در حاشیه صحبت های امیرحسین رستمی در برنامه «فرمول یک»

قطع و ممیزی؛ واکنش مأنوس تلویزیون به حرف حق!

بانی فیلم، گروه تلویزیون،هادی داداشی: باز هم یکی از سلبریتی هایی که تلویزیون سالها به آنان بها داد و به جامعه شناساند، از طریق تریبون این رسانه آنچه نباید را گفت تا نشان دهد این ستاره ها هرگز قدردان سازمانی که بستر را برای معروف شدن آنان فراهم کرده نبوده اند! این جمله البته بازتابی از طرز تفکری است که نسبت به انتقاد و هر نوع حرکت خارج از چارچوب آنچه مدیران صدا و سیما می پسندند در قاب این رسانه مطرح می شود.
درست همانند آنچه امیرحسین رستمی شب گذشته در برنامه «فرمول یک» مطرح کرد و هرچه اغلب مردم این روزها به آن اذعان و عنایت دارند را در یک پکیج جمع و جور و محترمانه، روی آنتن گفت. البته همین حرفهای حق و دلسوزانه به مثابه سیلی به صورت تلویزیون کوبیده شد تا پس از چند دقیقه مِن و مِن مجری و تلاشهای ناکامش در زیر هجوم تذکرهای پخش برای ساکت کردن مهمان هیجان زده، آنتن را به ناگاه در اختیار پیام های بی مصرف و حوصله سربر بازرگانی قرار دهد.
بعد هم علی ضیا در دفاع ناگزیر از سازمان متبوعش، مهمان را در غیبت او متهم به این کند که می خواسته با نقد، خودش را بزرگ کند و با تزریق ناامیدی حال مردم خوب نمی شود و چه و چه و چه….!
این نوع از واکنش به صحبتهای انتقادآمیز که برخلاف اغلب برنامه های گل و بلبل تلویزیون فقط در میان الفاظ مردم کوچه و بازار شنیده می شود و نه روی آنتن، در سازمان صدا و سیما مسبوق به سابقه است. اصولاً از دیدگاه مدیران این سازمان هر نوع نقدی فقط زمانی باید محل بروز و ظهور بیابد که یا به صورت سفارشی قرار باشد فرد یا نهادی را بکوبد و یا به کل خنثی و آبکی مطرح شود. حتماً در غیر این صورت فرد منتقد می خواهد خودش را بزرگ و یا تزریق ناامیدی کند! حال بماند اینکه اصلاً این روزها چقدر جای امیدواری وجود دارد و این امیدواری اگر کورکورانه باشد چه تبعاتی خواهد داشت.
جالب آنکه حتی مدیر روابط عمومی همین سازمان -که انحصارش در انتشار صوت و تصویر در کشور زبانزد است-، به جای استفاده از آنتن، ترجیح می دهد در شبکه اجتماعی فیلتر شده توئیتر پاسخگوی انتقادات باشد و در برنامه ای که با اجرای او از شبکه تهران بازپخش می شود، از مهمانان سیاسی برنامه اش سوالاتی در حد آشپزی هم می کنید و یا چقدر به همسرتان در کارهای خانه کمک می کنید را می پرسد!
امیرحسین رستمی حرف منکری نزد. در چند جمله او از رئیس قوه قضائیه درخواست کرد تا فیلترینگ تلگرام را حداقل موقتا تا رفع بحران کرونا بردارد، چراکه سرعت اینترنت پایین بوده و برای مطلع شدن پزشکان از یکدیگر و بهره بردن بچه‌ها از وضع آموزش مجازی اپلیکیشنی همچون تلگرام مورد نیاز است. از تعطیل نکردن ادارات انتقاد کرد و اینکه کارمندان نمی‌توانند با طی‌العرض از منزل به محل کار برسند و مجبور هستند که از خانه بیرون بیایند و به سر کار بروند و در معرض ابتلا به کرونا هستند. او همچنین این مطالبه عمومی را مطرح کرد که چه اصراری بود پروازهای ماهان به چین کنسل نشود، وقتی که می‌دانستیم مبدا این ویروس شهر ووهان چین است.
پیشنهاد می کنم مدیران صدا و سیما خارج از حلقه مریدان و مجیزگویان، فقط این بار سری به شبکه های اجتماعی و رسانه های دیگر بزنند و مروری بر پیامهای مثبت مردم بر حرفهای حق امیرحسین رستمی داشته باشند تا متوجه شوند اتفاقاً این صحبتها، تزریق امیدواری واقعی و تشویق به مطالبه گری غیر جعلی بود.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *