معرفی نامزدهای مسابقه فیلمنامه‌نویسی انجمن سینمایی دیدگاه

نخستین گزارش از اولین دوره مسابقه فیلمنامه‌نویسی کوتاه انجمن سینمایی دیدگاه به همراه فهرست کاندیداهای فراخوان این انجمن منتشر شد.
به گزارش بانی فیلم، در این گزارش ضمن قدردانی از کسانی که دراین مسابقه شرکت کردند فهرست نامزدهای این مسابقه فیلمنالمه نویسی نیز اعلام شد.
در این گزارش آمده است: از تاریخ اعلام فراخوان اولین دوره مسابقه فیلمنامه‌نویسی که تا آخرین روز مهلت آن که نوروز ۱۳۹۸ ( ۲۰ مارس ۲۰۱۹) به سر رسید، تعداد ۹۰ فیلمنامه از شهرهای گوناگون ایران از جمله مشهد، قم، تبریز، خرم آباد، اصفهان، اراک، تهران و … به دفتر انجمن رسید. در این میان سه فیلمنامه نیز از فرانسه و یک اثر از اسپانیا نیز ارسال شد.
با برسی آثار خوانده شده، چند نکته جلب توجه می‌کند:
۱- ۲۹ نفر از شرکت‌کنندگان یعنی یک سوم شرکت کنندگان در این فراخوان را آثار زنان تشکیل می داد که به نوبه خود این امر بسیار جای خوشحالی دارد.
۲- مضامین و درونمایه فیلمنامه‌ها پیرامون مسائل اجتماعی در متن زندگی شهری، سوء‌استفاده و کلاهبرداری برخی از شهروندان از دیگران، بحران‌های زناشویی، فروپاشی خانواده‌ها در اثر فقر، نقش و حضور مذهب در خانواده ها به ویژه درشهرهای کوچک و روستاها بود و نویسندگان به ندرت به مسائل امیدوارکننده و نکات مثبت و شاد در جامعه امروز پرداخته بودند. در اغلب آثار بیشتر فیلمنامه‌نویسان رگه‌هایی از یاس، ناامیدی و تیره‌روزی به چشم می‌خورد. در این آثار نکاتی مثل دوستی، همیاری و دستگیری از دیگران، ماجراهای عاشقانه های عشقی، بسیار کم‌رنگ بود.
جالب است اشاره کنیم این موضوعات در فیلم‌های سال‌های اول انقلاب جای خاصی را به خود اختصاص داده بود .
قهرست نامزدها:
از ۹۰ اثردریافت شده، فیلمنامه های زیر نامزدهای نخستین دوره این مسابقه شدند.
یونس – علی سجودی زاده
احتضار – فائزه قاسمی مهربان
بگو، اکشن – آذرطالقانی
خط عابر پیاده – ارمغان فلاح
خانه کوچک امن – فرزانه مردای
تدفین – محمد تنابنده
هیولا – نیما رحیم پور
زبانم لال – علی اکبر فتاح زاده
صدائی برای نشنیدن – حسین یارمرادی
یک دستورپخت آشپزی – سیاوش مقدم چکاری

***
نام سه برنده، اول، دوم وسوم، در روزهای جشنواره کن (۱۵ تا ۲۵ ماه مه ۲۰۱۹ برابر با ۲۵ اردیبهشت تا ۴ خرداد ۱۳۹۸) در جلسه‌ای در کن اعلام می‌شود و از طریق رسانه ها گوناگون به اطلاع عموم خواهد ‌رسید.
همچنین دفتر انجمن با ایمیل به سه برنده نهائی نیز اطلاع رسانی می‌ کند.
پاریس – ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ برابر با ۱۴ آوریل ۲۰۱۹
مدیر انجمن: محمد حقیقت

اشتراک گذاری در:

نظرات 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *