اعتراض سینماگران به مشكلات مالياتي

معافیت مالیاتی حق سینما بود

به گزارش مهر، در تاریخ ۷ اردیبهشت ۹۴، حسین نوش‌ آبادی معاون حقوقی امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارسال نامه ‌ای به سازمان سینمایی از معافیت مالیاتی سینماگران خبر داد.این در حالی است که از سال ۱۳۸۱ و با درخواست دولت وقت و تصویب مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان، اهالی فرهنگ و هنر از پرداخت مالیات معاف بودند ولی این قانون طی ۱۰ سال گذشته با فراز و نشیب های بسیاری همراه بود اما با این حال سینماگران همچنان از پرداخت مالیات معاف بودند.
می توان گفت، هرچند طی سال های گذشته سینماگران به صورت شفاهی از پرداخت مالیات معاف بودند، اما برای این که بتوانند این حق خود را ثابت کنند، هر بار و برای هر فیلمی که تولید می کردند دچار مشکلات بسیاری می شدند و با پیگیری خانه سینما و فعالان در این حوزه تلاش می کردند تا مسائل خود را برطرف کنند.
اعلام رسمی معافیت مالیاتی برای اهالی سینما از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دلیلی شد تا با تعدادی از سینماگران و سینماداران در این باره گفتگو کنیم.در این گزارش نظرات علی محمد نیک بین تهیه کننده سینما و محمد قاصد اشرفی رییس انجمن سینماداران را درباره معافیت مالیاتی و تاثیر آن در سینمای ایران می خوانید:
کسر مالیات غیر قانونی از سینماگران
محمد نیک بین تهیه کننده سینما نیز درباره اعلام رسمی معافیت مالیاتی سینماگران توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توضیح داد: البته طی سال های گذشته معافیت مالیاتی سینماگران وجود داشت، اما به صورت رسمی این معافیت اعلام نشده بود به همین دلیل ما با مشکلاتی در این زمینه مواجه بودیم که خوشبختانه با اعلام رسمی این خبر دیگر با آن مواجه نخواهیم شد.
وی با اشاره به صنعت سینمای ایران، بیان کرد: صنعت سینما در ایران، صنعتی بسیار شکننده و ضعیف است و بنیه اندکی از نظر اقتصادی دارد و به همین دلیل همیشه نیاز به کمک دارد. در همه کشورها برای اینکه بخواهند یک صنعت رشد پیدا کند، مزایایی را در اختیار آن صنعت قرار می دهند که معافیت مالیاتی می تواند یکی از این مزایا است.
تهیه کننده فیلم سینمایی «دو زن» تاکید کرد: البته در گذشته هم سینماگران از پرداخت مالیات معاف بودند اما چون به صورت رسمی اعلام نشده بود، گاهی نهادهای مختلف به صورت غیرقانونی از ما مالیات کسر می کردند که البته این اتفاق بارها برای ما رخ داده است. در واقع به دلیل آن که این معافیت رسما عنوان نشده بود، همیشه با چالش های بسیاری برای ثابت کردن معافیت خود از این مساله مواجه بودیم.
وی بیان کرد: به عنوان مثال در گذشته برای اینکه بتوانیم فیلم های سینمایی را به مرکز رسانه های تصویری و یا صدا و سیما بفروشیم باید پیش از هر چیز برگه معافیت مالیاتی را از سازمان دارایی دریافت می کردیم و این مساله برای هر فیلم و به تعداد قراردادهایی که با نهادهای مختلف منعقد می کردیم، تکرار می شد. البته امیدوارم از این به بعد دیگر با چنین مشکلاتی مواجه نشویم.
نیک بین گفت: حرکاتی از این دست می تواند برای صنایع در حال رشدی مانند سینما، حالت تشویقی داشته باشد و توان بیشتری را به این صنعت برای ادامه و بقا می دهد.
به فکر عوارض شهرداری و مالیات بر ارزش افزوده باشند
محمد قاصد اشرفی رییس انجمن سینماداران نیز در این باره گفت: البته معافیت مالیاتی برای سینماداران و دیگر اهالی سینما سال ها است که وجود دارد و خوشحالم که این مساله رسما اعلام شده است، اما آنچه که برای سینماداران هنوز برطرف نشده است، کسر ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده و ۵ درصد عوارض شهرداری است که ما همچنان باید آن را پرداخت کنیم. شاید درصدهایی که از آن نام بردم اندک باشد اما با شرایط فعلی فروش گیشه همین مقدار هم برای سینماداران به خصوص بخش خصوصی کمرشکن است.
وی با اشاره به اینکه زمانی که نام سالن سینما به میان می آید، همه فکر می کنند که سالن های سینما درآمد خوبی دارند، توضیح داد: همین مساله سبب می شود تا کمیسیون هایی که به مراکز مختلف کمک های یارانه ای می کنند، توجه چندانی به سالن های سینما نداشته باشند و کمتر به دنبال حل مشکل آن ها در پرداخت همین درصدهای کم باشد.
رییس انجمن سینماداران بیان کرد: ما سینماداران هرچند سالن هایی داریم که یک سرمایه عظیم به شمار می رود اما بهره برداری چندانی از این سرمایه نداریم. مگر در طول یک سال چند فیلم می تواند از فروش خوبی همراه باشد و چند درصد از فروش همین چند فیلم خوب به دست سینمادار می رسد تا بتواند هزینه سالانه سینمای خود را تامین کند.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *