گفت و گو با سجاد قراگوزلو

مردم عادل را باور کردند

بانی فیلم، گروه تلویزیون:بازیگر جوان اما کم تجربه ای نیست. تا به امروز در فیلم ها و سریال هایی چون: قرنطینه، همه چیز آنجاست، مرخصی و تلاطم حضور داشته و تجربه بازی روی صحنه تئاتر را هم دارد. سجاد قراگوزلو که نقش عادل را در سریال «دلدادگان» بازی کرد، توانست با بازی اش مورد توجه مخاطبان بسیاری قرار بگیرد. عادل یکی از قربانیان داستانی بود که هیچ گناهی در آن نداشت. گرچه به نظر می رسد برخی سکانس های این بازیگر در پخش زیر تیغ ممیزی قرار گرفت! با این حال بانی فیلم با او گفت و گویی درباره این سریال داشته که در ادامه می خوانید:

 می دانم که دوستی دیرینه ای با منوچهر هادی دارید. اما «دلدادگان» نخستین سریالی بود که با او همکاری داشتید؟
– این سریال ششمین همکاری من با ایشان است. البته «تلاطم» نخستین تله فیلمی بود که منوچهر هاد در سال ۸۳ ساخت و من بازیگر اصلی آن فیلم بودم. بعد «تصادف» و «قرنطینه» و «چشمهایش» را با هم کار کردیم.
 و در این سریال هم بار دیگر با هم همکاری کردید؟
– بله. زمانی که خلاصه فیلمنامه را خوانده بود، گفته بود عادل مال سجاد است. به گونه ای اولین و تنها گزینه اش برای نقش عادل من بودم.
 درباره فضای کار و نقش عادل بگویید و اینکه فضای گذشته سریال گویا برای مخاطب جذاب تر است.
– دقیقا این اتفاق در این سریال افتاد و همه دوست داشتند که در ابتدا فصل دوم سریال که اتفاقات مربوط به فصل گذشته بود پخش شود. اما هیجانی که نویسنده ها در کار ایجاد می کردند این بود که اول بخش حال سریال پخش شود و بعد بخش گذشته و باز هم داستان به زمان حال برگردد و ادامه ماجرا. مخاطب در فصل دوم متوجه می شود که دلیل کینه و انتقام افسانه از مالک و خانواده اش چیست. ربط شخصیت ها به هم و اتفاقات مهم در فصل سوم است.
 عادل از همان ابتدا اینقدر حضورش پررنگ بود و یا کارگردان در ادامه به این نتیجه رسید که حضور عادل را در داستان بیشتر کند؟
– در جلسه اولی که با تهیه کننده و کارگردان داشتیم، می دانستم که منوچهر هادی من را برای نقش خوب و مهمی انتخاب کرده و نتیجه خوبی هم حاصل می شود. البته قطعا می دانید که تصویربرداری با فصل دوم آغاز شد و سه ماه طول کشید. ضمن اینکه قسمت ها پشت سر هم ضبط نمی شد و حفظ و تداوم این حس و راکورد کار سختی بود. اتفاقی که برای عادل می افتاد همین بود. اینکه از ابتدا گریم و شخصیت عادل از دوران مدرسه و نوجوانی در طول داستان تغییر می کرد و این هم برای من جذاب بود.
 فکر می کنم یکی از سختی های کار برای شما هم این بود که باید دورانی را بازی می کردید که اصلا ندیده اید و بازی و نوع دیالوگ ها باید به گونه ای در اجرا در می آمد که برای مخاطب باور پذیر باشد که عادل یک نوجوان دهه ۵۰ است.
– به هر حال راهنمایی های کارگردان و هدایت و همفکری با نویسنده ها و کارگردان در این زمینه بی تاثیر نبود. البته تحصیلاتی که در زمینه بازیگری و کارگردانی دارم هم در این زمینه بی تاثیر نبود. دیدن فیلم و خواندن کتاب هم می تواند در چنین تجربیاتی تاثیرگذار باشد. اتفاقا در کامنت هایی که در فضای مجازی برای من می گذارند می گویند که ما را به یاد دهه ۵۰ می اندازی و این نشان می دهد که نقش و کلیت کار و فضا را باور کرده اند.
 و همچنین اعتیاد عادل را!
– بله به هر حال من باید این تغییر را در بازی و نوع نگاه و لحن صدا و بازی نشان می دادم. چون اعتیاد باعث می شد که عادل تغییرات بسیاری در رفتار و چهره اش کند.
 اگر قرار بود که عادل در فصل سوم و اول هم حضور داشته باشد، فکر می کنید کدام بازیگر مناسب این نقش بود که دوران میانسالی شما را بازی کند؟
– خودم که قطعا بازی نمی کردم. اما به این موضوع فکر نکرده بودم. فقط می دانم دانش کارگردان آنقدر بالا هست که بتواند بازیگر مناسبی را برای میانسالی این نقش انتخاب کند. البته زیبایی نقش عادل را به این میبینم که تمام شود و در فصل های بعد ما حضور فیزیکی این کاراکتر را نبینیم.
 البته سایه عادل در قصه وجود دارد و انگیزه و دلیل مهمی که باعث شد مالک خانه امن را تاسیس کند، برادرش است.
– بله دقیقا و عادل زمانی در ذهن مخاطب ماندگار می شود که حضور فیزیکی نداشته باشد اما سایه اش روی قصه هست. در فصل سوم هم بیشتر حضورش احساس می شود که در ادامه حتما می بینید. ضمن اینکه مردم همیشه قهرمان داستانشان را دوست دارند. حتی وقتی که معتاد می شود.
 این سریال در دیده شدن شما خیلی موثر بود. این طور نیست؟
– البته من را به واسطه نقشی که در فیلم «قرنطینه» بازی کردم هم می شناسند. اما به هر حال سریال خیلی تاثیر بیشتری در دیده شدن دارد و جالب اینکه من را عادل صدا می کنند و یا برادر مالک و این خیلی برای من جالب و شیرین است.
 کار آماده پخش هم در کنار این سریال دارید؟
– بله سریال «کوله پشتی» به کارگردانی پیام صابری را هم بازی کردم که در این سریال نقش یک پسر سرباز عاشق را بازی می کنم که می خواهد به نامزدش برسد اما پول ندارد.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *