حاشیه خبر

ماجرای جواد یساری و ربط آن به خاطره جالب فخیم زاده!

هادی داداشی
بانی فیلم،گروه سینمای ایران: بعضی اوقات شاید بهتر باشد قانون را قلقلک نداد و تحریک نکرد تا در سکوت خبری کارها سیر طبیعی خودشان را بدون دردسر طی کنند.این را گفتیم تا برسیم به قضیه خبر دیروز که دفتر موسیقی وزارت ارشاد اعلام کرد جواد یساری برای خواندن در فیلم «دشمن زن» مجوز ندارد.فیلمی از محصولات دفتر پویا فیلم به تهیه‌کنندگی حسین فرحبخش و عبدالله علیخانی که اولین فیلم کارگردان جوانش کریم امینی هم محسوب می شود.فیلم همانطور که از ظاهرش پیداست یک کمدی عامه پسند است که سازندگانش برای جلب توجه بیشتر عامه سینماروها اخیرا با انتشار پوستری که خبر می دهد از سرّ درون(!)،یک کلام روی آن نوشتند «با صدای خواننده مردمی:جواد یساری»! جالب آنکه فیلم مذکور بدون دلیل خاصی در سکوت کامل خبری ساخته شد و حالا با این موضعگیری ارشاد در قبال ترانه خوانی جواد یساری،احتمالا سازندگانش ناچار شوند از خیر صدای این خواننده به اصطلاح «کوچه بازاری» بگذرند. حال آنکه با توجه به حساسیتهایی که در اینگونه موارد در کشور ما رخ می نمایند،مدیریت آنها در سکوت و نوعی بی تفاوتی عمدی راهکار بهتری است.
نمونه ای از این دست تاکتیک ها را به نقل از صفحه اینستاگرام مهدی فخیم زاده درباره سریال «بیصدا فریاد کن» بخوانید: «این سریال را ۱۰ سال پیش برای شبکه دو با مضمون مواد مخدر و قرص اکستازی ساختم.قرصهای اکستازی تازه وارد شده بود و چون قیمتش گران بود قاچاقچی ها تقلبی اش را تولید کرده بودندو دهها نفر را به دیار باقی فرستاده بودند.من همین موضوع را دستمایه سریال قرار دادم و کار نسبتا موفقی از آب درآمد.از خاطرات این کار، حضور مرحوم عبدالعلی همایون بازیگر نقش سرکار استوار در مجموعه صمد پرویز صیاد در این سریال است.قبل از شروع فیلمبرداری همایون بدیدن من آمد. تازه به ایران برگشته بود. بشدت مشتاق بود که بار دیگر بعد از سی سال جلوی دوربین برود. نتوانستم جلوی ذوق شوق این هنرپیشه قدیمی و کهنه کار مقاومت کنم.می دانستم که اگر با مسولین درمیان بگذارم، مسلما مخالفت می کنند. به همین دلیل دل به دریا زدم و بی سر و صدا او را در نقش پزشک جلوی دوربین فرستادم و خودم را آماده تبعات بعدی کردم.‌ چنان باهیجان و پرتوان بازی میکرد که همه ما را متعجب کرده بود.متاسفانه قبل از اینکه سریال برای نمایش آماده شود، همایون ازاین دنیا رفت و در نتیجه مطابق معمول کسی با مرده کاری نداشت و از من باز خواستی به عمل نیامد»!
دقیقا یادم هست در یکی از روزهای کاری در دهه ۸۰ مرحوم عبدالعلی همایون با دفتر بانی فیلم هم تماس گرفت و خواستار این شد که مصاحبه ای با او داشته باشیم و از این گفت که دلش برای بازیگری تنگ شده و دوست دارد تنهایی اش را با حضور کنار دوستان هنرمندش از بین ببرد.متاسفانه در آن مقطع اجازه انجام این گفت وگو صادر نشد و مدتی بعد هم خبر درگذشت او را شنیدم.با خواندن مطلب مهدی فخیم زاده با خودم گفتم شاید در آن زمان من هم باید ریسک می کردم و گفت وگو را انجام می دادم.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *