فاطمه گودرزی: جشنواره «مادر» موازی کار نیست

به گزارش مهر، نشست رسانه ای نخستین جشنواره فیلم و عکس «مادر» صبح امروز ۱۷ مردادماه با حضور فاطمه گودرزی دبیر جشنواره، رویا تیموریان عضو شورای سیاست گذاری و میثم پویان‌فر مدیر اجرایی این جشنواره برگزار شد.
گودرزی در آغاز روز خبرنگار را به خبرنگاران تبریک گفت و عنوان کرد: برگزاری جشنواره «مادر» با توجه به وسعت معنا و ارزش وجودی مادر برگزار می شود. پذیرفتن دبیری این جشنواره در عین حال که کار سختی بود، تجربه ارزنده ای برای من به شمار می آید که امیدوارم به خوبی از عهده آن برآیم.
در ادامه این نشست رویا تیموریان نیز با تبریک روز خبرنگار گفت: امروز روز بزرگی است چون حرفه خبرنگاری کار بزرگ و پرمسئولیتی است. به اعتقاد من خبرنگاری یک رسالت بزرگ است که گاه کمرنگ می شود.
وی با اشاره به اینکه جشنواره فیلم «مادر» یک پیشنهاد به سینمای ایران است گفت: اختصاص جشنواره ای به موضوع مادر حرکت تازه ای در سینمای ایران است و به ما یادآور می شود که در لابه لای جشنواره های رنگین جایگاه مادر را فراموش نکنیم.
پویان‌فر مدیر اجرایی جشنواره در تکمیل صحبت های رویا تیموریان گفت: این جشنواره دو هدف اصلی دارد. هدف اول تکریم مادر و دیگری تحکیم بنیان های خانواده است. در طول ۳ ماه گذشته، ۴۰۰ فیلم و ۸۰۰ عکس به دبیرخانه جشنواره رسید که هیات انتخاب از بین این آثار ۸۳ فیلم را انتخاب کرده است.
مدیر اجرایی این جشنواره در توضیح جزئیات فیلم های انتخاب شده بیان کرد: در بخش مستند ۲۳ فیلم، در بخش داستانی ۳۸ فیلم، در بخش فیلم های تجربی ۶ اثر و در بخش انیمیشن ۱۲ فیلم انتخاب شد که جمعا ۸۳ فیلم در این جشنواره به نمایش درخواهد آمد. همچنین یک فیلم نیز به عنوان نمایش ویژه روی پرده خواهد رفت.
پویان فر با اشاره به اینکه چهار فیلم بلند سینمایی با موضوع مادر در این جشنواره نمایش داده خواهد شد، گفت: چهار فیلم با محوریت مادر که در سینمای ایران مطرح شده است را نمایش خواهیم داد بر همین اساس در شب نخست فیلم «مادر» ساخته علی حاتمی روی پرده خواهد رفت و در ادامه فیلم های «من ترانه ۱۵ سال دارم»، «گیلانه» و «به همین سادگی» نمایش داده می شوند.
وی تاکید کرد: فیلم «به همین سادگی» با تدوین جدید نمایش داده می شود. زمانی که با رضا میرکریمی کارگردان این فیلم تماس گرفتیم و خواستیم که فیلم «به همین سادگی» را برای نمایش در اختیار ما قرار دهد، گفت که این فیلم تدوین جدید شده است و قرار شد فیلم تدوین شده را برای نمایش آماده کند که در روز نمایش به دست ما خواهد رسید.
فاطمه گودرزی در ادامه صحبت های خود به معرفی هیات انتخاب و داوری در بخش های فیلم و عکس پرداخت و گفت: هیات انتخاب در بخش فیلم مهدی یارمحمدی، علی علایی، پریوش نظریه، ماهایا پتروسیان و مرجان اشرفی زاده بودند و همچنین پوران درخشنده، محمد آفریده و رویا تیموریان در بخش داوری این جشنواره را همراهی کردند.
دبیر نخستین جشنواره فیلم کوتاه «مادر» متذکر شد: شهاب الدین عادل، گوهر دشتی و فرزاد هاشمی نیز از اعضای هیات انتخاب و داوری در بخش عکس بودند.
گودرزی با اشاره به برگزاری بزرگداشت در این جشنواره گفت: برای برگزاری بزرگداشت در جشنواره فیلم و عکس «مادر»، زنان فعال در عرصه صدا، سیما و سینما را در نظر گرفته ایم اما هنوز به نتیجه قطعی نرسیدیم.
وی اضافه کرد: در نظر داشتیم بزرگداشتی برای ژاله علو بگیریم اما این هنرمند رادیو، تلویزیون و سینما گفت که به دلیل شرایط ویژه ای که دارد حدود ۲ سال است که از خانه بیرون نیامده است. بنابراین شرایط مناسب برای حضور در جشنواره را ندارد. از همین رو در حال بررسی گزینه های دیگر برای برگزاری بزرگداشت هستیم.
دبیر این جشنواره با اشاره به تاریخ برگزاری این رویداد سینمایی گفت: جشنواره از تاریخ ۲۵ تا ۲۹ مردادماه برگزار می شود و قرار است نمایش فیلم های کوتاه از ساعت ۱۴ تا ۲۲ شب روی پرده برود و طبق برنامه ریزی انجام شده فیلم های بلند سینمایی از ساعت ۲۲ تا بامداد نمایش داده می شود.

فاطمه گودرزی در پایان در پاسخ به این سوال که برگزاری جشنواره فیلم «مادر» موازی کاری با جشنواره فیلم پروین اعتصامی است، گفت: در دنیا جشنواره های مختلفی برگزار می شود و هیچ کس به تعدد جشنواره ها معترض نیست جز ایران. اما من معتقدم برگزاری جشنواره های متعدد خوب است ضمن اینکه جشنواره فیلم «مادر» موازی کاری با جشنواره فیلم پروین اعتصامی نیست. این جشنواره به طور ویژه مقام مادر را مطرح می کند اما جشنواره پروین اعتصامی درباره زن است بنابراین اعتقادی به ادغام این دو جشنواره با یکدیگر ندارم.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *