سرسنگی در مراسم افطار سفرای کشورهای اسلامی در خانه هنرمندان: گسترش تعاملات فرهنگی با کشورهای مسلمان نیاز امروز کشور است

ضیافتی از جنس هنر و سیاست

بانی فیلم – گروه سینمای ایران – مینا صمدی: خانه هنرمندان با نگاهی ویژه به حوزه تعاملات بین المللی و تعمیق روابط فرهنگی، در جدیدترین  اقدام خود میزبان ضیافت افطاری سفیران کشورهای اسلامی شد.
به گزارش خبرنگار بانی فیلم، در این مراسم مهمانان ویژه ای چون عباس آخوندی، وزیر مسکن و شهرسازی و محمد سریر رئیس شورای عالی خانه هنرمندان حضور داشتند که در گفت و گو با بانی فیلم بر استفاده از ظرفیت های پیدا و پنهان فرهنگی ایران در معادلات فرهنگی عرصه بین الملل تاکید کردند. همچنین سفیر لبنان و معاون سفیر فلسطین نیز حضور فرهنگ و سینمای ایران در سطح جهانی را موثر ارزیابی و بر اقدامات تعاملی فرهنگی بین ایران و سایر کشورها تاکید کردند. در این مراسم که یکشنبه ۲۱ تیرماه  در خانه هنرمندان برگزار شد سفرا و اعضای سفارتخانه‌های کشورهای اسلامی چون مالزی، تاجیکستان، الجزایر، لیبی، فلسطین، بوسنی و هرزگوین، کومور، اندونزی، پاکستان، افغانستان، لبنان، گینه و… حضور داشتند.
عباس آخوندی، وزیر مسکن و شهرسازی و هم‌چنین اعضای شورای عالی خانه هنرمندان ایران نیز از دیگر مهمانان ویژه این مراسم بودند.
در ابتدای این مراسم محمد سریر، رئیس شورای عالی خانه هنرمندان ایران ضمن خوشامدگویی به سفیران و  اعضای سفارتخانه‌های کشورهای اسلامی گفت: روزه‌داری صرفاَ به معنای اجتناب از خوردن و آشامیدن نیست؛ نیت اصلی در ماه رمضان ارتقاء روحیه معنوی و انسانی است. امیدوارم در پایان این ماه مبارک، عید فطر را نیز با شادی و احساسی خوب جشن بگیریم. در ادامه مراسم مجید سرسنگی مدیرعامل خانه هنرمندان ایران میزبانی از برادران و خواهران مسلمان را مایه مباهات خانه هنرمندان ایران عنوان کرد و در ادامه گفت: ماه رمضان ماه بزرگی است که در آن قلب‌های مسلمانان جهان به هم نزدیک می‌شود و در کنار یکدیگر وحدانیت و عبودیت را تجربه می‌کنند. وی سپس به تشریح فعالیت‌های خانه هنرمندان ایران پرداخت و ادامه داد: خانه هنرمندان ایران بزرگ‌ترین مرکز فرهنگی-هنری غیردولتی در ایران است که ۱۲ انجمن هنری و فرهنگی دارد. این انجمن ها در واقع بزرگ‌ترین انجمن‌های هنری ایران هستند که حدود ۲۰۰ هزار هنرمند از طریق آنها با خانه هنرمندان ایران مرتبط می‌شوند. از آنجایی که انجمن‌های هنری زیرمجموعه خانه هنرمندان ایران اکثر رشته‌های هنری را دربر می‌گیرند، برنامه‌های هنری که در طول سال در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود به یک جنبه خاص از هنر محدود نمی‌شود. خانه هنرمندان ایران هم‌چنین در حوزه آموزش و پژوهش به انتشار کتاب، نشریه و دیگر مواد آموزشی دست زده است که مورد استفاده محققین به‌ویژه اساتید و دانشجویان دانشگاهی قرار می‌گیرد.
مدیرعامل خانه هنرمندان ایران سپس به معرفی برنامه‌های بین‌المللی خانه هنرمندان ایران پرداخت و گفت: از حدود چهار سال پیش تاکنون بیش از ۴۰ برنامه بین‌المللی در خانه هنرمندان ایران برگزار شده که دربردارنده هفته‌های فرهنگی کشورهایی از نقاط مختلف جهان بوده است. متاسفانه در این سال‌ها کشورهای اسلامی سهم اندکی در برگزاری این برنامه‌ها داشته‌اند اما تمایل داریم در حضور اعضای سفارت‌خانه‌های کشورهای اسلامی، آمادگی خانه هنرمندان ایران را برای برقراری روابط خوب فرهنگی با کشورهای برادر و مسلمان اعلام کنیم. وی ادامه داد: اعتقاد داریم روابط فرهنگی خوب و در سطوح بالا، می‌تواند زمینه‌ساز روابط سیاسی موثر میان کشورهای مختلف باشد. گسترش ارتباطات فرهنگی و هنری با کشورهای مسلمان مایه افتخار خانه هنرمندان ایران است. در روزگاری که قدرت‌های استکباری به دنبال تفرقه‌افکنی میان کشورهای اسلامی هستند، رابطه محکم فرهنگی بین کشورهای مسلمان می‌تواند قدرت واحدی از فرهنگ اسلامی در جهان پدید آورد. در ادامه این مراسم، سفرا و دیگر اعضای سفارتخانه‌های کشورهای اسلامی به بازدید از مجموعه خانه هنرمندان پرداختند و از جمله با آثاری از استاد غلامحسین امیرخانی، استاد برجسته خوشنویسی ایران، آشنا شدند. این آثار هنری به مناسبت حضور سفرای کشورهای اسلامی در معرض دید قرار داده شد.
غلامحسین امیرخانی، عضو شورای عالی خانه هنرمندان ایران، طی سخنان کوتاهی به موقعیت تاریخی و جغرافیایی سرزمین ایران و تاثیر آن در خلق آثار هنری اشاره کرد و گفت: مکان ایران به لحاظ جغرافیایی به گونه‌ای بوده که پذیرای اندیشه‌های گوناگون بوده است. مجموعه‌ای از دستاوردهای فرهنگی و هنری از فرهنگ‌‌های هندی، روم شرقی، یونانی، اسلامی، ایرانی و … در این مکان جغرافیایی تلاقی پیدا کرده و به نوعی بازپروری شده و صیقل خورده‌اند و بعد به ذهنیت و اندیشه و ذوقی تبدیل شده‌اند که در انواع هنرهای ما تجلی پیدا کرده است. این مراسم با اجرای پرده‌خوانی به زبان انگلیسی توسط ابوالفضل ورمزیار و بازدید از نمایشگاه اسماء‌الحسنی پایان یافت.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *