«قوچ سنگی» در شبکه مستند

«قوچ سنگی» دومین فیلمی است که در نتیجه توافق شبکه مستند و انجمن سینمای جوان برای تولید ۱۰۰ فیلم با موضوعات مربوط به گردشگری روی آنتن می رود و به گورستانهای قدیمی آذربایجان که گنجینه عظیمی از مجسمه های سنگی قوچ است، می پردازد.
به گزارش روابط عمومی شبکه مستند سیما، «قوچ سنگی» به نویسندگی و کارگردانی مجید فتحی به تهیه کنندگی انجمن سینمای جوانان تبریز تولید شده است.
این فیلم به گورستانهای قدیمی آذربایجان که موزه های سرباز و گنجینه عظیمی از مجسمه های سنگی از قوچها و شیرهای سنگی است، پرداخته است.
«قوچ سنگی» به تاریخ پیدایش سنگ قبر و به خصوص قوچهای سنگی که با همه سکوت و خاموشی، ماندگاری خویش را در دل تاریخ به رخ می کشند، می پردازد.
قوچ‌های سنگی آثاری از ذوق و هنر دستان توانای نیاکان ما بودند که با آمیزه‌ای از اعتقادات قومی و نقش و نگارهای بومی برای انتقال فرهنگ و هنر و تعیین قلمرو خود دست به کار حجاری‌ها و تغییر شکل و فرم دادن بر روی سنگ‌ها می‌شدند.
این مجسمه ها در ادوار مختلف تاریخ پیش از اسلام تا سلجوقی و یا بعد از آن تا دوره آق قویونلوها و صفویان تا به امروز به عنوان نماد قدرت و شکست ناپذیری، سلامت و درمان ابدی و جاودانگی بر سر مزار افراد گوناگون از پهلوانان تا جنگ آوران و بزرگان و اشراف و همچنین در میادین شهرها و روستاها، اماکن مقدس و عبادتگاه‌ها قرار می‌گرفتند.
در منطقه کهن آذربایجان این قوچ‌های سنگی سیاه و یا قرمز رنگ مورد احترام و تقدس مردم بوده‌اند و زمانی که هنوز از بهداشت و واکسیناسیون خبری نبود و بیماری‌های واگیر سرخک و سیاه سرفه بلای جان کودکان و به تقریب و با توجه به شهادت تاریخ از هر ۱۰ کودک، جان ۶ کودک قربانی این امراض می‌شد، قوچ‌های سنگی پناهگاهی برای دست به دامن شدن مادران گریان بوده‌است.
«قوچ سنگی» تولید انجمن سینمای جوانان تبریز، امشب ساعت ۲۱ روی آنتن می رود و سه شنبه ۱۱ اسفند ساعت ۹ و چهارشنبه ۱۲ اسفند ساعت ۲۲:۳۰ بازپخش می شود.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *