مهمانی کاندیداهای اسکار امسال روی هنر سینما متمرکز بود اما...

فیل جنجالی، هتل را ترک نکرد!

بانی فیلم – گروه سینمای ایران- وصال روحانی: در مراسم صرف نهار کاندیداهای جوایز اسکار امسال که یک امر سنتی است و هر ساله صورت می‌پذیرد، خبر چندانی از مشکلات عمده این جوایز که نادیده گرفتن حق سیاهپوستان و حذف آنها از جمع کاندیداها بوده رویت و بهتر بگوییم چندان بیان نشد اما این معضل مثل یک مسئله زیرپوستی همچنان موجود و محفوظ ماند. این مراسم صرف غذا که بسیاری از نامزدهای بهترین جوایز سینمایی جهان در آن حاضر بودند، در هتل هیلتون بورلی هیلز در ایالت کالیفرنیای آمریکا برپا شد و در حالی که آکادمی علوم سینمایی و هنرهای تصویری یعنی نهاد مجری اسکار حداکثر توجهات لازم را شامل تمامی ۲۴ شاخه این جوایز کرد، به نظر می‌رسید که موضوع سیاهان و تضییع حق آنان همچنان در این جلسه حاضر و شبح آن در بالای سر حاضران در حال پرواز است.
شریل بودن
رییس این آکادمی اصلاً این مسئله را انکار کرد و در نطق خوشامدگویی خود به حاضران گفت: می‌دانم که یک فیل در اتاق حاضر بوده است و این همان فیل دردسرساز هفته‌های اخیر است اما از این فیل خواسته‌ام که فعلاً در این جلسه نباشد و برود تا ما بتوانیم به کارهای خود برسیم! امروز زمان تمرکز روی هنر سینما و تجلیل از مهارت‌های هنری سینماگران است و باید از کسانی تقدیر کنیم که به سینمای امسال شکوه و مفاهیمی تازه بخشیدند. باید از فیلم‌ها و اهالی آنها یاد و تقدیر شود و نه فقط جنجال‌هایی که با این حرفه آمیخته است.
محدودیت‌های تازه
اینکه فیل مورد بحث به خواسته بون واقعاً اتاق را ترک گفته باشد، در معرض تردید اساسی و جای قرار دارد و در نتیجه حاضران در شرایطی سخن گفتند و یا شنونده حرف‌های سایرین شدند که به نظر می‌آمد فکر اصلی‌شان همان حق تضییع شده سیاهان و فیلی باشد که در این هفته‌ها بر سر این مسئله بوجود آمده و به جولان در آمده است. دیوید هیل و رجینالد هادلین تهیه‌کنندگان مراسم اهدای جوایز اسکار امسال که برنامه‌شان صبح دوشنبه ۱۰ اسفندماه برگزار می‌شود. در این گردهمایی گفتند از این پس محدودیت‌هایی در مورد سخنرانی فاتحان اسکار اعمال خواهد شد به گونه‌ای که آنها دیگر نتوانند در جریان صحبت‌های پس از پیروزی‌شان از گروهی پر شمار از وابستگان‌شان تشکر کنند و یک لیست قطور را در این ارتباط بیاورند. هیل گفت: باید یک سقف و حداکثر را بر این قضیه مترتب شد و گاهی برنده‌ها آن قدر از پدر و مادر خود و این و آن تشکر می‌کنند که وقتی برای بیان حرف‌های مهمتر و احساسات درونی‌شان باقی نمی‌ماند و این موردی است که ما باید اصلاح کنیم و به آن سمت و سوی لازم و شکلی مفیدتر بدهیم. این لحظات یعنی دقایقی که برنده‌ها روی سن می‌آیند و حرف می‌زنند بسیار مهم است اما بازخوردهای آن باید برای بیننده‌ها نیز مهم و جالب باشد و نه اینکه فقط مشتی ابراز ارادت و تشکر را شاهد باشیم و چیزهایی که فقط به خود برنده‌ها مربوط می‌شود. یک راه هیل برای این معضل این است که لیست افراد مورد نظر برندگان برای تشکر، روی تصویر مربوط به آنان زیرنویس شود و آنها در آن لحظات فقط موظف به صحبت درباره فیلمی که اسباب سرفرازی او شده و یا سایر موارد هنری و فنی بپردازند.
فقط راکی حرف زد
وقتی در جریان مراسم و پایان آن خبرنگاران از برخی هنرمندان درباره موضوع کاندیدا نشدن سیاهان پرس و جو کردند، اکثریت از صحبت در این خصوص سر باز زدند و فقط سیلوستر استالونه بود که در این زمینه حرف زد. هنرمند ۷۰ ساله‌ای که به خاطر بازی قابل توجهش در «کرید» قسمت هفتم از سری فیلم‌های «راکی» نامزد اسکار نقش دوم مرد شده است. گفت: با رایان کوگلر که کارگردان «کرید» است و همچنین همبازی‌ام مایکل بی جوردن در این خصوص صحبت کردم و گفتم حق شما (سیاهان) تضییع شده و اگر راضی به حضور من در مراسم اسکار نیستید، نروم ولی کوگلر به صراحت گفت که مایل به حضور من است و استدلال آورد که حضور من می‌تواند بهترین عامل تبلیغ و وسیله دفاع از این فیلم و از تلاش صورت گرفته باشد و از من خواست بروم و پشت فیلم بایستم و حرف‌های آنان را انعکاس بدهم. در هر حال من موفقیت‌ام در این فیلم را مدیون همین دو مرد سیاهپوست (کوگلر و جوردن) هستم.
مارا: من نمی‌دانم
اما همان طور که پیشتر آمد سایرین از صحبت صریح در این خصوص سر باز زدند و یکی از آنها رونی مارا بود. بازیگری که به خاطر بازی در فیلم «کارول» کاندیدای اسکار نقش دوم زن امسال شده است. در قبال این سوال که با مراسم اسکار امسال چه می‌کنید و می‌روید یا خیر، گفت: نمی‌دانم، من تا این لحظه هیچ صحبتی با سایر کاندیداها در این خصوص نداشته‌ام و در نتیجه نمی‌دانم موضع آنها چیست و اگر فهمیدم، بر اساس آن اقدام خواهم کرد.
منبع: Hollywood Reporter

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *