مدیران برنامه سازان را سیبل می کنند!

مسئول ممیزی تایتانیک سواری «پایتخت۵» و مهمانان «دورهمی»؛تلویزیون یا سازندگان؟!

 

بانی فیلم-گروه تلویزیون-هادی داداشی: سیروس مقدم کارگردان «پایتخت۵» اخیرا در بخش خبری ۲۰:۳۰ گفته پخش نشدن بخش تایتانیک این سریال تصمیم خودش بوده است و ربطی به ممیزی یا صلاحدید سفارش دهنده پروژه یا مدیران صدا و سیما ندارد.
البته بینندگان سریال قطعا آلزایمر ندارند و هنوز یادشان هست که دو عضو موثر این سریال همان زمان از ممیزی این بخش ابراز گلایه کردند. دوشنبه ۱۳فروردین با حذف یک سکانس «پایتخت۵» که رویاهای خانواده نقی معمولی پس از سقوط بالن در دریا را نشان می‌داد و شبیه به قابی معروف از فیلم جیمز کامرون بود،محسن تنابنده از ممیزی سریال انتقاد کرد و در اینستاگرام خود نوشت: «آقا میزتونو نمیگیرن سانسور نکنید».
احمد مهرانفر هم همان زمان با انتشار عکسی از صحنه حذف شده سریال که کاراکترهای نقی معمولی با یکی از دخترانش را به تصویر می کشد ، در اینستاگرام خود نوشت: «تیغ پخش صدا و سیما کم بود اوج هم اضافه شد. دمتون گرم، امشب خوب دست به‌دست هم دادین تا تماشاگران سریال رو فراری بدین. قصه تکراری همیشگی، خسته نباشی مدیریت، خسته نباشی دلاور، خسته نباشی قهرمان.»
اتفاقا پیش از آغاز پخش سریال در اواخر اسفند نیز حذف این پلان از آنونس سریال که نبودش در مقایسه دو نسخه منتشر شده توسط محسن تنابنده با ورژن صداو سیما و موسسه اوج مشخص شد،منجر به شکل گیری بحثهایی در رسانه ها شد.
حالا با این اظهارنظر سیروس مقدم بی شک باور ادعای مطرح شده دشوار می نماید.کارگردانی که البته پیش از این به گفته های صریحش شناخته میشد،حالا به نظر در بحبوحه حاشیه های «پایتخت۵» ترجیح می دهد و یا دست کم به او توصیه شده به جای مدیران بالادستی، خود را سیبل کند.واکنشی که از سوی امیرحسین قاسمی نویسنده این روزها معترض سریال،تعبیر به دست زیر ساطور بودن شده تا گویای بخشی از شرایط باشد.نویسنده ای که ظاهرا قصه تابو شدن نام او و همکاری اش با «پایتخت۵» نیز اسیر همین شکل از سیاست گذاری شده و همکاران سابقش در این مجموعه را ناگزیر از بایکوت نامش کرده است.
از سوی دیگر در برنامه «دورهمی» نیز چند قسمت از جمله بخشهای مربوط به گفت وگوی مدیری با ناصر ملک مطیعی،پوران درخشنده،فرزاد حسنی،رسول صدرعاملی،مهدی احمدوند روی آنتن نمی روند.با این حال سازندگان یا ترجیح می دهند در قبالش سکوت کنند و یا با توجیهاتی همچون استاندارد نبودن برنامه و … از عدم پخش آن با به عهده گرفتن مسئولیتش دفاع می کنند.
رفتاری مشابه آنچه سیروس مقدم انجام داد تا شبهه سیبل شدن اجباری و یا خودخواسته برنامه سازان به جای مدیران قوی تر شود.برخی از مدیرانی که شجاعت قبول تبعات تصمیهایشان را ندارند و خود را پشت اعتبار و گذشت برنامه سازان پنهان می کنند.
گرچه در این میان به برنامه سازانی که آبروی تلویزیون را با ارائه برنامه های پربیننده حفظ و بازیابی می کنند نیز باید تا حدی خرده گرفت که چطور تن به این توصیه های فرمایشی می دهند و مدیران مافوق را تشویق به ادامه چنین رفتارهای ساده انگارنه و آماتوری می کنند.

 

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *