در بحبوحه بحران و تنگنا نوبت بانی فیلم شد؛ «تولدت مبارک»!

عباس یاری: انتشار روزنامه‌ای درباره سینما شوق انگیز است

انتشار روزنامه‌ای درباره سینما را کاری دشوار، سخت و قابل تقدیر می‌داند.
عباس یاری منتقد و دبیر هیأت تحریریه مجله سینمایی «فیلم» ضمن تبریک شانزدهمین سالروز انتشار بانی فیلم گفت: «در روزهای ابتدای انتشار نشریه بانی فیلم شکل‌گیری و تداوم انتشار آن برای‌مان بسیار شوق‌انگیز بود چون معتقد بودیم این روزنامه با پوشش بسیاری از مسایل روز سینمای ایران، یعنی همان موضوعاتی که برای یک نشریهٔ ماهانه سینمایی مثل ما امکان‌پذیر نبود، دست ما را برای پرداختن به مباحث جدی‌تر مثل نقد باز می‌گذارد، به همین مناسبت با عشق بسیار برای دفتر روزنامه یک سبد گل ارسال کردیم. امروز هم اعتقاد دارم انتشار این روزنامه طی شانزده سال گذشته بشکل جدی و بی‌حاشیه بسیار مهم و تاثیرگذار بوده است چرا که این روزنامه ‌توانسته به رونق و بالندگی سینمای ایران کمک کند. در همان روزهای اول بعد از انتشار چند شماره از بانی فیلم مشخص بود این روزنامه برخلاف بسیاری از نشریات زرد قصد جنجال سازی و شایعه پراکنی ندارد و تلاش می‌کند به پرستیژ، جایگاه فرهنگی و رونق فیلم های خوب کمک کند.
وی در ادامه افزود: تلاش آقای داودی و یارانش حفظ یک نشریه وزین و آبرومند بوده و بانی فیلم بحق کاملاً در این مورد موفق عمل کرده است. من و همکارانم در مجله فیلم به عنوان نشریه ای که ۳۶ سال در این عرصه کار کرده‌ایم می‌توانیم حس کنیم که چقدر پیمودنِ این راه دشوار بوده است.
این منتقد در ادامه به استفاده ابزاری از نشریات اشاره کرد و افزود: متأسفانه بخشی از نشریات در ایران در هر زمینه و یا رویکردی برای بقا تبدیل به ابزار و تریبونی تبلیغاتی برای اهدافی سودجویانه می‌شوند . مثلا در بعضی از نشریات ورزشی شکل گیری و انتشار آنها با این نیت بوده که مدیرانش خواسته اند وارد مناسبات ورزشی شوند. این معضل در نشریات سیاسی و یا سینمایی نیز وجود داشته است. مثلا نشریات سینمایی قبل از انقلاب با هدف تهیه کنندگی، بازیگری و یا عناوین دیگر وارد صحنه می‌شدند.
دبیر هیأت تحریریه مجله فیلم در ادامه صحبت‌هایش اضافه کرد: خوشبختانه بانی فیلم بهای استقلال را پرداخت و دقیقاً همان شیوه‌ای را پیش گرفت که ما در مجله فیلم انجام داده‌ایم. من در سال های اخیر به هیچ وجه نشنیده ام که آقای داودی و یا همکارانشان بخواهند از این امکان و موقعیت برای پیشبرد اهدافشان چه به عنوان تهیه کننده، بازیگر، فیلمساز و… استفاده کنند که همین بسیار قابل تقدیر است.
وی درباره نقش مهم اطلاع رسانی نشریات سینمایی و ایجاد خوراک خبری برای مخاطب نیز گفت: خوشبختانه بانی فیلم در زمینه خبری و اطلاع رسانی در مورد سینما و اینکه در این صنعت چه می گذرد نیز به با متانت عمل کرده است و جدا از پوشش خبری، در گزارش‌های‌شان مشکلات و بحران‌های روز سینمای ایران را انعکاس داده‌اند که جای تشکر و قدردانی دارد.
یاری در پایان گفت: مشکلات این کار یکی دوتا نیست و همین که شما بخواهید در شرایط فعلی که هزینه‌های انتشار مانند کاغذ، چاپ و غیره نیز واقعا کمرشکن شده، همچنان با استقلال ادامه حیات بدهید و وابسته به گروه و دسته و جناح خاصی نشوید، بسیار دشوار است.
برایتان صمیمانه آرزوی موفقیت می‌کنم… .

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *