عکس هاى شقایق کریمى با موضوع دغدغه زنان ایرانى در گالرى شکوه

آیین گشایش نمایشگاه عکس«تراکُب» عصر جمعه ٢۴ آبان ماه با حضور جمعى از هنرمندان حوزه هنرهاى تجسمى، سینما، تئاتر و همچنین علاقه مندان به هنر برگزار شد.
به گزارش رسیده، در این مراسم، از ٢٠ قطعه عکس«شقایق کریمى» با موضوع دغدغه زنان ایرانى رونمایى شد. این رونمایى با پرفورمنسى ویژه در رابطه با موضوع نمایشگاه به کارگردانى«مازیار رضاخانى» و بازى «سمیرا شاهنجرینى»و «رضابرزگر» همراه بود.
آزیتا ترکاشوند، نفیسه روشن، امیریَل ارجمند، یاسمینا باهر، رضا درستکار، امیریگانه(مجموعه دار)، داود بنى اردلان(کارگردان تئاتر)، اوژن شیراوژن(نقاش) و حسین کشفى اصل(بازیگر تئاتر) جزو مهمانان مراسم افتتاحیه «تراکُب» بودند که نگاه متفاوت و جسارت عکاس نمایشگاه را تحسین کردند.
استیتمنت نمایشگاه «تراکُب»که تا ٢٩ آبان ماه برقرار است، به قلم آزیتا ترکاشوند، بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر نوشته شده است. ترکاشوند در این باره توضیح داد:«موضوع این نمایشگاه بسیار خاص است و مشابه آن شاید در ایران برگزار نشده باشد. زنانگى یک زن، کودک درون یک زن و درد مشترکى که خیلى از زنان ایرانى در همه اقشار با آن مواجه هستند، و همچنین احساسات زنانه اى که آسیب دیده اند،در این مجموعه عکس به تصویر کشیده شده اند. در واقع تلفیقى عجیب از نگاه ابزارى و عاطفى به زن را در این عکس ها مى بینیم.»
شقایق کریمى، عکاس مجموعه «تراکُب» درباره هدفش از برگزارى این نمایشگاه عکس با موضوع خاص و دغدغه مند آن گفت:«هدف از عکاسى این مجموعه، منع یا نفع یک فرهنگ یا باور نیست.بلکه هدف آگاهى و به وجود آمدن یک بینش درست نسبت به تاثیرات یک باور بر زندگى زنان است. این که آگاهى و شناخت نسبت به یک باور و فرهنگ قدیمى و مواجه درست با آن، چقدر مى تواند از بروز اتفاقات دلسردکننده در زندگى زنان، جلوگیرى کند.»
شقایق کریمى، همچنین درباره مدت زمانی که برای این پروژه اختصاص داده توضیح داد:«حدود یک سال زمان صرف شد تا عکس ها گرفته شوند. شاید به اندازه یک فیلم کوتاه زمان و انرژی صرف کردیم تا بتوانیم عکس ها را به موضوع نمایشگاه نزدیک کنیم. طراحی صحنه برای بعضی از عکس ها آنقدر سخت بود که یک هفته زمان برد.»
کریمى ادامه داد:«خداراشکر با موضوع نمایشگاه مخالفت نشد. ضمن اینکه چند عکس را حذف کردم تا حساسیتی ایجاد نشود اما در کل همه چیز خوب پیش رفت و امیدوارم بتوانیم دغدغه زنانه اى را که در ذهن داشتیم با عکس ها به مخاطب القا کنیم.»
همچنین امیریل ارجمند از مهمانان حاضر در این مراسم گفت:«برگزارى چنین نمایشگاه هایى با این موضوع خاص به نظرم اتفاقى رو به جلوست. عکس ها در عین جسارت، قاب هاى عفیف و پاکى داشتند که به نظرم وجه تمایز این نمایشگاه با نمونه هاى مشابه آن است. در واقع عکس ها در سطح نبودند و دید عمیق و زنانه عکاس آن کاملا در عکس ها مشهود بود.»
رضا درستکار، منتقد و مستند ساز نیز با اشاره به این که زنان جهان‌شان با جهان مردان متفاوت است؛ و برای به هست آمدن، پیچیده‌ترین موجودات هستی‌اند، درباره این نمایشگاه گفت:«اکنون در این نمایشگاه، بخشی از پیچ و تاب درون‌شان را، که تغّیر و تغییری‌ست با فاصله از جهان مردانه، از چشم سوم این هنرمند می‌بینیم و نظاره می‌کنیم؛ درک زنان – فهم مردان؛ گاهی عجز، گاهی درد، مشقّت مادینه بودن، عشق‌، انهدام، مادری، انفصال، چرخیدن به چهار سوی هستیت خود …؛ و این نمایشگاه که قابی برای تماشای این‌همه حواس و احساس فراهم آورده است.»
نفیسه روشن نیز بعد از بازدید از نمایشگاه توضیح داد:«به نظرم این نمایشگاه خیلى مختصر و مفید و در عین حال جامع و مانع به مخاطب منتقل شد. گاهى یک فیلم یا تئاتر هم ممکن است پیامى مشابه داشته باشد که مدت طولانى آن حوصله مخاطب را سر ببرد.اما در مدت نیم ساعتى که در این نمایشگاه بودم و فضاى خوبى را تجربه کردم با تماشاى عکس ها و پرفورمنس کوتاه، عمق پیام آگاهى بخش عکاس را کاملا درک کردم.»
فرنوش آباء، مدیر رسانه نمایشگاه «تراکُب» است و این نمایشگاه تا ٢٩ آبان ماه در گالرى «شکوه» دایر خواهد بود
عکس ها: شهاب اسدى/امیرحسین خلیلى/ امیراصغرزاده

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *