مستند «جان مرجان» مرجان‌های خلیج فارس را از انقراض نجات داد

«سیدمانی میرصادقی» تهیه‌کننده و کارگردان مستند جان مرجان از تولیدات شبکه یک سیما، با موضوع حیات وحش و چرخه‌های حیاتی دریای عمان و خلیج فارس و محوریت تپه‌های مرجانی که در ششمین اجلاس کمیته حافظه جهانی منطقه آسیا پاسیفیک یونسکو، برگزیده شده؛ در گفت‌وگو با فارس گفت: این مستند علمی درباره خلیج فارس و اکوسیستم‌های موجود در آن است. این فیلم در سال 1380 و به همت شبکه یک در 13 قسمت و 700 دقیقه ساخته شد و از این 13 قسمت یک قسمت مستقل 33 دقیقه‌ای تهیه شد که در جشنواره‌های متعدد به نمایش درآمد و موفق به کسب جوایز متعدد شد.
وی درباره موضوع این مستند هم گفت: این اثر، با نگاهی شاعرانه و آهنگین، به بخشی از حیات وحش و چرخه‌های حیاتی دریای عمان و خلیج فارس از جمله تپه‌های مرجانی و گونه های گیاهی و جانوری این منطقه می پردازد و تنوع زیستـی و زیبایی های طبیعی آن را به نمایش میگذارد.
میرصادقی مهمترین دلیل ثبت شدن این مستند در حافظه جهانی یونسکو گفت: یونسکو به 18 دلیل مستند جان مرجان را در حافظه جهانی ثبت کرد و متعهد شد که همه اقدامات لازم را برای حفاظت از این اثر در تاریخ جهانی انجام دهد.
میرصادقی اطلاع نسل‌های آینده از اکوسیستم منطقه خلیج فارس و دریای عمان و همچنین مرجان‌هایی که در آب‌های این مناطق وجود داشته است و ممکن است در سال‌های آینده وجود نداشته باشد را از دلایل توجه یونسکو به مستند جان مرجان است.
همچنین نگاه فرا مرزی در این مستند به اکوسیستم منطقه و هشدار به تلاش بیشتر دولت ها به حفظ محیط زیست دریایی در مستند جان مرجان از دیگر نکاتی بود که مورد توجه یونسکو قرار گرفت، بویژه اینکه این مستند علمی، به تصویب قانون منع تخریب مرجان‌ها در ایران انجامیده و یونسـکو نیز، برای آگاه سازی جوامع محلی و حفظ مرجان‌ها به دفعات از آن استفاده کرده است. در کنار همه اینها باید به نوع تصویربرداری، موسیقی و نریشن این مستند هم اشاره کنم که یکی از نقاط قوت مستند جان مرجان از طرف یونسکو معرفی شده است.
تهیه کننده جان مرجان افزود: این مستند تاکنون بیش از ده‌ها جایزه ملی و بین المللی از جمله دیپلم افتخار جشنواره فیلم فجر، جایزه ویژه داوران جشنواره علمی پاریس، جایزه ویژه جشنواره فیلم حیات وحش آسیای ژاپن، جایزه دوم جشنواره فیلم سونی را بدست آورده است.
 میرصادقی کارگردانی مجموعه 5 قسمتی  جنوبگان با موضوع سفر به قطب جنوب، را هم با موضوع  سفر به قطب جنوب را در کارنامه دارد که از زمان تولید در سال 79 -80 برنده  چندین جایزه از جمله جایزه بهترین مستند جشنوراه تولیدات صداوسیما در این سال شده است.
 

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *