عالیجناب وزیر مبارز و گلادیاتور سرسخت کرونا!

جمشید پوراحمد*
آقای دکتر نمکی وزیر محترم بهداشت! اول و آخر خسته نباشی و به قول بچه‌های پائین شهر دمت گرم؛ با وجود اینکه زنگ خطر ورود و شیوع این مهمان نابخرد نفس‌گیر را با تاخیر بسیار به صدا در آوردی!
این درد دیرهنگام اطلاع‌رسانی در ریشه و ذات بیشتر تصمیم‌گیری‌های کشور رسوخ کرده و کاملاً مشهود است که هر اتفاقی با محاسبات سیاسی و میزان صلاحدید و توافق مسئولان تعیین و در صورت صلاحید عنوان می‌ شود. در بعضی اوقات هم به تعطیلی می‌خورد و باعث می‌شود بعضی‌ها چون آقای رئیس جمهور، روز جمعه متوجه اتفاقات شوند!
جناب نمکی!
دلایل ضعف و ناتوانی شما و عدم موفقیت‌تان به عنوان وزیر بهداشت در کنترل این بیماری خواسته و یا ناخواسته مرگبار را نمی‌دانم.
زمانی که جنگ تحمیلی عراق علیه مملکت‌مان شروع شد، تنها اطمینان خبری ما، رسانه کاملا انقلابی ملی بود و هر آنچه که به سمع و نظر مخاطبان می رساند حجت بود و تمام.
جذاب ترین و افتخار آمیزترین خبر را وقتی می‌شنیدیم که یکی از هواپیماهای دشمن سرنگون شده…
…این رسانه، در هشت سال جنگ و در یک حساب سرانگشتی، به اندازه کل ناوگان هوایی آمریکا و انگلیس و فرانسه، از شکار هواپیمای جنگنده عراقی خبر داد؛ دقیقا مثل تیزرهای تبلیغاتی بعضی از فیلم‌های فارسی که نود درصد از زمان و محتوای تیزر در مقایسه با خود فیلم، واهی، ساختگی و البته اغراق آمیز است!
جناب وزیر!
شما به عنوان عالی‌ترین مقام حوزه سلامت و بهداشت از فردای رسیدن کرونا در رسانه ملی ظاهر شدید و از گفته‌ها و ناگفته‌ها فرمودید و در تمام روزها قول فردا را دادید. شما از نیازهای مبرم و حیاتی کشور (ماسک و مواد ضدعفونی) گفتید و از اینکه این لوازم ضروری برای پیشگیری، بزودی عرضه خواهد شد -که نشد- و تامین آنها تقریبا برای اکثریت مردم غیرممکن شد.
جالب اینکه در همین ارتباط، شبکه‌های مختلف صداوسیما در بخش‌های خبری خود از کشف و ضبط انبارهای احتکار شده این لوازم ضروری خبر داده و می‌دهند. حتی اطلاع‌رسانی تلویزیونی خبر محاکمه این سودجویان و فرصت‌طلبان مفسد را در دادگاه‌ها نشان دادند اما دریغ از اینکه من و ما نتوانستیم این چند قلم لوازم حیاتی برای کنترل و پیشگیری این ویروس خطرناک را در داروخانه‌ها پیدا کنیم!
جناب وزیر!
با این حجم گسترده از تبلیغات در مورد راه‌اندازی صدها کارخانه و افزایش تولید و ارسال کمک‌های بشردوستانه که بعضاً در حد و اندازه و پخش مکررشان مانند تبلیغ دوغ عالیس است،چه چیزی عاید حوزه سلامت کشور شد؟
شما را به آنچه اعتقاد دارید قسم می‌دهم نگذارید جامعه پزشکی، این سربازان باشرافت و مهربان و جان برکف، چشم به راه نیازهایی اولیه‌ای بمانند که نبودش به قیمت زندگی‌ این جان برکفان است.
روزی نیست که از گلایه‌های جامعه پزشکی از نبود ابتدایی‌ترین لوازم از قبیل ماسک و لباس برای گروه‌های درمانی در بیمارستان‌ها، خبری در فضای مجازی منتشر نشود…
غم‌انگیز و تاسف بار است که جامعه پزشکی مملکت‌مان، در مقابل این دشمن کور باید بدون اسلحه بایستند و این بیماری مهلک را شکست دهند.
موضوع مهم دیگر که در سخنان‌تان فرمودید این بود که بیماران مبتلا به ویروس کرونا، هزینه‌ای برای درمان‌شان پرداخت نخواهند کرد. این درحالی‌ است که هر ساعت مستنداتی مبنی بر دریافت هزینه‌های نجومی از بیماران مبتلا به کرونا در رسانه‌ها منتشر می‌شود.
با وجود تاکیدات زیادی که از سوی مقامات مسئول برای قرنطینه (ماندن درخانه) شده و می‌شود، بخش زیادی از مردم بدون توجه به این هشدارها، به سفرهای کوتاه و بلند می‌پردازند؛ سفرهایی که در این شرایط قرمز و بحرانی، یعنی روی میدان مین رفتن و بدون شک نمایشی‌ است از حماقت مضاعف…
پرسش مهمی که در این وانفسای بی‌توجهی مطرح می‌شود این است که چرا مردم توصیه‌های شما به ویژه ماندن در خانه و سفر نرفتن را جدی نگرفته‌اند؟! پاسخ به این پرسش‌ چندان دشوار نیست؛ ناامیدی و بی‌اعتمادی نسبت به قول و تعهد مسئولان و مدیران حوزه‌های مختلف تا جایی پیش رفته است که هر توصیه و هشداری از سوی مسئولان، تعبیر و شکلی وارونه در میان مردم پیدا می‌کند.
نکته تاسف‌بار دیگر، وجود فاصله بعید میان راستی‌آزمایی سخنان مدیران با واقعیت‌های موجود جامعه است، موضوعی که جنابعالی حتماً در حوزه مسئولیت‌تان به کرّات شاهد بوده و دیده‌اید.
جناب وزیر!
شما نمی‌توانید با چشم‌پوشی از وجود مشکلات عدیده، با توسل به گزارش‌های امثال یوسف سلامی و حسینی بای و یا مهران رجبی و… منکر کمبودها و معضلات و درد و رنج این روزهای مردم شوید.
بسیاری از قشرهای کم‌درآمد و تهیدست از اوضاع فعلی و نبود هیچ امکانی برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس کذایی، خون گریه می‌کنند.
تحمل این اوضاع آزاردهنده، چنان دشوار است که نباید با حرف‌های نسنجیده، داغ مردم را تازه کرد؛ همان بی‌تدبیری که در سخنان ناصواب وزیر صمت کاملاً مشهود بود!
نگارنده به جنابعالی قول می‌دهد که در صورت بودن شرایط و امکان لازم، همین مدیران صنایع و معادن، قیمت ماسک را به اندازه قیمت پراید خواهند کرد و شرایط دریافتش هم ارائه کارت ملی و نداشتن سوسابقه و داشتن مهر رای در شناسنامه باشد…!
جناب وزیر!
داشتن صداقت تنها کلید اطمینان است؛ اگر می‌خواهید «ابرو» را درست کنید دیگر «چشم» را کور نکنید! هر چند می‌دانم این تصمیم‌گیری نهایی درباره این موضوع در حدود اختیارات جنابعالی نیست.
مجری اخبار شبکه یک، آماری را از کشور امریکا می‌خواند که چه جمعیتی از این کشور دچار ویروس کرونا شده‌اند و قرار است چه جمعیتی بمیرند، خبری که مو به تن سیخ می‌کرد. چندین بار از خود پرسیدم وقتی آمریکای پیشرفته با آن همه امکانات گسترده پزشکی و بهداشتی قرار است نابود شود پس چه به سر ما خواهد آمد…؟!
خدایا خودت به خیر کن…

*پیشکسوت سینما و تئاتر

اشتراک گذاری در:

نظرات 1
  1. عالی و بدون ترس و واهمه ، مثل همیشه حرف دل جامعه

    تبریک میگم به هوش و ذکاوت قلم استاد احمدپور ، اگر شناخت رو استاد نداشتم می گفتم فقط شعار هست ولی با شناختی که از استاد دارم دست مریزاد به این قلم طلایی و نطق گیرا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *