محسني نسب: نيازي نيست زير مجموعه خانه سينما باشيم

کارگردان نزدیک به شمقدری : دوشنبه پاسخ شاه نشین‌ها را می‌دهیم

محسن محسنی‌نسب با اشاره به دعوت از فیلمسازان برای حضور در مجمع تاسیس کانون کارگردانان که قرارست به صورت مستقل فعالیت کند از درخواست پروانه ساخت برای فیلم هیولا به کارگردانی سعید آقاخانی و بازی فرهاد اصلانی و محسن تنابنده خبر داد.

این کارگردان سینما درباره برپایی مجمعی با نام کانون کارگردانان به مهر گفت: من به عنوان یک عضو جامعه کارگردانان متاسفانه این روزها با دو جناح مختلف روبرو هستم که هرکدام قصد دارند خانه سینما را برای خودشان راه بیاندازند بنابراین من به همراه جمعی از کارگردان‌های سینما تصمیم گرفتیم صنفی مستقل و بدون وابستگی به جناحی خاص برای کارگردان‌ها به ثبت برسانیم. طبق قانون از همه کارگردان‌های مستقل سینمای ایران برای حضور در مجمعی که برای تاسیس کانون کارگردانان به صورت رسمی و قانونی روز دوشنبه ۱۴ مرداد ماه تشکیل می‌شود، دعوت کردیم که دور هم جمع شوند.

وی ادامه داد: من نماینده هیات موسس کانون کارگردانان هستم. این کانون قرار است به صورت مستقل فعالیت و تنها برای رفاه و امینت شغلی فیلمسازان تشکیل شود. زمانی که کانون کارگردانان سینما در سال ۷۲ تشکیل شد من نیز جزو اعضا اصلی آن بودم. در آن زمان خانه سینمایی وجود نداشت که این صنف زیرمجموعه آن باشد. متاسفانه تا جایی که من می‌دانم این صنف هیچگاه مراحل ثبت قانونی را طی نکرده بنابراین طی دعوتی که انجام شده قرار است روز دوشنبه مجمعی برای تصویب اساسنامه تشکیل شود. چون در جلسه اول تصمیم داریم متن اساسنامه را رونمایی کنیم و این فرم در اختیار کارگردان ها قرار گیرد، احتیاج نبود که از ۱۵ روز قبل فراخوان اعلام شود اما برای جلسات بعد این اتفاق خواهد افتاد.

کارگردان کریستال گفت: من جزو افرادی هستم که این اساسنامه را تدوین کرده ایم. این کانون صرفا فعالیت صنفی می‌کند بنابراین نه قرار است کار فرهنگی کنیم و نه وابسته به دولت هستیم نه بر علیه آن. اصلا در شان کارگردان های سینمای ایران نیست که به نهادی وابسته باشند. کار صنفی کانون کارگردانان تنها برای ارتقا، بقا و بازگشت کارگردانان به جایگاه اصلی خودشان است.

وی متذکر شد: متاسفانه بیشتر افرادی که این روزها درگیر مسائل خانه سینما هستند دولتی هستند و به این نکته توجه ندارند که کارگردان در سینمای ایران شان و منزلت اجتماعی و اقتصادی خود را از دست داده است. در سالهای گذشته کارگردان حرف اول را در سینما می زد اما الان بعد از سینمادار، بازیگر و تهیه‌کننده، کارگردان در جایگاه چهارم قرار دارد. بنابراین تلاش من و همکارانم این است که صنفی مستقل را به ثبت برسانیم. تامین منافع صنفی کارگردان ها و امنیت شغلی مان در حال حاضر به خطر افتاده است بنابراین باید این حق را بازگردانیم.

کارگردان یاس‌های وحشی در پاسخ به این که کانون کارگردانان باید زیرمجموعه خانه سینما باشد، توضیح داد: ما نیازی نداریم که زیرمجموعه خانه سینما باشیم اما اگر احساس کنیم که منافع کارگردان ها و امنیت شغلی شان اگر زیر مجموعه خانه سینما باشند حفظ خواهد شد و نیازهایشان مورد توجه قرار می گیرد مخالفتی با اینکه زیر مجموعه صنوف خانه سینما باشیم، نداریم. چون کانون کارگردانان قبل از تاسیس خانه سینما به عنوان یک تشکل مستقل راه اندازی شده و بعدها زیر مجموعه خانه سینما قرار گرفته است. محسنی‌نسب با انتقاد از بن‌هایی که بین سینماگران پخش شده است، گفت: منزلت و حرمت هنرمندان ما باید حفظ شود چون در شان اهالی سینما نیست که با اهدای یک بن ۲۰۰ هزار تومانی به آنها ترحم کنیم. اگر هنرمندان ما غنی باشند احتیاجی به این جور هدایا ندارند. تمام تلاش من و همکارانم این است که کارگردان های سینمای ایران را به جایگاه اصلی‌شان باز گردانیم. متاسفانه روز گذشته یکی از خبرگزاری ها گفتگویی با من انجام داده بود که در آن مصاحبه برخی صحبتهای من به درستی منتقل نشده است. من هیچگاه قصد ندارم در جناح خاصی فعالیت کنم و در مقابل هیچ گروهی موضع ندارم. کانون کارگردانان به صورت مستقل و بدون وابستگی به هیچ کدام از طرفین دعوا بر سر خانه سینما، می‌خواهد فعالیت کند.

دوشنبه پاسخ شاه نشین‌ها را می‌دهیم

دیروز پیامکی که منتسب به یکی از کارگردانان نزدیک به شمقدری بود میان اهالی سینما رد و بدل می‌شد. در این پیامک که در آن غلط املایی نیز به چشم می‌خورد چنین آمده است:

« ادبیات حتاکانه و تهدید آمیز اسعدیان در ایسنا درخصوص مجمع عمومی کانون قانونی  کارگردانان به غیرت کارگردانان آزاده اهانت آمیز است و نگاه شاه نشینی این جماعت است. قرار ما روز دوشنبه پاسخی به این بی ادبیهاست. انشاا… »

واکنش میری به برخی تخریب‌ها درباره‌ بیانیه‌ کانون کارگردانان

مازیار میری گفت: برخی در پی تخریب، بیانیه‌های یک جمع را معطوف به یک نفر می‌کنند درحالیکه همه‌ بیانیه‌های ما با رای اکثریت اعضاء کانون کارگردانان سینمای ایران به نگارش درآمده است.

عضو شورای مرکزی کانون کارگردانان سینمای ایران با اشاره به بیانیه‌ اخیر این کانون به (ایسنا) اذعان داشت: برخی‌ها دارند اس‌ام‌اس‌های تخریبی می‌زنند و این بیانیه را نظر یک نفر از اعضاء کانون کارگردانان می‌دانند، در حالیکه بیاینه کانون معطوف به یک شخص نیست و نظر جمعی است، آقای اسعدیان (رییس کانون) مدتی است که در ایران نیستند. اعضاء شورای مرکز کانون کارگردانان سینمای ایران عبارتند از: داریوش فرهنگ، سیروس الوند، محمدرضا هنرمند، حسن برزیده،محمدعلی سجادی، کامبوزیا پرتوی، سیامک شایقی،مازیار میری و نادر مقدس.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *