بانی فیلم در گفت و گو با تنی چند از نویسندگان تلویزیون، شرایط دعوت شبکه جم از اهالی رسانه ملی را بررسی می کند

مسوولان تلویزیون جدی نمی‏گیرند!

بانی فیلم – گروه تلویزیون ، شهرزاد رویائی: پیشنهاد شبکه های ماهواره ای به بازیگران کشور ما طی یکسال اخیر به وفور اتفاق افتاده است. در این بین هر کس بنا به شرایط و عقاید خود تصمیمی گرفت و برخی با توجه به پیشنهاد های فریبنده رفتند و برخی به امید بهبود ، به دلیل وابستگی هایشان و یا عدم اعتماد به چنین شبکه هایی ماندن در همین شرایط را ترجیح داده اند. اخیرا صحبت هایی مبنی بر پیشنهاد این شبکه ماهواره ای به نویسندگان شنیده شده است. هدف از چنین همکاری از سمت این شبکه چندان مشخص نیست ، اما چرایی همکاری برخی از این هنرمندان با شبکه ای ماهواره ای با عدم امکان برگشت دوباره آن ها به کشور قابل بحث است. شرایط فعالیت هنرمندان کشور در چه وضعیتی است که آن ها با وجود عدم امنیت از سمت این شبکه ها همچنان شرایط را می پذیرند و مجبور به ترک کشورشان می شوند. آنچه که برای همه آشکار است ، وضعیت بحرانی کار در حوزه هنری به ویژه تلویزیون باعث شده تا رسانه های غربی فرصت را برای چنین پیشنهاد هایی فراهم ببینند. در راستای این مسئله با نویسندگان بسیاری تماس گرفتیم و از این بین برخی از آن ها حاضر به صحبت در خصوص این مورد شده اند و عده ای دیگر تمایلی به انتشار نظرشان نداشتند ، اما معتقد بودند که اگر امکان فعالیت و کسب در آمد از طریق تخصص من در کشور فراهم نمی شود ، چگونه باید در برابر چنین پیشنهادی پاسخ منفی بدهم؟! و یا برخی دیگر پرسیدند : اگر ما از کشور نرویم ، آیا اینجا کاری برای ما فراهم می شود ؟ اگر نمی شود ما تا کی به یاد عشق وطن ارتزاق کنیم؟
در این بین هنرمندانی از جمله مسعود بهبهانی نیا ، امیر عباس پیام ، علی مسعودی و شعله شریعتی نظرشان را درباره این موضوع به بانی فیلم مطرح می کنند.

بهبهانی نیا:
باید ببینیم چه می دهیم
و در ازایش چه می گیریم
مسعود بهبهانی نیا نویسنده سریال های مختلف تلویزیونی از جمله سریال « کیمیا» درباره پیشنهاد شبکه های ماهواره ای به نویسندگان به بانی فیلم توضیح می دهد:« تاکنون چنین پیشنهادی به من نشده و آن ها می دانند که پاسخ من به چنین پیشنهادی منفی است. به هر حال شرایط فعلی بحرانی است و آن طرفی ها هم متوجه چنین وضعیتی شده اند و از شرایط استفاده می کنند. متاسفانه مسئولین هنوز شرایط را جدی نگرفته اند. هنرمندی که به پول احتیاج دارد و شرایط کار برایش فراهم نیست منتظر یک راه دیگر است ، اما من از خودم می پرسم ما چه می دهیم و در ازایش چه می دهیم». وی در ادامه می افزاید:« شبکه ماهواره ای که اخیرا سراغ هنرمندان ما آمده ، از لحاظ محتوا و سو‍‍ژه دست بازتری دارد و این مسئله در تولیدات ان ها موثر است. یکی از کارگردان های که با این شبکه همکاری می کند در مصاحبه اخیر خود گفته مشکلی با جمهوری اسلامی ندارد و نمی خواهد مسائل اخلاقی را زیر پا بگذارد ، گویا آن ها هم با او موافقت کرده اند و در چنین شرایطی وضعیت متفوت است». بهبهانی در پایان می افزاید:« مشکل من با چنین شبکه های زیر پا گذاشتن اخلاقیات بواسطه تولیدات و اهداف این شبکه است. حال نمی دانم اینکه آنها تولید بر پایه اخلاق و فرهنگ ایرانی را پذیرفته اند تا چه زمان ادامه خواهد داشت. به هر حال همه این شک و تردید ها نست به هدف رسانه مخالف برای جذب هنرمندان ما باید هشداری برای مسئولین باشد و آن ها نگاه جدی تر به این پدیده داشته باشند. شرایط باید به نحوی باشد که هنرمند مجبور به مهاجرت و دوری از کشور نشود».

پیام:
شرایط این شبکه استثماری است
امیر عباس پیام نویسنده سریال «مامور بدرقه» درباره پیشنهاد های شبکه ماهوره ای به هنرمندان توضیح می دهد:«اگر هم چنین پیشنهادی شود ، نمی پذیرم ، چرا که به نظرم شرایط این شبکه ها برای هنرمندان ما استثماری است. من منکر وضعیت ضعیف سازمان نیستم. اولویت های این سازمان کسانی که آنتشان را پر می کند نیست ، بلکه بیشتر توجه آن ها صرف کسانی می شود که نقش زیادی در برنامه های تلویزیون ندارند. من متوجه سختی شرایط فعلی هستم ، اما آن طرف هم شرایط بهتری برای هنرمندان ما برقرار نیست. به طور مثال دستمزد پیشنهاد شده به هنرمندان از طرف این شبکه در مقایسه با دستمزدداخل کشور چندان رقم چشمگیری نیست. مسئله بیمه برای بازیگران در نظر گرفته اند ، زیرا اگر کارکنان را بیمه نکنند تا در واقع کار خلاف محسوب شده و برایشان مشکل ایجاد می شود ، اما هیچ شرایط ویژه ای نسبت به اینجا برای هنرمند وجود ندارد». وی در ادامه توضیح می دهد:« نکته دیگر اینکه آن ها قرارا داد محکمی با هنرمندان نمی بندند ،‌ در نتیجه هر گاه بخواهند مبلغ کمتری پرداخت می کنند و هنرمند هم نمی تواند شکایتی کند ، چرا که قرار داد جدی با این شبکه ندارد. بسیاری از دوبلور های ما با همین ارقام آنچنانی از کشور خارج شدند و بعد از مدتی با مشکل پرداخت دستمزد از سمت این شبکه مواجه شدند». او در پایان اشاره می کند:« برخی از کسانی که از کشور رفتند ، امروز معتقدند که به دلیل فساد از کشور خارج شدند. من درباره آقای کارگردان که چنین صحبتی کرده است باید بگویم که او انقدر در داخل کشور دچار فساد مالی بود که طی پروژه ای حق همه عوامل از جمله خود من را گرفت. همچنین خانم دیگرکه چنین نظری درباره نگاه سوء تهیه کنندگان و کارگردان ها داشته است ، خود بواسطه فساد وارد این حرفه شد و سعی کرد از این طریق دراین حرفه بماند ، اما امروز جایی برای او باقی نماند و اصلا کسی او را نمی شناخت ، اکنون به چه اجازه ای به همکاران من توهین می کند و سیستم هنری را فاسد می خواند. ببینید اگر من امروز به ارتقای جایگاهم نپردازم ، باید انتظار حذف شدن از حرفه ام را داشته باشم. باز هم تاکید می کنم ، من متوجه شرایط ضعیف اقتصادی و کاری هستم و ضمن انتقاد به صدا و سیمای کشور خودم ،‌ این حرف ها را می زنم. خلاصه صحبت من این است که مشکلات مالی بهانه خوبی برای تن دادن به این شبکه نیست».

مسعودی:
خیلی از بچه‏ ها برمی‏گردند
علی مسعودی نویسنده سریال های مختلفی از جمله «آقا و خانم سنگی» در خصوص پیشنهاد شبکه جم به بانی فیلم توضیح می دهد:« ۶ و یا ۷ ماه پیش شخصی در تلگرام به من پیام داد و من هم در پاسخ گفتم ، من حوصله کار در کشور خودم را هم ندارم چه برسد به کار در کشور بیگانه . ببینید! من در ایران وابستگی هایی دارم که تحت هیچ شرایطی حاضر به ترک ان ها نیستم. من حاضرم شغلم را عوض کنم ، اما از کشور خارج نشوم». وی در ادامه می افزاید:« به نظرم این شبکه ها وقتی مطمئن شدند که هیچ راه برگشتی نداری ، توری پهن می کنند و حالا وقتی اسیر شدی ، مجبوری به هر قیمتی با ان ها همکاری کنی. در این سال های اخیر من در کشورم دستمزدم را تعیین کرده و سعی می کنم با همین شرایط به نحوی زندگی کنم ، چرا که واقعا رفتن برای من تعریف نشده است». مسعودی در پایان می گوید:« درباره شرایط پیشنهاد های این شبکه شنیده ام که برای سریالی ۲۶ قسمتی را ۴۰۰ ،۵۰۰ میلیون تومان دستمزد می دهند ، اما تا چه حد صحت دارد ، معلوم نیست. همچنین این شبکه ابتدا به هنرمندان قول تامین هزینه ها و تهیه خانه را داده بود ، اما در ادامه چنین اتفاقی نیفتاد و به قولشان عمل نکردند. نمی دانم ، اما شاید خیلی از بچه هایی که رفتند با این شرایط بازگردند».

شریعتی:‌
از نیروهای خود راحت می‏گذریم!
شعله شریعتی نویسنده سریال های تلویزیونی به بانی فیلم توضیح می دهد:« چند سال پیش از سمت شبکه های ترکیه ای برای ارایه طرحی به من پیشنهاد شد ، اما من نپذیرفتم. امروز شرایط متفاوت است و هر کس بخواهد می تواند به تلفن و یا ایمیل آن ها تماس بگیرد. مسئله این است که وقتی پای درد و دل هنرمندان می نشینی واقعا به ان ها حق می دهی. من هرگز به همکاری با چنین شبکه هایی فکر هم نمی کنم. خیلی از همکاران من امروز بیکار هستند ،‌در حالیکه تخصصی جز این حرفه ندارند و عمرشان را در این راه گذاشته اند. اخیرا در تلگرام اسامی جمع آوری می کنند تا نامه ای درباره بی توجهی به معیشت هنرمندان به دست مسئولان برسانند. سوال من این است که چرا سیستم باید چنین نیروهایی را که خود پرورش داده به راحتی رها کند. چرا شرایط کار برای آن ها فراهم نمی کند و در نهایت آن ها را از خود دور می کند». وی در ادامه می افزاید:« سیستم باید به هنرمندان احترام بگذارد.نام برخی دائما در تیتراژ ها به چشم می خورد و نام برخی دیگر فراموش می شود. جالب اینکه در بین نام های فراموش شده بسیاری آثار قابل قبولی به جای گذاشته اند ، اما در این فضای بیکاری فراموش می شوند». این نویسنده در پایان اشاره می کند:« من مدت هاست که کار جدیدی انجام نداده ام ، در چنین وضعی با خود می گویم اگر یک آقایی نویسنده این همه مدت بیکار باشد ، چگونه نان خانواده را بدهد. جم نشانه ای از وضعیت بد امروز هنر است. سرنوشت هنرمندانی که به این شبکه اطمینان کرده اند روشن نیست. آنها تنها به دنبال کور سوی امیدی دویده اند ، اما شاید حمایت درستی از این هنرمندان نشود و باز هم از همه جا رانده شوند. این بحث بسیار تلخ است و باید به فکر هنرمند باشیم. تکلیف کسانی که به این حرفه علاقه مند هستند و نمی توانند کار دیگری انجام بدهند ، چیست؟! باید نگاه مسوولان به هنر تغییر کند».

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *