نگاهی به مجموعه «لیسانسه ها»

«لیسانسه ها» در حد دکترا!

گروه تلویزیون – زینب علیپور: «لیسانسه ها» را می توان یکی از کمدی های متفاوت چند سال اخیر تلویزیون دانست. مجموعه ای به نویسندگی و کارگردانی سروش صحت که در دو فصل تولید شده و مدتی است که فصل دوم آن روی آنتن شبکه سه رفته است. آن هم در اوضاع و احوالی که شبکه های دیگر هیچ مجموعه طنزی ندارند. در حالی که مردم با توجه به اتفاقات اخیری که در جامعه رخ داده است، نیاز به خندیدن و لحظات مفرح دارند که تلویزیون گویا از آن بی اطلاع است!
شاید بتوان در غیاب کارگردان های موفق طنزی چون رضا عطاران و مهران مدیری، سروش صحت را یکه تاز عرصه طنز این روزهای تلویزیون دانست که با ساخت مجموعه «لیسانسه ها» و پرداختن به معضل بیکاری جوانان تحصیلکرده و مسئله ازدواج که دو موضوع مهمی است که جوانان جامعه را با خود درگیر کرده، هم سعی کرده است نگاه طنز و انتقادی به این مقوله داشته باشد که متاسفانه در جامعه بیداد می کند و هم لحظات شادی را در قالب یک مجموعه کمدی برای مخاطبان تلویزیون رقم بزند. آن هم با حوادث اخیری که برای برخی هموطنانمان پیش آمده و بیش از هر چیزی مردم نیاز به دیدن فیلم ها و مجموعه های طنز و کمدی دارند. سینما که مسئله اش جداست و متاسفانه کارهای سخیفی در این زمینه روی پرده دارد.
از طرفی متاسفانه تلویزیون هم آنطور که باید به رسالت خود عمل نمی کند و سعی در جذب مخاطب ندارد. این را می توان از کارهایی که تولید کرده و روی آنتن می فرستند، به راحتی فهمید.
البته «لیسانسه ها» شاید نتواند کار بسیار قوی و استخوان داری باشد، ولی در شرایطی که تلویزیون هیچ برنامه و سریال سرگرم کننده و کمدی و جذابی ندارد، آن هم در غیاب مجموعه پرمخاطب «پایتخت» که زمان پخش اش مدام تغییر می کند! این مجموعه تا حدودی توانسته است نگاه مخاطبان شبکه سه را به جای سریال های ماهواره به خود معطوف کند.
البته شروع فصل دوم هم به نوبه خود اتفاق تازه و متفاوتی بود و شاید بتوان گفت ادای دین کارگردان به تهیه کننده کارهای قبلی خود بود. به همین دلیل دو سریال در قسمت اول سریال با هم ادغام شد و بازیگران یکباره از سریال «گسل»سردرآوردند.
اما فارغ از قسمت اول فصل دوم، یکی از اتفاقات جالب و متفاوت این مجموعه چیدمان بازیگرانی است که کارگردان برای کاراکترهای اصلی در نظر گرفته است. کاری که وی در مجموعه های پیشین خود نیز نموده و از بازیگران با تجربه تئاتر برای ایفای کاراکترهای اصلی داستانش دعوت به همکاری کرده است. صحت در «ساختمان پزشکان» بهنام تشکر را به مخاطبان تلویزیون شناساند، در «شمعدونی» مخاطبانش را با محمد نادری آشنا کرد و در «لیسانسه ها» هم هوتن شکیبا و کاظم سیاحی را. گرچه این دو نفر به واسطه صداپیشگی در مجموعه «کلاه قرمزی» در تلویزیون حضور داشته اند، اما به عنوان بازیگر کمتر در سریالی دیده شده بودند. وی توانسته با معرفی این افراد به مخاطبان تلویزیون باعث شهرت و محبوبیت آنها بین مردم و وسیله ای برای شناساندن این هنرمندان به همکاران کارگردانش باشد که از این نظر کار بسیار پسندیده ای است. چرا که مخاطب از دیدن چهره برخی بازیگران که مدام از این سریال به سریال دیگر می روند، خسته و دلزده شده است. از طرفی با شرایط مالی که تلویزیون دارد، راه نابازیگر اسپانسرها هم به تلویزیون هموارتر شده است که اصلا برای این رسانه اتفاق خوشایندی نیست.
بنابراین کاری که صحت در این مجموعه کرده، برای مخاطب جدید و جالب است. در کنار هوتن شکیبا بازیگران دیگری را نیز با خود همراه کرده که با توجه به سبقه تئاتری که دارند و سالها تجربه در بازیگری کسب کرده اند، به راحتی و از همان ابتدا توانسته اند مورد توجه مخاطبان این سریال قرار بگیرند.
البته گریم و شخصیت پردازی این کاراکترها در فیلمنامه نیز در این زمینه بی تاثیر نبوده است. به خصوص بیژن بنفشه خواه و افشین سنگ چاپ که در این مجموعه نقش هایی را ایفا کرده اند که تا کنون چنین کاراکتر و بازی از آنها را در هیچ سریالی شاهد نبوده ایم.
بنابراین می توان گفت که صحت برای انتخاب بازیگران مجموعه اش مانند یکی دو کار قبلی اش از کلیشه های معمول تلویزیون پرهیز کرده و اتفاق تازه ای را رقم زده است.
اما در کنار بازیگران و بازی های قابل قبول و متفاوتی که این مجموعه دارد، قصه و فیلمنامه که رکن اساسی و اصلی یک مجموعه است نیز قابل دفاع است. داستان رفاقت سه جوان که می تواند الگوی خوبی برای مخاطبانش باشد. به خصوص شخصیت حبیب که در دوستی و رفاقت برای دوستانش از هیچ تلاشی دریغ نمی کند. این را به خوبی در قسمت های مختلف این مجموعه می توان دید و احساس کرد. گرچه گاهی هم سوء استفاده از محبت های حبیب توسط مسعود باعث خشم بیننده می شود، به خصوص سکانس شام خوردن و میهمان کردن دوستان ترانه توسط مسعود که عابر بانک حبیب را به همراه داشت. اما اصل مطلب، رفاقت خالصانه و بدون ریای این سه نفر است که می تواند الگوی خوبی باشد. در کنار بیان این رفاقت، صحت با طنازی نگاه انتقادی اش را درباره معضل اهمیت ندادن به مدرک تحصیلی و بیکاری و نادیده گرفتن توانایی جوانان جویای کار و تحصیلکرده بیان کرده است و به خصوص در فصل اول که گاها کاراکترها مقابل دوربین از هم صنف های خود عذرخواهی می کردند تا شوخی شان به کسی برنخورد.
همین طور حمایت از یک فرد معتاد به جای طرد کردن آن که کاظم سیاحی آن را ایفا می کند هم یکی از نکات مهم فیلمنامه است. به خصوص کاراکتر با نمکی که این شخصیت دارد و برخلاف معتادینی است که تا به حال در آثار نمایشی دیده ایم که اغلب آدم های دلچسبی نیستند، این شخصیت دوست داشتنی است.
اما نکته جالب فصل اول ورود کردن به زندگی یک پلیس با بازی بهنام تشکر است که در فصل دوم تا به اینجای کار کمرنگ شده است. گویا نگاه طنزی که صحت به کلانتری و پلیس در فصل اول داشته، باعث ناراحتی و شاید هم تذکر از جانب عده ای شده است که در فصل دوم تا اینجای داستان حضور پلیس و خانواده کمرنگ تر از فصل اول است.
یکی دیگر از نکات جالب این مجموعه هم بخش مربوط به استخر است که چند شب پیش سه کاراکتر اصلی با لباس و به خصوص حبیب با کت به داخل استخر پریدند و شنا کردند! گویا این سکانس صرفا به دلیل ادامه شیرجه زدن های مسعود در فصل اول و یادآوری آن بوده است و کارگردان قصد و منظور دیگری از این سکانس نداشته است!
در نهایت اینکه «لیسانسه ها» مانند هر مجموعه دیگری با محدودیت بودجه و زمان و امکانات روبرو بوده است. اما با این حال توانسته تا به امروز خروجی خوبی داشته باشد و مخاطبانش را با خود همراه کند.گرچه زمزمه هایی از فصل سوم این مجموعه نیز شنیده می شود که گویا هنوز اتفاق جدی تا به امروز نیفتاده است. با این حال اگر صحت همین روند را تا پایان طی کند، شاید بتواند سرنوشت این مجموعه را به سرنوشت «پایتخت» تبدیل کند. به هر حال در شرایطی که هیچ کدام از شبکه ها سریال طنز و حداقل جذابی ندارد، شبکه سه توانسته است مانند همیشه مخاطبانش را تا حدودی با پخش این سریال راضی نگه دارد که می تواند اتفاق خوبی برای تلویزیون و هم برای مخاطبانش باشد.

اشتراک گذاری در:

نظرات 1
  1. سریال سایبان شبکه دو خیلی خوبه.حالا اگه همه شبکه ها سریال کمدی پخش کنن خود شما اولین کسایی هستید که میگید چه خبره؟چرا تلوزیون انقدر خوشحاله؟از درد مردم خبر نداره؟خدا وکیلی میگید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *