آیدین طهرانی کارگردان نمایش«باغ وحشِ شیشه‌ای»:

شخصیت‌های داستان را تغییر دادیم

کارگردان نمایش «باغ‌ وحش شیشه‌ای‌ «از اجرای این نمایش از زاویه‌ای متفاوت و با سبک نه چندان رئال تا پایان سال خبر داد.
آیدین طهرانی، کارگردان نمایش «باغ وحش شیشه‌ای‌« در گفت‌وگو با ایسنا‌، در توضیح این نمایش که از پنجم بهمن ماه در تماشاخانه «موج نو» به صحنه رفته است، گفت: نمایشی که ما در اینجا به صحنه می‌بریم برگرفته از همان نمایشنامه‌ باغ‌ وحش شیشه‌ای اثر تنسی ویلیامز است؛ من برای این نمایش نقدهایی که از طرف منتقدان یا صحبت‌های شخص خود نویسنده بود را جمع‌آوری کردم و از بُعد دیگری به این داستان پرداختم.
او ادامه داد: دغدغه من «باغ ‌وحش شیشه‌ای» بود که داستانی با تِم و درون مایه‌های مختلف است که از میان آنها، مسوولیت خانواده، مسئله‌ای است که من در این نمایش به آن پرداختم.
طهرانی اضافه کرد: در راستای پرداختن به این درون‌ مایه، می‌بایست شخصیت‌های داستان را تا حدودی تغییر دهیم و داستان را مجددا درماتورژی کنیم.
این نمایش به صورت کلی همان داستان باغ وحش شیشه‌ای است که تماشاگر یک اطلاعات کلی از اطلاعات را می‌داند؛ مادری که به زور می‌خواهد خوشبختی را به بچه‌هایش دیکته کند، دختری که در دنیای خودش است و پسرش که از این شرایط خسته شده و می‌خواهد فرار کند.
این کارگردان در توضیح شیوه‌ اجرایی نمایشش گفت: شیوه‌ای که در اجرای این نمایش به آن رسیدیم، استفاده از تجربیاتی بود که جمع‌آوری کرده بودیم؛ ما از سه پارامتر سکون ‌، سکوت و حرکت استفاده کردیم تا به چیزی که می‌خواهیم برسیم.
او در این مورد اضافه کرد: در کل این نمایش نهایتا ۱۵ دیالوگ بیشتر وجود ندارد و به صورت کلی نمایشی نیست که متکی به دیالوگ باشد؛ بلکه این نمایش بیشتر بر فرم و موسیقی و نور متکی است و این‌ها عناصر مهم‌تری به حساب می‌آیند.
طهرانی در ادامه با تاکید بر عنصر موسیقی در این نمایش و بیان اینکه موسیقی که برای این کار استفاده کرده‌ایم انتخابی است گفت: علاوه بر اهمیت طراحی نور در این نمایش، موسیقی این نمایش، می‌تواند به عنوان یکی از بازیگران نمایش نیز به حساب بیاید.
این کارگردان همچنین در توضیح سبک اجرایی این نمایش تصریح کرد: این نمایش به صورت کامل رئال محسوب نمی‌شود. باغ وحش شیشه‌ای در این نمایش هویت دارد و خودش مانند یک بازیگر عمل می‌کند؛ همچنین در این نمایش ما داستان را از زاویه دید اسب تک شاخ لورا (دختر خانواده) می‌بینیم و حتی در قسمتی از آن اسب تک شاخ است که صحنه را می‌چیند.
کارگردان نمایش «باغ‌وحش شیشه‌ای» با اشاره به سالن اجرای کارش گفت: ما از ابتدا به دنبال یک بلک باکس بودیم که سقف بلندی داشته باشد و در تهران سه،‌ چهار تماشاخانه بیشتر همچنین ویژگی ندارند که از میان آنها ما سالن «موج نو» را انتخاب کردیم.
او در پایان از اجرای ویژه‌ی خبرنگاران و عکاسان این نمایش در یکشنبه، نهم اسفندماه خبر داد.
نمایش «باغ وحش شیشه‌ای» به کارگردانی آیدین طهرانی و تهیه کنندگی حمیدرضا نیک‌دل است که در آن فراز صیادی اسکویی، رها سلیمانی، مهتا روح‌بخش، الهام عبدالهی‌راد و حسین سپهرنژاد به ایفای نقش می‌پردازند.
این داستان درباره خانواده‌ای سه نفره است که آماندا (مادر خانواده) قصد دارد به هر نحوی تام (پسر) و لورا (دختر) خود را خوشبخت کند، اما در نهایت موفق نمی‌شود و خانواده ویران می‌شود. در این برداشت از باغ وحش شیشه‌ای، اسب تک شاخ شیشه‌ای لورا، جان می‌گیرد و داستان توسط او روایت می شود که کشمکش‌ها و درگیری‌های اعضای خانواده (مادر، دختر و پسر) به نمایش در می‌آید . این خانواده زندگی سختی دارند. پدر خانواده آنها را رها کرده و رفته است و مادر به هر وسیله ای می خواهد بچه های خود را خوشبخت کند. در این اجرا از کلام و دیالوگ بسیار کم استفاده شده است و رویکرد اجرا بر تصویر سازی و حرکت بنا شده است.
نمایش «باغ وحش شیشه‌ای» تا پایان سال در سالن موج نو واقع در خیابان شریعتی، خیابان میرداماد، رودبار شرقی (شمالی)، پلاک ۵۷ به اجرای خود ادامه خواهد داد.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *