گفت و گو با هرمز هدایت

مدتهاست تله تئاتر مورد بی مهری قرار گرفته!

گروه تلویزیون – زینب علیپور: نویسنده، بازیگر و کارگردان آثار بسیاری در سینما و تلویزیون بوده است. از جمله سریال به یادماندنی «محاکمه» به کارگردانی حسن هدایت که مخاطبان بسیاری سالهاست منتظر بازپخش این مجموعه موفق هستند و به عنوان کارگردان و بازیگر در تله تئاترهای به یادماندنی بسیاری حضور داشته است. از جمله تله موش و کشتی اسپرانزا. اما با وجود این همه سال فعالیت و تجربه، چند سالی است که در هیچ فیلم و سریالی حضور پیدا نکرده که البته در گفت و گو با بانی فیلم به دلایل این دوری و فاصله ای که گرفته، اشاره کرد. او این روزها بازپخش سریال «مهر و ماه» به کارگردانی فیاض موسوی را در شبکه آی فیلم دارد. از این رو بانی فیلم با او گفت و گویی پیرامون حال و هوای این روزهایش و فعالیت های اخیرش داشته که در ادامه می خوانید:

 چند سالی است که شما را در هیچ فیلم و سریالی ندیده ایم. از حال و هوای این روزهایتان بگویید و اینکه مشغول چه کارهایی هستید؟
– استراحت و سفر و مطالعه می کنم. به معنای واقعی زندگی می کنم.
 می دانم که چند سالی است در هیچ کاری بازی نکرده اید. این اواخر پیشنهاد خوبی نداشتید؟
– اتفاقا چند هفته پیش پیشنهاد بازی در یک سریال داشتم که کار نکردم. سال گذشته هم قرار بود تئاتری را با آقای والی کار کنیم که از دنیا رفت و قرار شد با دوستان دیگر کار کنیم. اما چون شرایط چندان مساعد نبود، عذرخواهی کردم و ترجیح دادم کار نکنم.
 منظورتان به لحاظ مالی است؟
– بله به هر حال به لحاظ امکانات شرایط مساعد نبود.
 دلمشغولی تان در این روزها چیست؟
– سایت دارم که روی آن معمولا کار می کنم و سفر می روم و مطالعه می کنم.
 دلیل اینکه چند سالی است در این حرفه فعالیت نمی کنید چیست؟
– داستان خیلی مفصل و پیچیده است. من در اوج کارم بودم که انقلاب شد و من هم خارج از ایران سکونت داشتم. اما همه چیز را رها کردم و به ایران بازگشتم و اوایل هم چند کار انجام دادم که کارهای موفقی بودند. اما لطمات زیادی هم در این کار خوردم.
 مثلا سریال «محاکمه» که من جزو طرفدارانش هستم؟
– بله یکی از این کارهایی که گفتم، همین سریال بود که خودم هم خیلی دوست داشتم.
 و جزو سریال هایی است که بازپخش نداشت! برخلاف برخی سریال ها که مدام از شبکه های مختلف پخش می شوند.
– در واقع می توانم بگویم پخش مناسبی در آن زمان نداشت و خیلی سر این سریال بلا آمد و برخورد خوبی با این سریال نداشتند. در کنار آن هم کارهای خوبی بازی کردم. برخی کارها را هم دوست نداشتم اما بازی کردم. می توانم بگویم که از آن سال ها به بعد من در جایگاه اصلی خودم هیچ وقت قرار نگرفتم. معمولا پیشنهادهایی که از طرف تلویزیون می شد. امـا اگـر خـودم طـرحی داشتـم کــه می خواستم اجـرا کنم، معمولا بـه بـن بست می خورد.
 اتفاقا منظورم کارگردانی تله تئاتر هم بود که می ساختید، اما این روند ادامه پیدا نکرد!
– بله همان کارهایی که به عنوان بازیگر کار می کردم را انجام دادم. اما وقتی خودم می خواستم اقدام کنم، به مشکل برمی خوردم.
 البته شنیده بودم مدتی هم ایران نبودید؟
– من مدام سفر می رفتم، اما سفرهای کوتاهی بود. اتفاقا شنیدم که قرار بود کاری به من پیشنهاد شود و یکی از همکارانم گفته بود که من ایران نیستم! به هر حال این مسائل هم بود. اتفاقا با یکی از دوستانم این اواخر در این باره صحبت می کردیم. یادم می آید من فرانسه بودم و با من تماس می گرفتند و برای کار دعوت می کردند. من از همسرم می خواستم که فیلمنامه را بخواند و برای من تعریف کند. بعد که برمی گشتم، می دیدم بازیگر دیگری را برای آن کار انتخاب کرده اند! از این اتفاقات هم برای من افتاد که بخشی از دلایل کم کاری من محسوب می شود.
 البته فکر می کنم خودتان هم سخت گیری زیاد می کردید و همین امر باعث شد که در آثار کمتری حضور داشته باشید؟
– بله به هر حال معیارهایی برای خودم داشتم. البته برخی کارها را هم بازی کردم که خیلی خوب نبود.
 اما جای شما و هنرمندانی از جنس شما که جزو سرمایه های هنر محسوب می شوید، در سینما و تلویزیون خالی است!
– لطف دارید البته خیلی ها این مسئله را می گویند و لطف دارند. اما خب ما که نمی توانیم کاری انجام بدهیم. چاره ای نیست. آن زمان که جوان بودیم، کار می کردیم. اما همه چیز تغییر کرد و ورق برگشت. ما تاب آوردیم، اما دیگران تاب نیاوردند. من برخی کارها را انجام دادم که شاید در شأن من نبود. الان حدود ۱۲- ۱۳ سال است که کار نکرده ام. البته در این مدت برخی پیشنهاداتی می شد که برخورنده بود!
 در زمینه کارگردانی چطور؟
– خب باید تهیه کننده و سرمایه گذار پیدا شود. وگرنه من دوست دارم کار کنم. اما وقتی این فاصله ایجاد شد، پیشنهاد بازیگری هم کمتر شد.
 مدتی است که بازپخش سریال «مهر وماه» روی آنتن است. فرصت می کنید به عنوان مخاطب سریال را دنبال کنید؟
– بله من بعد از چند قسمت متوجه شدم که روی آنتن است. دیالوگ های زیادی هم در این کار داشتم. کار خوبی بود. به هر حال خوب است که ما شبکه هایی داریم که سریال های قدیمی را پخش می کنند.
 در زمینه تله تئاتر هم که شما کار کردید، قرار بود روند تولیدات در جریان بیفتد. اما گویا در حد حرف ماند!
– اتفاقا در یک مصاحبه ای این اواخر درباره تله تئاتر صحبت کردم که اتفاقا راضی کننده ترین کارهایی که کردم، تله تئاتر بود. چون به لحاظ محتوایی بسیار متفاوت و جذاب بود. به هر حال کارهای خوبی هم در این زمینه ساخته شد. همان اوایل که باز تولید تله تئاتر در شبکه دو احیا شد، چند کار هم انجام شد. اما مدام تعطیل می شد. در مجموع خیلی به تله تئاتر بی مهری شد. در صورتی که می توانست نمایشنامه های خوبی را در این ژانر کار کرد و مخاطب هم داشت. اما خیلی مورد مهر و محبت قرار نگرفت. من فکر می کنم بهترین الگو برای تلویزیون بود. چون اگر تله تئاتر احیا شود، فیلم ها و سریال های بسیاری بر مبنای آن می توان تولید کرد. اما ادامه این روند بستگی به میزان تقاضایی دارد که تلویزیون می کند. تلویزیون باید بخواهد و از هنرمندانی که در این زمینه تجربیات خوبی دارند، دعوت به همکاری کند. اما خب نمی خواهد!
 معمولا همه خیلی خوب در این باره صحبت می کنند. اینکه علاقه مند به جذب مخاطب هستند و می خواهند با ماهواره رقابت کنند. اما در عمل ما شاهد مسائل دیگری هستیم!
– من فکر می کنم دغدغه کسی نیست. وگرنه ما باید اقدامی در این زمینه ببینیم.
 در تلویزیون هم که فقط شبکه های آی فیلم و تماشا هستند که سریال های دهه های گذشته را پخش می کنند. سریال هایی که در زمان خود کارهای موفق و پرمخاطبی بودند.
– اتفاقا شاید خیلی ها با این قضیه مخالف باشند؛ اما من موافقم و خوشحالم که آن سریال ها برای مخاطبان جدید و جوان پخش می شود. همین سریال «محاکمه» اگر پخش شود، خیلی می تواند به سریال سازی کمک کند. چون کارهایی که در آن سال ها ساخته می شدند، کارهای موفقی بودند و ساختار درست سریال سازی را رعایت می کردند.
 در سینما چطور؟ گرچه خیلی از دوستان و همکاران شما معتقدند که تا ۵ سال آینده مشخص است چه کسانی می سازند و چه کسانی بازی می کنند!
– سینما که مشخص است و همه می دانند. فیلم ها با یک عده به خصوص می گردد و سطح فیلم ها هم که مشخص است. اتفاقا همان دهه ۶۰ می خواستم فیلم کار کنم. اما آن موقع برخوردهایی با فیلم ها می شد که انگیزه ها را از دست می دادیم.
 سینمای دهـه ۶۰ کـه خیلـی خوب و موفق بـود و جـزو تفریحات خانواده ها سینما رفتن بود.
– سینما که مبحثش با فیلم جداست. بنابراین مقوله سینما که تعطیل است! فیلم ها هم که مشخص است و همه می دانند. لزومی ندارد دوباره تکرار کنیم. چون فایده ای ندارد. اما اگر بخواهند و تهیه کننده پیدا شود، من خیلی دوست دارم کار کنم.
 چرا سینمای دهه ۶۰ تکرار نشد و فیلم ها و فیلمسازان به این سمت و سو رفتند؟
– یادم می آید اوایل انقلاب که چند فیلم فارسی ساخته شد و هیچ کدام از حرفه ای ها در آن کارها نبودند. رفته رفته سینما به سمت و سویی رفت که قشری از جوانان آمدند و عده ای هم مثل حاتمی کیا آمدند که فیلم های جنگی می ساختند. البته از طرف برخی از دوستان جوان دعوت شدم، اما این همکاری اتفاق نیفتاد. چون سخت من را پیدا می کردند و از همکاران من شنیده بودند که من ایران نیستم!
 به هر حال حسادت هایی از این دست که در حرفه شما زیاد است!
– بله متاسفانه! اینگونه مسائل هم در کار نکردن من بی تاثیر نبود. بنابراین هم در سینما، هم تلویزیون و تئاتر شرایط مثل قبل نیست و خیلی مشکلات و موانع در کار به وجود آمده است. اما خب باعث شده که من فرصتی برای زندگی کردن پیدا کنم و سفر بروم و مطالع کنم.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *