غروب ستارگان در سال ۲۰۱۵

مثل هر سال سینما چهره‌های محبوب و معروف خود را از دست داد. آن‌ها با فیلم‌های‌شان طی سال‌ها توانستند در آسمان سینما بدرخشند و هر چند غروب کردند اما همیشه روشنایی‌شان در دل هواداران بر جا مانده است.
مورین اوهارا (۲۰۱۵-۱۹۲۰)
ستاره ایرلندی/ آمریکایی با موهای سرخ که با نقش زن‌های شرقی (در فیلم‌های «قوی سیاه» و «سندباد بحری») محبوبیت یافت، در حقیقت بازیگر پُر استعداد آثار ماندگار جان فورد شناخته می‌شود. او در سال ۱۹۴۱ در فیلم «دره من چه قدر سرسبز بود» با فورد همکاری کرد و پس از ان با «ریو گراند» (۱۹۵۰) و «مرد آرام» (۱۹۵۲) و «بال‌های عقاب» (۱۹۵۷) تبدیل به یکی از شخصیت‌های فوردی شد. در سال ۲۰۱۴ از آکادمی اسکار یک جایزه افتخاری تحت عنوان «برای مورین اوهارا درخشان‌ترین چهره هالیوود با بازی‌هایی قوی و محکم» دریافت کرد.
عمر شریف (۲۰۱۵-۱۹۳۲)
او با اسم مایکل دیمیتری شالوب در اسکندریه (مصر) متولد شد. فعالیت‌هایش را در دهه ۱۹۵۰ در وطن خود آغاز کرد. به سال ۱۹۶۲ برای دیوید لین در فیلم «لارنس عربستان» به نقش شریف علی ظاهر گشت و نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل شد و برای همین فیلم جایزه گلدن گلوب را گرفت. در سال ۱۹۶۵ مجدداً برای لین به قالب «دکتر ژیواگو» رفت و بار دیگر جایزه گلدن گلوب را به دست آورد. یکی از نقش‌های ماندنی عمر شریف در فیلم «اسب کره را بنگر» (۱۹۶۴) برای فرد زینه‌مان بود. او در سال‌های آخر در فیلم‌های «هیدالگو» (۲۰۰۴) و «کازبا را تکان بده» (۲۰۱۳) بازی کرد.
آنیتا اکبرگ (۲۰۱۵-۱۹۳۱)
ستاره سوئدی/ ایتالیایی که عنوان ملکه جاذبه را در سینما داشت، در حقیقت تنها با فیلم کلاسیک فدریکو فلینی «زندگی شیرین» (۱۹۶۰) به دنیا شناسانده شد. او در این فیلم در صحنه‌ای درون چشمه رُم و مواجهه با مارچلو ماسترویانی به صورت یک بُت در آمد. در ابتدای کار نتوانست در یک مسابقه «میس یونیورس» (ملکه جهان) توفیقی به دست آورد اما استودیو یونیورسال قراردادی با او بست و نقشی در فیلم ۱۹۵۳ «بود آبوت و لوکاستلو به مریخ می‌روند» به عهده‌اش سپرد. در دهه ۵۰ در فیلم‌هایی چون «دره خونین» (۱۹۵۵) با جان وین و «آرتیست‌ها و مدل‌ها» (۱۹۵۵) با جری لوییس و دین مارتین ظاهر گشت. آن زمان به آنیتا لقب «مریلین مونروی پارامونت» داده بودند. آخرین فیلم او «دلقک‌ها» در سال ۱۹۷۲ بود.
راد تیلور (۲۰۱۵-۱۹۳۰)
بازیگر استرالیایی که در بیش از ۵۰ فیلم بازی کرده است، تنها یک فیلم شاخص در کارنامه خود دارد: «پرندگان» شاهکار آلفرد هیچکاک. او کارش را از سینمای استرالیا آغاز کرد. با «لانگ جان سیلور» (۱۹۵۴) موقعیتی یافت تا به هالیوود قدم گذارد. با فیلم «غول» (۱۹۵۶) نقشی عهده دار شد و سپس به تلویزیون آمد و در سریال وسترن «شایان» بازی کرد. اما فیلمی که باعث شهرت او شد «ماشین زمان» (۱۹۶۰) بر مبنای کلاسیک علمی/ تخیلی جرج پال بود. به سال ۲۰۰۹ برای آخرین بار در سینما نقش وینستون چرچیل را در فیلم کوئنتین تارانتینو «حرامزاده‌های بی آبرو» بر پرده آورد.
کریستفر لی (۲۰۱۵-۱۹۲۲)
بازیگر، خواننده و نویسنده انگلیسی- که قهرمان جنگ جهانی دوم بود- نزدیک به ۷۰ سال از عمر خود را در نقش‌های منفی از جمله «کنت دراکولا» و یا اسکارا مانگا در فیلم «جیمزباند: مردی با اسلحه طلایی» و سارومن در سری «ارباب حلقه‌ها» و کنت دوکو در دو فیلم «جنگ ستارگان»، گذراند. در سال ۲۰۰۹ موفق شد لقب «شوالیه» را کسب کند. کریستفر لی استاد شخصیت‌های خبیث بود اما در نقش‌های مهم از جمله زندگی محمدعلی جناح در فیلم «جناح» (۱۹۹۸) نشان داد بازیگری توانمند است.
لیونارد نیموی (۲۰۱۵-۱۹۳۱)
بازیگر، کارگردان، عکاس، خواننده و نویسنده آمریکایی با شخصیت اسپاک در «سفر ستاره‌ای» تا اواخر ۱۹۹۴ در جهان به معروفیت رسید. او این نقش را آخرین بار در سال ۲۰۱۳ هم به عهده گرفت. نیموی کارش را از دهه ۱۹۲۰ شروع کرد و در دهه ۱۹۵۰ با تلویزیون به شهرت دست یافت.
جیمز هورنر (۲۰۱۵- ۱۹۵۳)
آهنگساز برنده اسکار و یکی از بهترین رهبرهای موسیقی آمریکایی که از طریق موسیقی متن فیلم‌ها به شهرت رسید، در لس آنجلس به دنیا آمد و در همان جا هم چشم از جهان بر بست… اولین موسیقی فیلم را برای «خانمی در لباس قرمز» به سال ۱۹۷۹ ساخت و با موسیقی برای فیلم «سفر ستاره‌ای ۲: خشم خان» در سال ۱۹۸۲ نشان داد در این زمینه استعدادی فوق العاده دارد اما شناخت واقعی اش با موسیقی سحرانگیز عاشقانه «تایتانیک» (۱۹۹۷) بود. این موسیقی علاوه بر اخذ اسکار، گرمی و گلدن گلوب، ۲۷ میلیون کپی در سراسر دنیا به فروش رسید. هورنر حدود ۱۰۰ موسیقی متن برای فیلم‌های گوناگون تنظیم کرد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به «بیگانه‌ها» (۱۹۸۶)، «افتخار» (۱۹۸۹)، «قوی دل» (۱۹۹۵)، «ذهن زیبا» (۲۰۰۱)، «خانه‌ای از شن و مه» (۲۰۰۳)، «آپو کالیپتو» (۲۰۰۶)، «اوتار» (۲۰۰۹) و «۳۳» (۲۰۱۵) اشاره کرد. آخرین کار او ساخت موسیقی برای نسخه جدید «هفت دلاور» به کارگردانی آنتوان فوکوآ است که احتمالاً در همین سال به نمایش در خواهد آمد.
وس کریون (۲۰۱۵- ۱۹۳۹)
نویسنده، تهیه‌کننده و کارگردان آثار ترسناک سینما به خاطر فیلم‌هایی خشونت بار شهرت یافته است. با فیلم هراس آور «کابوس در الم استریت» و خلق شخصیتی به اسم فردی کروگر توانست موقعیت قابل ملاحظه‌ای در هالیوود احراز کند. علاوه بر سه فیلم در زمینه «کابوس»، «او موفق شد چهار سری «جیغ» را ارایه دهد که با قهرمانی با چهره‌ای شبح وار تماشاگران را به وحشت انداخت. فیلم‌های دیگر وس کریون هم چون «تپه‌ها چشم دارند»، «آدم‌های زیر پله‌ها»، «چشم سرخ»، «مار و رنگین کمان» و «خون آشام در بروکلین» در همان مایه‌های ترس و هراس ساخته شدند. او به دلیل سرطان مغز در ۷۶ سالگی با زندگی وداع گفت.
جکی کالینز (۲۰۱۵- ۱۹۳۷)
رمان نویس مشهور انگلیسی که به جهت نگارش قصه‌های رمانتیک محبوبیت بسیار دارد، در حوالی دهه ۱۹۶۰ به لس آنجلس آمد و مقیم شد و بیش‌تر کتاب‌هایش را در آمریکا نگاشت. حدود ۳۲ رمان نوشته است و اغلب آن‌ها به فیلم برگشت. سری هالیوود او معروفیت بسیار دارد از جمله «همسران هالیوود» (۱۹۸۳)، «فرزندان هالیوود» (۱۹۹۴) و «طلاق‌های هالیوود» (۲۰۰۳). جکی خواهر کوچک‌تر بازیگر سینما جون کالینز بود.
ملیسا متیسون (۲۰۱۵- ۱۹۵۰)
فیلم نامه نویس قدرتمندی که به خاطر نگارش فیلم نامه اوریژینال «ئی.تی» (E.T) در سال ۱۹۸۲ نامزد جایزه اسکار شد، فعالیت‌هایش را با روزنامه نگاری و از طریق «نیوز ویک» شروع کرد. آشنایی با فرانسیس فورد کوپولا سبب گشت تا به عنوان دستیار در ساخت «پدرخوانده ۲» همکاری کند. بعد برای استیون اسپیلبرگ «ئی.تی» را نوشت و در نگارش «ایندیانا جونز و مهاجمان صندوقچه گم شده» مشارکت کرد. از عمده‌ترین کارهای او فیلم «کاندون» (۱۹۹۷) درامی درباره دالایی لاما- رهبر تبعیدی تبت- بود و پس از این فیلم به فعالیت سیاسی رو آورد.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *