در جلسه بررسی فیلم مطرح شد:

«محرمانه تهران» با شکایت قاسم جعفری از اکران باز ماند

محمد تقی فهیم در نقد و بررسی فیلم «محرمانه تهران» این فیلم را حاصل سیاست گذاری های غلط سینمایی چند دهه قبل کشور دانست که اعتقادی به ژانر و گونه های سینمایی نداشتند.
به گزارش سینما روایت، فیلم سینمایی «محرمانه تهران» اثر مهدی فیوضی، یکشنبه شب گذشته ۱۷ مرداد در هشتاد و نهمین برنامه سینما روایت با حضور فیلمساز ، الهام جعفرنژاد یکی از بازیگران این فیلم ، محمد تقی فهیم مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
مهدی فیوضی در این جلسه گفت: ما چند ماه قبل از ماجرای سال ۸۸ و در بحبوحه بحث انتخابات، احساس کردیم اتفاقاتی در پیش است و به همین منظور شروع به تحقیقات مفصل میدانی و کتابخانه ای در این زمینه کردیم و نزدیک به دو سال پژوهش برای ساخت این فیلم انجام دادیم . اما آنچه که امروز در فیلم وجود دارد شاید یک دهم آن پژوهشی نیست که برای این فیلم صورت گرفته است. ضمن اینکه ما در این فیلم به بحث جناح های داخلی کاری نداشتیم، بلکه تلاش داشتیم تا ریشه ها را نشان دهیم. وی ادامه داد: معتقدم امریکا در ایران به دنبال دو پروسه است اول بحث سیاسی mi6 انگلیس است و دیگری، بحث سرویس های امنیتی و فرهنگی و هنری فرانسه است که ما سعی کردیم به صورت محسوس و نامحسوس این دو بحث را در فیلم مطرح کنیم.
الهام جعفرنژاد بازیگر فیلم نیز در این برنامه با اشاره به عدم اکران این فیلم در سینما با بیان اینکه متاسفانه خستگی این فیلم به تن من و دیگر عوامل به دلیل اکران نشدن فیلم ماند، افزود: خیلی دوست داشتم این فیلم در زمان خودش اکران می شد. این درحالی بود که محرمانه تهران در شرایط سختی تولید شد و بخش هایی از این فیلم در گرجستان و در سردترین زمستان این کشور فیلمبرداری شد، اما با همه تلاش هایی که صورت گرفت، این فیلم به دلیل مشکلات فنی نتوانست در جشنواره فیلم فجر نمایش داده شود و بعد از چند دقیقه به دلیل نقض فنی متوقف شد و چون تولید این فیلم سال ۹۰ بود و آن زمان با توجه به سال های پرالتهاب ۸۸ ، سال های پرتشویشی بود لذا خیلی قضاوت های زودهنگامی در باره فیلم صورت گرفت و فیلم گرفتار جناح بندی شد و برخی ها نسبت به این فیلم قضاوت هایی کردند که حتی فیلم را ندیده بودند!
فیوضی درباره دلیل اکران نشدن این فیلم بعد از گذشت ۵ سال اظهار داشت: این فیلم قرار بود سال ۹۱ اکران شود. بنابراین ما پوستر، آنونس و تیزر آن را هم تهیه کردیم. حتی فارابی با یکی از پخش های فیلم هم قرار داد بست، اما آقای قاسم جعفری تهیه کننده فیلم با توجه به اختلاف مالی که با فارابی داشت از این موسسه شکایت کرد و ماجرا حقوقی شد و جلوی اکران نیز فیلم گرفته شد.
این کارگردان سینما ادامه داد: بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم، پیگیر اکران فیلم نشدم اما با توجه به اینکه فارابی مالک فیلم است گویا قرار شده این فیلم بزودی وارد شبکه خانگی شود.
احمدی مقدم یکی از حاضرین در برنامه که دستی بر فیلمنامه نویسی دارد با نگاه انتقادی نسبت به فیلم گفت: این فیلم در خوشبینامه ترین حالت و در طلایی ترین فصل اکران ، فیلمی نیست که مخاطب حاضر باشد بلیت بخرد و فیلم را تماشا کند. چرا که فیلم «محرمانه تهران» به چند دلیل، فیلم سینما نیست. اول اینکه ترکیب بازیگران این فیلم ؛ ترکیب سینمایی نیست و بازیگران نقش های اطلاعاتی، بازیهای ضعیف و غلو انگیزی دارند. دوم اینکه، موسیقی فیلم بسیار آزاردهنده است و حجم بالایی را اشغال کرده و به شدت تلویزیونی است و در تمام صحنه ها، شنیده می شود! سوم اینکه، برخی از شگردهای اطلاعاتی که در فیلم دیده می شود بسیار دستمالی شده است و نکته بعدی اینکه، نیمه اول فیلم به هیچ عنوان دراماتیک نیست. اما کارگردانی در بخش های اکشن، قابل قبول است.
الهام جعفرنژاد در پاسخ به ترکیب بازیگران اظهار داشت: معتقدم اگر چه ترکیب بازیگران به انتخاب کارگردان بر می گردد اما من با بخشی از حرف های ایشان موفق هستم. اما از سوی دیگر بر این باورم؛ اگر در یک چیده مان و پازل بازیگری ، فردی نتواند از پس نقشش بربیاید حتما فیلم را از ریتم خواهد انداخت. اما من در مورد نقش خودم؛ سعی کردم نقش را به نحو احسن اجرا کنم.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *