قفسه خالی سینما!+ ویدئو

در حال بارگزاری فیلم...

بانی‌فیلم: اگر دوستداران و کارشناسان، دهه شصت و سال‌های نخست دهه هفتاد را دوران طلایی و به عنوان نقطه‌ افتخار و اوج سینمای ملی و بومی می‌دانند، این ادعایی کاملاً درست است؛ می‌توان فیلم‌های فراوانی را برای اثبات این مدعا برشمرد که به شکل مصداقی فیلم‌های کاملی از سینمای ایرانی و ملّی کشورمان هستند.
با تنگ شدن عرصه برای سینمای جدی و متعاقب آن هجوم آثار بازاری به پرده سینماها و استقرار سینمای مبتنی بر پول و اقتصادی (که معلوم هم نیست از کدام منابع مشکوک به صنعت سینما آمده) راه تولید فیلم‌های آبرومند، کنشگر، سالم و ملّی بسته شد.
گلایه‌ها و انتقادات گاه و بیگاه سینماگران صاحب سبک از رشد بی‌رویه تولید و ساخت فیلم‌های نازل و بازاری که با ترفندهای یکی-دو دفتر پخش -که از قضا سهام‌دار این گونه فیلم‌ها نیز هستند- تنها هشدارهای دلسوزانه‌ای‌ست بر مرگ تدریجی سینمای ملّی و نهادینه شدن روند تخریبی سینمای ایران…
سینمای امروز کشورمان که مسئولان ساکن ساختمان بهارستان با هدایت برخی از «مدیران بازنشسته هنوز شاغل» با افتخار از رکوردشکنی‌هایش در گیشه سینماها یاد می‌کنند و آن را از امتیازات دوران مدیریت‌شان می‌دانند، در واقع نه یک اتفاق ویژه برای سینما که به مثابه زدن آخرین میخ‌های بر تابوت سینمای فرهنگی و ملّی ایران است.
سینمای فعلی ایران که بخش بزرگی از تولیداتش شامل نازل‌ترین، سخیف‌ترین و غیرفرهنگی‌ترین ساخته‌هاست به سان زائده‌ای‌ بدخیم بر پیکر فرهنگ و هنر کشورمان چنگ انداخته و نابود کردنش نیاز به عزم جدی همگانی دارد.
آیا مدیران سینمایی از خود پرسیده‌اند که چرا سالهاست قفسه سینمای ایران از آثاری ماندگاری چون «دلشدگان»، «دندان مار»، «باشو غریبه کوچک»، «هامون»، «خانه دوست کجاست»، «شیرسنگی» و… خالی است؟
شاید این تکه کوتاه از فیلم «دلشدگان» ساخته زنده‌یاد علی حاتمی به یادمان بیاورد که سینمای ملّی چه بود و اهمیت این سینما تا چه اندازه است و تماشای آن تلنگری باشد بر غفلت‌ کسانی که تعریف‌شان از هنر سینما شکل وارونه دارد و شناخت‌شان از فرهنگ و هنر بومی و ملّی نیازمند باز تعریف است…

اشتراک گذاری در:

نظرات 3
  1. در حوزه فرهنگ اسبها رو کنار گذاشتند تا قاطرا جلو دار بشن ، مدیران چهار نعل پیش رفتندونخواستن بفهمن جای خالی اسبهارو ، بیش از این چه انتظاری میشه داشت جز حسرت وآه .امیدوارم از سر ندانستن بوده باشه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *