظمی پژوهشگر و نویسنده در خصوص تاریخ شفاهی وکتاب «نقاشی قهوه خانه» به گفتگو می نشیند .
کتاب «نقاشی قهوه‌خانه» اثر محسن کاظمی، به بیان خاطرات کاظم دارابی دانشجو و تاجر ایرانی مقیم آلمان و از متهمان اصلی حادثه تروریستی رستوران میکونوس یکی از جنجالی‌ترین پرونده‌های تاریخ قضائی آلمان در شهریور ۱۳۷۱ می‌پردازد که منجر به کشته شدن تعدادی از رهبران حزب دموکرات کردستان ایران شد.
در بخش معرفی کتاب سید مجید واشقانی بازیگر کشورمان به معرفی کتاب «سقای آب و ادب» اثر سیدمهدی شجاعی می پردازد. همچنین مرتضی صفایی خوانش کتاب صحیفه ی سجادیه در بخش «لذت متن» را به عهده دارد.
معرفی مهمان، «روایت شب» دلنوشته ی فرناز ربیعی در خصوص پاییز و آیتم ویژه ی نمایشگاه نقاشی قهوه خانه از دیگر بخش های مجله شبانگاهی «شب روایت» است.
«شب روایت» به تهیه‌کنندگی حسین شاه‌مرادی کاری از گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما است. این برنامه ادبی در قالب گفتگو با اهالی قلم، نقد کتاب، روایت کتب داستانی و نیز دیگر آیتم‌های مرتبط با حوزه ادبیات و تاریخ ادب کشورمان هر هفته سه‌شنبه‌ها ساعت ۲۳ از شبکه چهارسیما پخش می شود.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *