در سینماهای آمریکای شمالی جاری شد

فوران «زهر» شیرین در گیشه های ماه اکتبر

این هفته فیلم علمی- تخیلی «زهر» (یا «سم») نه تنها در صدر آثار پرفروش سینماهای آمریکای شمالی نشست بلکه با گیشه ای ۸۰ میلیون دلاری رکورد «آغاز اکران» فیلم ها را در ماه اکتبر در سطح آمریکای شمالی شکست و تفاوت این حد نصاب با رکورد جدید به بیش از ۲۰ میلیون دلار می رسد تا معلوم شود طعم این زهر، شیرین بوده و فورانی آن گیشه ها را سیراب کرده است. از سوی دیگر بازسازی «ستاره ای متولد می شود» توسط بردلی کوپر و با حضور خود وی در رل اصلی هم با استقبالی از سوی مردم مواجه شد که بیش از برآوردهای قبلی بود و به ۲/۴۱ میلیون دلار بالغ شد و این نیز کمک کرد تا با سودسازترین پایان هفته هالیوود طی ماه اکتبر در تمامی دوران ها مواجه باشیم.
بالاتر از کوارون
رکورد قبلی بالاترین «آغاز اکران» در ماه اکتبر به فیلم «جاذبه» کار فضایی سال ۲۰۱۳ آلفونسو کوارون مربوط می شد که در روزهای نخست پخش اش ۷/۵۵ میلیون دلار اندوخت. اضافه بر این آمار آغاز نمایش «زهر» از شروع اکران ۸/۷۵ میلیون دلاری فیلم کمیک استریپی «مرد مورچه ای و زنبور» در سال جاری هم فراتر می رود و فقط پشت سر رقم ۴/۸۴ میلیون دلاری ای قرار می گیرد که اولین بازدید کنندگان از فیلم فضایی- حادثه ای «سولو: یک داستان وارزی» که آن هم محصول امسال بوده است، به حساب این فیلم واریز کردند. هر دو فیلم مورد بحث تا رقمی حدود ۲۱۰ میلیون دلار در گیشه های آمریکای شمالی پیش رفتند، ولی از آنجا که نقدهای اکثر منتقدان در روزهای منتهی به اکران Venom و روزهای بعد از شروع نمایش نسبت به این فیلم منفی بوده است. نمی توان با اطمینان گفت که «زهر» هم به این آمار خواهد رسید.
خبری از یک رقیب مشابه نیست
یک بحث دیگر میزان نزول قابل توجهی است که معمولاً برای اینگونه فیلم ها در هفته دوم نمایش شان به ثبت می رسد و حتی فیلم کمیک بوکی «اتحادیه عدالت» که تنزل در فروش اش طی هفته دوم کمتر از سایرین بود نسبت به هفته اول ریزشی ۵۶ درصدی داشت. نکته مثبتی که در ارتباط با این فیلم و فروش اش در روزهای بعدی وجود دارد این است که تا ماه دسامبر که فیلم های کمیک استریپی جدید «اسپایدرمن: درون تارهای عنکبوت» و «مرد رویایی» اکران می شوند، هیچ کار دیگری از این تبار به روی پرده های نقره ای نمی آید و همین مسئله خالقان Venom را مطمئن می سازد که لااقل از جانب فیلم های مشابه و سایر کارهای علمی- تخیلی خطری تا اطلاع ثانوی متوجه آنان نیست.
از تماشاگران هفته نخست «زهر» ۵۹ درصد مرد و بقیه طبعاً زن بودند و از کل بینندگان هفته اول ۳۶ درصد حداقل ۲۵ سال سن داشتند. این در حالی است که در میان تماشاگران هفته اول «مرد مورچه ای و زنبور» ۴۶ درصد مرد بودند و این نسبت برای «جوخه خودکشی» نیز به همین میزان می رسید.
بالاتر از تصورات قبلی
اگر اول شدن «زهر» در آمریکای شمالی کاملاً قابل پیش بینی بود کمتر کسی فکر می کرد دوباره سازی «ستاره ای متولد می شود» پس از سه نسخه خوبی که در سال های قبلی عرضه شده بود، این همه سودساز باشد. این فیلم با فروش ۲۵/۴۱ میلیون دلاری اش در سطح ۳۶۸۶ سالن در آمریکاک و کانادا به این موفقیت دست یافت و حتی در روزهای سه شنبه و چهارشنبه هفته گذشته هم که فقط در سطح چند سالن در شهرهای لس آنجلس و نیویورک پخش شد ۳۵/۱ میلیون دلار کسب کرد. از اهمیت دستاورد فوق همین بس که آمار شروع پخش این فیلم دهمین «آغاز اکران» برتر تاریخ سینمای آمریکا را در ماه اکتبر موجب می شود. از تماشاگران هفته نخست «A Star is Born» ۶۶ درصد زن و بقیه مرد بودند و ۸۶ درصد از آنها حداقل ۲۵ سال سن داشتند و این آمار با توجه به عمده بودن کاراکتر اول زن فیلم جای تعجب نداشت. این نسخه تازه از «ستاره ای متولد می شود» حق به آینده و هفته های بعدی هم می تواند خوشبین باشد زیرا تم اجتماعی و عاطفی آن و اینکه از شهرت دیرین برخوردار است و به سبب وجود سه ورسیون قبلی بینندگانی قدیمی هم دارد، موجب خواهد شد اقبال عمومی از آن در هفته های بعدی نیز کم نشود و حس نوستالژیک دیدن آن سالن های محل نمایش فیلم را سرشار از تماشاگران کند.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *