محمدرضا صابری در گفت وگو با بانی فیلم:

مردم سینمادار را مجاب به اکران فیلم مورد علاقه شان می کنند

مدیر عامل نورتابان و عضو شورای صنفی نمایش معتقد است مردم با حضورشان در سالن های سینما، سینمادار را مجاب می کنند تا فیلم مورد علاقه شان را اکران کنند.
محمدرضا صابری درباره فروش پایین تعدادی از فیلم های پرفروش در برخی از سالن های سینما به بانی فیلم گفت: «متأسفانه برخی از سالن های سینما این روزها چه از لحاظ امکانات و چه از لحاظ میزان فروش به هیچ وجه در وضعیت مناسبی قرار ندارند. این مسئله به دلایل مختلفی بستگی دارد؛ یک اینکه برخی سالن ها که تعداد آنها کم هم نیست به دلیل پراکندگی جمعیت دیگر مخاطب سال های گذشته شان را ندارند و انتخاب اول بسیاری از مخاطبان برای فیلم دیدن نیستند. مسئله دوم به امکانات نامناسب همین سینماها برمی گردد. در حال حاضر مخاطبان حتی با وجود نزدیکی مسیر، سینمای مدرنی که فاصله بسیاری از محل سکونتشان دارد را به سینمای قدیمی ترجیح می دهند و این نیز ارتباطی به کیفیت فیلم ها ندارد. با این حال در بسیاری از موارد ما فیلمی را داشته ایم که در بهترین سینماها به نمایش درآمده اما کمترین میزان بلیت فروشی را در میان سایر آثار داشته است».
وی افزود: «به نظرم یکی از راهکارهای بهبود وضعیت اکران این است که اجازه نمایش به برخی فیلم ها داده نشود. وقتی یک فیلم با ساختار ضعیف در اولین روز از نمایش خود با وجود در اختیار داشتن بهترین سینماها کمتر از ۵۰۰ هزار تومان فروش می کند مشخص است که تا آخرین روز از اکرانش چه وضعیتی خواهد داشت. در واقع این مخاطبان آگاه سینما هستند که انتخاب می کنند چه فیلمی را تماشا کنند و بلیت چه فیلم هایی را نخرند. سینماداران هم مانند بسیاری از مشاغل دیگر به فکر کسب درآمد و گذراندن امورات سالنشان هستند. آنان نیز قطعاً دوست دارند فیلمی را به نمایش درآورند که مردم را به سالن ها بکشد. با تمام این تفاسیر باز هم به انتخاب مخاطب می رسیم و متوجه می شویم که این انتخاب مردم است که سینمادار را مجاب می کند چه آثار پرفروشی را به نمایش درآورد».
صابری در پایان در پاسخ به این سوال که چه تدبیری باید اندیشید تا آثاری که مدت زیادی از زمان تولیدشان گذشته در پشت اکران نمانند نیز گفت: «تا زمانی که تولیدات ما با امکانات نمایشی مان همخوانی نداشته باشد همچنان این مشکل ادامه خواهد داشت. با توجه به سالن های استانداردی که هم اکنون در سطح کشور وجود دارد در بهترین حالت ممکن ۵۰ فیلم در سال می تواند روی پرده رود، اما متأسفانه این آمار در سینمای ما به هیچ وجه درست نیست. ابتدا این مسئله به تعداد زیاد صدور پروانه ساخت برمی گردد و در بعد دوم به کمبود تعداد سینما. خوشبختانه سالانه تعداد زیادی سینما به چرخه اکران اضافه می شود. امیدوارم این رویه هر سال ادامه داشته باشد تا حداقل مسئله کمبود سالن استاندارد در کشور برای همیشه برطرف شود و سینماها به یک اندازه و به طور مساوی برای تمامی آثار تقسیم شود».

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *