طنز؛ لطفا جدی باشید!

جناب آقای فریدون جیرانی دامت اضافاته

با توجه به شایستگی‌ها و سوابق درخشان شما در حوزه‌های مختلف رسانه‌ای، سینمایی و سیاسی و به ویژه مصلحت اندیشی‌های اخیرتان در جشنواره اخیر فجر که اگر نبود درایت شما ممکن بود تعبیر یک رویا از دشمن سالاد فصل زمستان سینمای ما را به کام روندگان روی فرش قرمز قرمزتر کند شما را با حفظ سمت در حوزه مطبوعات رسانه
به دبیری مجمع تشخیص مصلحت هیئت‌های انتخاب
مجمع تشخیص مصلحت داوری‌های جشنواره
و با حفظ سمت به دبیری مجمع تشخیص مصلحت سینما که جایگزین شورای عالی سینما خواهد شد منصوب می‌نماییم.
ضمناً از داوران گذشته و آینده جشنواره نیز می‌خواهم تا با نصب العین قرار دادن سیر عملی شما در حفظ مصالح عالیه سینما در انتخاب‌های خود با زدن راهنمای چپ به راست و بازدن راهنمایی راست در مواقع مصلحت به چپ بپیچند و نگذارند سینما از ریل مصلحت خارج و گرفتار داوری‌های تخصصی بی آتیه گردد.

دبیر دائمی
صفدر حیدر جهانی

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طنز؛ لطفا جدی باشید!

به جای مقدمه یا مدخل الورود:

این ستون به اوضاع و احوال همه هنرها-به شکل درهم و فله ای- خواهد پرداخت و از همین حالا باید شرط کنیم که اینجا- منظورمان از «اینجا»، همین ستون است، باقی اش به ما مربوط نیست!- نه محل تمسخر و توهین است و نه جای متلک پرانی های گستاخانه؛ بنا براین باید «بنا» را بر «این» بگذاریم که این ستون می خواهد به مانند سوپاپ اطمینان عمل کند تا ناچار به «عمل کردن» نشویم!
در این ستون همه چیز را می توانید پیدا کنید چون قلم به دستان زیادی در آن- یعنی در ستون- خواهند نوشت. به همین خاطر در این ستون در باره همه چیز خواهیم نوشت؛ از سینما و تئاتر و موسیقی و ادبیات و… بگیرید تا سینما و تئاتر و موسیقی و ادبیات و…!
لطفا جدی باشید چون نه می خواهیم جای کسی را بگیریم و نه جایگاه شخصی را تنگ کنیم؛ پس لطفا یه خرده جابه جا شوید تا برای ما هم «جا» باز شود…!

 

  

پای دکترها به «سینما» هم باز شد
در پیش بودن انتخابات مجلس و داغ شدن بازار و فضای انتخاباتی اگر برای گروه های سیاسی و جناحی، تعریفی کاملا تشکیلاتی و حزبی دارد و همه کاندیداهای تایید صلاحیت شده و رد صلاحیت شده های دوباره تایید صلاحیت شده، در کوران یک رقابت نفس گیرمیزان محبوبیت شان در میان مردم را محک می زنند، اما در مورد سینمای ایران وضع شکل دیگری دارد.
در میان اخبار هفته پیش پوستری به دست مان رسید که اولش فکر کردیم این هم از نوع تبلیغاتی اش است اما نبود؛ موضوع پوستر به سمیناری مربوط بود که چند سخنران هم قرار است در آن حرف بزنند. تا اینجای کار هم اشکالی نداشت، اما قرار گرفتن نام یکی از تهیه کنندگان در پوستر و درج عنوان «دکتر» برای او کمی نگران مان کرد! نگرانی البته نه از عنوان «دکتر»، چون دکترها و دکتری کلا برای جامعه خوب هستند و مفید؛ فقط دلواپس این شدیم که این تهیه کننده محترم چطور در فرصت زمانی کمتر از یک ماه به کسوت «دکتری» در آمده اند و چه طور ما ملتفت ارتقای مقام علمی ایشان نشدیم!؟
دوستی که او هم مثل ما از دیدن عنوان «دکتر» در پیشوند نام تهیه کننده محترم شگفت زده شده بود به مطایبه می گفت: کاش این عناوین کاربردشان فقط مخصوص به دوره خاصی نباشد و مردم بتوانند از دایره علمی ایشان استفاده ها ببرند.
واقعیتش ما هم گفتیم بر بخیل و نظر تنگ لعنت…
بد نیست شما هم همین جمله را بگویید…!

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *