تبلیغ دروغ روغن حاوی ویتامین D در تلویزیون!

مشاور وزیر بهداشت: استرس سرطان‌زاست، پارازیت نه!

 

مشاور وزیر بهداشت گفت: نقش آلودگی هوا و استرس در بروز سرطان، تغییر در سیمای بروز سرطان‌ها، محرومیت ۴۰ درصد کشور از دستگاه‌های رادیوتراپی، تبلیغ دروغین روغن‌های حاوی ویتامین D و … از جمله مباحث مطرح در نشست خبری رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است.

به گزارش ایسنا، دکتر محمد اسماعیل اکبری – رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در جلسه خبری خود با خبرنگاران، با اشاره به اینکه آلودگی هوا می‌تواند در بروز سرطان‌ها موثر باشد، گفت: البته این موضوع بیانگر این نیست که علت قطعی سرطان‌ها آلودگی هواست؛ بلکه موضوعی است که می‌تواند در درازمدت در ابتلا به سرطان موثر باشد.

پارازیت‌ها سرطان‌زا نیستند

وی با تاکید بر اینکه امواج الکترونیکی که با نام پارازیت ممکن است به بدن انسان وارد شوند، به هیچ عنوان سرطان‌زا نیست، گفت: البته نمی‌توانیم منکر عوارض اینگونه امواج الکترونیکی شویم، اما چیزی که به ما ثابت شده است این است که این امواج سرطان‌زا نیستند.
استرس، سرطان زاست

مشاور وزیر بهداشت همچنین با بیان اینکه استرس‌های درازمدت و کهنه نیز می‌توانند علتی برای بروز سرطان باشند، خاطرنشان کرد: تا سال گذشته وقتی در مورد سرطان‌ها صحبت می‌کردیم از آنها به عنوان سومین علت مرگ و میر در کشور یاد می‌کردیم، اما امسال رتبه مرگ و میر سرطان‌ها به رتبه دوم رسیده است. یکی از علت‌های این موضوع افزایش تعداد سرطان‌ها و کاهش سوانح و حوادث است. از آنجایی که میزان مرگ و میر حوادث ترافیکی، قتل، خودسوزی و خودکشی کمتر شده است و به جایگاه سوم رفتند جایگاه دوم به سرطان اختصاص یافته است.

تبلیغ دروغ روغن حاوی ویتامین D

رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به اینکه دو مولفه اصلی “بالا رفتن سن” در جامعه و ریسک فاکتورهایی مانند “دخانیات” در بروز سرطان موثر است، گفت: اکنون در تلویزیون شاهد تبلیغات دروغین برخی کالاها مانند روغن‌های دارای ویتامین D هستیم؛ اما چه کسی می‌داند که هر گرم از این روغن می‌تواند چهار کالری انرژی ایجاد کند و در درازمدت باعث بروز سرطان‌ها شود.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *