سه خبر از شبکه 4

مروری بر کارنامه تئاتر در ایران در «شب تئاتر»

«بررسی گذشته و حال دانشگاه های تئاتر در ایران» موضوعی است که «شب تئاتر» این هفته (۱۳مهرماه) به آن خواهد پرداخت.

به گزارش رسیده، در برنامه پیش رو «شب تئاتر»، منوچهر اکبرلو میزبان دکتر فرهاد ناظرزاده کرمانی نویسنده، پزوهشگر و استاد دانشگاه خواهد بود و به بررسی عملکرد دانشگاه های تئاتر در گذشته و حال و امروز آن ها خواهند پرداخت.

آیتم های تحلیل رویدادهای هفته، معرفی نمایش های روی صحنه تهران و شهرستان ها و نیز معرفی کتاب از دیگر بخش های این برنامه هستند.

«شب تئاتر» از مجموعه «شب‌های هنر» محصول گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما است که شنبه‌ها ساعت ۲۳ به صورت زنده روی آنتن می‌رود. تهیه کنندگی این برنامه را امین اشرفی برعهده دارد و سردبیری و اجرای آن را منوچهر اکبرلو عهده دار است.

 

پخش مستند «قدرت هنر» از شبکه چهار
زندگی نامه هنرمندان بزرگ جهان در مستند «قدرت هنر» به تصویر کشیده می شود.
به گزارش رسیده، در هر قسمت از مجموعه مستند«قدرت هنر» زندگی یکی از هنرمندان بزرگ جهان مانند ون گوگ به تصویر کشیده می شود.
این مستند در سال ۲۰۰۷ برنده جایزه از جشنواره های معتبر اِمی و بفتا شده است.
مستند «قدرت هنر» که پخش آن از امشب (۱۳ مهرماه) در شبکه چهار سیما آغاز می شود، به معرفی و شرایط زندگی هنرمندانی می پردازد که با تفکر و نوع هنرشان، زندگی و نگاه بصری بینندگان را تغییر داده اند. در هرقسمت «سایمون شاما» مورخ معروف به بررسی زندگی اجتماعی و سبک هنری اساتید بزرگ همچون (رامبر اند، مارک رودکو، وانسن وانگوک و ترنر) می پردازد.
«قدرت هنر» به کوشش واحد تامین برنامه شبکه چهار سیما از امشب در چهارقسمت، هر شب ساعت ۲۲ از شبکه چهار سیما پخش و روز بعد ساعت ۱۳:۴۵ بازپخش می شود.
در ادامه خلاصه قسمت های این مستند تماشایی آمده است:«رامبر اند» هنرمند دهه ۱۶۳۰  آمستردام ، در دوران واوج هنری خود به سر می برد و بندر آمستردام به مرکز تجارت جهانی تبدیل شده است. رامبراند فرزند خانواده پر جمعیتی بود که پدر و مادرش ۹ فرزند داشت و او تنها فرزند خانواده بود که به مدرسه لاتین رفت.
مرگ این هنرمند که آخر عمر خویش را در فقر و تنگدستی گذراند، در سال ۱۶۶۹ و در دوم اکتبر روی داده است ، هنرمندی که آثار نقاشی وی از آثار بزرگی هنری جهان است.
«مارک روتکو»، نقاش آمریکایی در ۲۵ فوریه ۱۹۷۰ ، نه نقاشی از آثار وی به موزه ای در لندن تحویل داده شده است. در برنامه مستند «قدرت هنر» به زندگی و شرح حال این نقاش و به نحوه تولید آثارش و پایان زندگی وی می پردازد.
«وَنسان وَن گوگ» نقاش هلندی، در روستایی در جنوب هلند به دنیا آمد. پدرش کشیش روستا بود و خود در پی رستگاری انسان ها. در این برنامه به شرح زندگی غم انگیز وی می  پردازد و به کتاب هایی که خوانده  از شکسپیر ، چارلز دیکنز ، ویکتور هوگو و . . . و ده ها نامه ای که به برادرش Theo که حامی وی در طول زندگی بوده می نویسد برادری که سعی می کرده آثار ونسان را بفروشد.گندمزار و کلاغ ها ، انقلابی در هنر نو نقاشی از آثار برجسته وی است.
ویلیام ترنر نقاش انگلیسی ماه می ۱۸۴۰، نمایشگاه آکادمی سلطنتی در لندن و شرح آثار نقاشی  و نمایشی از نقاشی های وی و شاهکارش  کشتی بردگان در این مستند به نمایش در می آید.
کشتی انگلیسی سانگ حامل بردگان آفریقایی که کاپیتان آن ۱۳۲ برده را با غل و زنجیر به در یای کاراییب پرتاب می کند تا بیمه کشتی را دریافت کند و نقاش با تاثیر پذیری از این واقعیت بسیار تلخ و غیر انسانی شاهکار خود را خلق می کند.

بررسی ابعاد مختلف اهدای تخمک و جنین در برنامه «پایان ناباروری»
مجله علمی و تخصصی «پایان ناباروی» شنبه ۱۳ مهرماه به بررسی ابعاد مختلف اهدای تخمک و جنین می پردازد.
اهدای تخمک و جنین یکی از روش‌های نوین کمک‌باروری و از دستاوردهای حوزۀ علوم و فناوری‌های تولیدمثلی است. برنامۀ این هفتۀ مجلۀ علمی «پایان ناباروری»، به معرفی و بررسی این روش‌ درمان ناباروری اختصاص دارد و دکتر فرهاد یغمایی، مدیر کلینیک درمان‌های جایگزین مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا به پرسش‌های بینندگان دربارۀ موارد و چگونگی استفاده از روش اهدای تخمک و جنین پاسخ داده می‌شود.
همچنین، در این قسمت از برنامه آیتمی به مسئلۀ آزواسپرمی و ناباروری مردان که مستلزم استفاده از جنین اهدایی است، اختصاص یافته است و دکتر سعید آراسته، متخصص اورولوژی و عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا در این خصوص توضیح خواهند داد.
افزون بر این بخش‌ها، در این قسمت از برنامۀ پایان ناباروری شاهد گفت‌وگو با زوج ناباروری خواهیم بود که با استفاده از روش کمک‌باروری رحم جایگزین توانسته‌اند صاحب فرزند شوند.
مجلۀ علمی پایان ناباروری، کاری از گروه دانش شبکۀ چهار سیما، به تهیه کنندگی مرجان بیات با مشارکت پژوهشگاه و مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا است که شنبه‌ها ساعت ۱۹ به روی آنتن می‌رود. اجرای این برنامه را مینا هاشمی و دکتر محمد کیاسالار برعهده دارند.

 

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *