منتخبان نوزدهمین جشن بزرگ سینمای ایران مشخص شدند+تصاویر

 

گروه سینمای ایران:مراسم پایانی جشن بزرگ سینمای ایران امشب برگزار شد.

به گزارش بانی فیلم،آیین اختتامیه نوزدهمین جشن بزرگ سینمای ایران امشب سه شنبه ۲۱ شهریور در موسسه فرهنگی، ورزشی و رفاهی پیام برگزار شد.

مراسم با نیم ساعت تاخیر حوالی ساعت ۲۰:۳۰ آغاز شد.خبرنگاران و مهمانان پس از ورود از دو گیت برای کنترل کارت ها به محوطه بزرگی رسیدند که در هر بخش آن مهمانان اعم از خبرنگار و مهمان ویژه جایی برای نشستن داشتند. یک جایگاه و سن بزرگ هم برای بهتر دیده شدن تعبیه شده بود. قبل از شروع مراسم هم ترانه هایی از محمد علیزاده در سالن پخش می شد. همچنین مسیر منتهی به خیابان شریعتی و محل ورزشگاه پیام با ترافیک سنگین رو به رو بود.

مراسم با پخش سرود جمهوری اسلامی و ترجمه قرآن کریم همراه با تصاویری از فیلم «ملک سلیمان» آغاز شد.

هارون یشایایی، همایون اسعدیان، منوچهر شاهسواری و تورج منصوری سه چهره ای بودند که ابتدای مراسم روی سن حاضر شدند.

هارون یشایایی رییس جشن خانه سینما در صحبتی کوتاه روز سینما را تبریک گفت. سپس تورج منصوری دبیر آکادمی هنرها و فنون سینمایی و رییس انجمن صنفی فیلمبراران سینما تاریخچه مختصری از جشن و دلایل وقفه ای که در آن به وجود آمده را توضیح داد و درباره مجسمه و تندیس جشن صحبت کرد.او گفت: حدود یکسال است درحال تاسیس انجمن هنرها و علوم سینمایی هستیم. قلمروی کشور ما را تیر آرش کمانگیر که فرهنگ است، تشکیل می دهد.

منوچهر شاهسواری مدیر عامل خانه سینما نیز در خصوص افتخارآفرینی هنرمندان جوان در جشنواره ونیز صحبت کرد.

سپس کلیپی از صحبت های نوید محمدزاده و وحید جلیلوند در جشنواره ونیز پخش شد که همه مهمانان هنگام پخش آن این دو هنرمند را تشویق می کردند.

در ادامه همایون اسعدیان عضو هیات مدیره خانه سینما گفت: موانع بسیاری بر سر راه خودمان داریم که متاسفانه از تنگ نظری های ماست.او همچنین خبر داد که چون احسان کرمی اجرای تئاتر دارد و بعد از آن با موتور خود را خواد رساند،او اجرای برنامه را به عهده خواهد داشت.

پیش از این گفته شده بود که وحید جلیلوند اجرای برنامه را به عهده خواهد داشت که تکذیب شد.

در ادامه،برای اهدای تندیس بهترین انیمیشن احمد عربانی و بهرام عظیمی روی سن آمدند. در این رشته فرنوش عابدی برای فیلم «پیشخدمت» برنده تندیس و دیپلم افتخار شد.

برای اهدای تندیس بهترین فیلم کوتاه داستانی نیز جهانگیر و باران کوثری روی سن آمدند. باران کوثری روی سن در کنایه به محدودیت ورود زنان به ورزشگاهها به شوخی گفت: «گفتن اینجا استادیوم ورزشیه ترسیدم بیام»!

در ادامه تندیس بهترین فیلم کوتاه داستانی به بهرام و بهمن ارک برای فیلم «حیوان» رسید.

جهانگیر کوثری درباره این فیلم گفت: این فیلم را سر کلاس دیدم و حیرت زده شدم از خلاقیت و استعدادشان و امشب تلاش کردم هدیه را من به این دو فیلمساز بدهم.

در ادامه مرتضی رزاق کریمی و نیکی مظفری برای اهدای جایزه بهترین مستند روی سن آمدند.

جایزه بهترین کارگردانی مستند به مهدی قنواتی برای فیلم «همه جا» رسید که او این جایزه را به امیر نادری تقدیم کرد.

جایزه بهترین فیلم مستند هم به محسن استاد علی برای فیلم «زنانگی» رسید.

سپس برای اهدای جایزه بهترین جلوه های ویژه میدانی جواد عزتی و محسن شاه ابراهیمی روی سن آمدند. عزتی قبل از اهدای جایزه به ایمان کرمیان برای فیلم «ویلایی ها» از مرحوم جواد شریفی راد یاد کرد.

سیروس ابراهیم زاده و اصغر همت هم در ادامه برای اهدای جایزه بهترین جلوه های ویژه بصری و تندیس شایستگی روی سن رفتند و همت با تعلیق جالبی نام سینا قوی دل را برای فیلم «رگ خواب» خواند.

در این بخش از مراسم کلیپی متشکل از تصاویر فیلم های «اینجا بدون من»، «دایره زنگی»، «ابد و یک روز» و … با تلفیقی از ترانه های محسن چاووشی، حامد همایون و رضا یزدانی پخش شد.

در این بخش احسان کرمی خود را به مراسم رساند که آغاز صحبتهایش با تپق زدن همراه بود.

احسان کرمی وقتی وحید جلیلوند شروع به صحبت کرد گفت به به!

تقدیر از وحید جلیلوند کارگردان فیلم «بدون تاریخ بدون امضا» که در ونیز جایزه گرفت،دیگر بخش مراسم دیشب بود که این فیلمساز با حضور روی سن گفت: این جایزه متعلق به همه بچه های بدون تاریخ بدون امضا است و نمی دانید علی برادرم چه زحمتی برای این فیلم کشید. این جایزه متعلق به خیلی هاست که جایزه گرفتند اما مخفیانه از در پاویون فرودگاه می آمدند تا کسی آنان را نزند. خدا عباس کیارستمی را بیامرزد. امثال عباس کیارستمی، جعفر پناهی، رخشان بی اعتماد، مجید مجیدی، اصغر فرهادی و … راه را برای ما هموار کردند. از خدا می خواهم کوچکتری یادم نرود.

برای اهدای جایزه بهترین چهره پردازی مجید مظفری و سروش صحت روی سن آمدند که بازیگر «مسافران» گفت: امشب جایزه را به دو نفر اهدا می کنیم. خسته نباشید می گویم به اساتیدی که در این جشن غایبند؛ بهرام بیضایی، فخری خوروش، بهروز وثوقی.

در این رشته عبدالله اسکندری برای فیلم «لانتوری» جایزه را گرفت که او آنرا را به مجری گریم خود مهرداد میرکیانی تقدیم می کرد.

جایزه بهترین طراحی لباس نیز توسط مهران غفوریان و ستاره اسکندری به عباس بلوندی برای «یتیم خانه ایران» اهدا شد.

مریلا زارعی و مهران احمدی نیز در ادامه برای اهدای تندیس بهترین طراحی صحنه روی صحنه آمدند. زارعی ضمن تبریک روز ملی سینما گفت: برای موفقیت اخیر سینما در عرصه جهانی به نوید محمدزاده و وحید جلیلوند تبریک می گویم. سال گذشته وقتی می خواستیم جایزه پیمان معادی را بدهیم از فاجعه منا یاد کردیم، امسال بازهم فجایع دیگری وجود دارد، مسلمانان در میانمار کشته می شوند و سکوت عجیبی از سوی مجامع بین المللی به ویژه سفیران صلح وجود دارد.سپس این جایزه به کیوان مقدم برای فیلم «فروشنده» تعلق گرفت.

کرمی از زوج  مهوش وقاری و محسن قاضی مرادی یاد و همچنین ایرج طهماسب صحبت کرد و خواست حضار آنان را تشویق کنند.

بخش دیگری از برنامه به ترانه خوانی کوروش تهامی اختصاص داشت و او قطعه اشک مهتاب را که قبلا محمدرضا شجریان اجرا کرده بود، خواند.

حسن زاهدی و وحید جلیلوند دو سینماگری بودند که برای اهدای جایزه بهترین صدابرداری روی سن آمدند. بابک اردلان برای «رگ خواب» این جایزه را گرفت و گفت:«اینجا خیلی هیجان انگیز است و خوشحالم جایزه ام را از عمو حسن و جلیلوند می گیرم. از حمید نعمت الله و همکارانم هم متشکرم».

جایزه بهترین بهترین فیلمبرداری توسط هومن سیدی و تورج منصوری به فرشاد محمدی برای «رگ خواب‌« اهدا شد که او پس از دریافت جایزه از زند هیاد نعمت حقیقی یاد کرد.

منصوری هم گفت: تقلب کردم اسم برنده را دیدم. ما در حال بزرگترین مهاجرت تاریخ از دنیای واقعی به مجازی هستیم و کسانی موفقند که خود را هماهنگ کنند. یادی می کنم از مرحوم نعمت حقیقی.

برای اهدای جایزه بهترین موسیقی محمد سریر و بهنوش بختیاری روی سن آمدند و کارن همایونفر برای «اروند» این جایزه را دریافت کرد.

سریر در این باره گفت: موسیقی روح فیلم است که دیده نمی شود و کارن جزو افرادی است که این روح را در آثارش دمیده است.

همایونفر از هیات داوری جشن سینما تشکر کرد و گفت :«فکر کنم رکورد دار هستم .اینجا زمین فوتبال است و احساس رونالدو و مسی را دارم!».

جایزه بهترین تدوین نیز به هایده صفی یاری برای فیلم فروشنده‌. او پس از گرفتن جایزه از محمدرضا دلپاک تشکرکرد و گفت:« نمی شود از مرحوم یدالله نجفی یاد نکرد. انسانی مهربان بود که هرجا می رفت، موجی از دوستی را می پراکند».

در این بخش احسان کرمی از بابک بیات یاد کرد و کلیپی پخش شد که به دلیل مشکل فنی صدا نداشت و پخش آن به زمانی بعد موکول شد.

جایزه بهترین بازیگر مکمل مرد توسط امین حیایی و میلادکیمرام به فرید سجادی حسینی برای «فروشنده» اهدا شد که او گفت: «خداروشکر کارم مقبول واقع شد و تشکر از اصغر فرهادی».

غزل شاکری و علی جلیلوند برای اهدای جایزه بهترین مکمل زن روی صحنه آمدند. علی جلیلوند نام پانته آ پناهی ها را خواند اما او تاتری روی صحنه داشت و مراسم را ترک کرده بود که شبنم مقدمی به جای او روی سن آمد.
در ادامه کلیپی با صدای امین تارخ درباره سینمای ایران پخش شد که تندیس موسیقی را به استاد محمدرضا شجریان تقدیم کردند و تارخ در آن می خواست که جمع بایستند و جمع حاضر در ورزشگاه پیام نیز ایستاد و وی را تشویق کرد.
شهاب حسینی برنده جایزه بهترین بازیگر مرد برای بازی در «فروشنده» شد.جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را فاطمه معتمدآریا و ایرج طهماسب به بابک کریمی دادند که از طرف شهاب حسینی روی سن آمد.حسینی به دلیل بازی در نمایش اعتراف در سالن حضورنداشت.

معتمدآریا در صحبت کوتاهی به طنز گفت: اینجا مرا به آقایی قبول کردند و روی کارت دعوتم نوشتند به نام آقای….! اما با این حال باز هم من اینجا آمدم برای بهترین بازیگر مرد. معتمدآریا از واژه ممنوع الحرکت که بیشتر برای زنان اتفاق می افتد استفاده کرد و کرمی این واژه را ستود.

جایزه بهترین بازیگر زن نیز از سوی حمید نعمت الله،نوید محمدزاده و ساره بیات به لیلا حاتمی بابت بازی در فیلم «رگ خواب» اهدا شد.حاتمی در صحبت کوتاهی گفت:خیلی ممنونم. این جایزه را خیلی دوست دارم و واقعا خوشحالم.

اصغر فرهادی نیز برنده هر سه جایزه بهترین فیلم، کارگردانی و فیلمنامه نوزدهمین جشن خانه سینما شد.هارون یشایایی،رخشان بنی اعتماد،فرهاد توحیدی،غلامرضا موسوی،فرشته طائرپور و ابوالحسن داوودی با حضور روی سن جوایز بهترین فیلم،کارگردانی و فیلمنامه اهدا کردند.

نام برنده جایزه بهترین فیلمنامه را فرهاد توحیدی خواند و به طنز گفت: همیشه اسم من و ایشان را اشتباه میگویند. اصغر فرهادی برای فروشنده!
داوودی جایزه بهترین کارگردانی را خواند و گفت:امیدوارم از این فرصت همدلی برای فیلم هایی که توقیف شدند استفاده شود.مریم نراقی به نمایندگی از فرهادی روی سن آمد و جایزه را گرفت.
برنده جایزه بهترین فیلم را هارون یشایایی و رخشان بنی اعتماد خواندند. یشایایی گفت: فروشنده یکی از موفقترین فیلم ها از نگاه تماشاگران است و این بزرگترین افتخار است هایده صفی یاری روی سن دعوت شد تا جایزه بهترین تدوین را برای «فروشنده» دریافت کند.
پیام اصغر فرهادی در فیلمی پخش شد که مراتب تشکر خود را اعلام می کرد.

پایان مراسم همراه با برنامه نورافشانی بود.

 

فهرست کامل برگزیدگان:

بهترین بازیگر نقش اول زن:لیلا حاتمی(رگ خواب)
بهترین بازیگر نقش اول مرد: شهاب حسینی(فروشنده)

بهترین بازیگر مکمل زن: پانته آ پناهی ها(لاک قرمز)

بهترین بازیگر مکمل مرد:فرید سجادی حسینی(فروشنده)

بهترین تدوین: هایده صفی یاری(فروشنده)

بهترین موسیقی متن: کارن همایونفر(اروند)
‎بهترین فیلمبرداری: فرشاد محمدی(رگ خواب)

بهترین صداگذاری: بهمن اردلان(رگ خواب)

بهترین صدابرداری: بابک اردلان(رگ خواب)

بهترین طراحی صحنه: کیوان مقدم(فروشنده)

بهترین طراحی لباس: عباس بلوندی(یتیم خانه ایران)

بهترین چهره پردازی: عبدالله اسکندری و مهرداد میر کیانی(لانتوری)

بهترین جلوه های ویژه بصری: سینا قویدل(رگ خواب)

بهترین جلوه های ویژه میدانی: ایمان کرمیان(ویلایی ها)

تندیس شایستگی بهترین فیلم مستند: مهدی قنواتی(همجا)

بهترین فیلم کوتاه: بهمن و بهرام ارگ(فیلم حیوان)

بهترین فیلم انیمیشن: فرنوش عابدی(پیشخدمت)

 

عکسها:امیر برنجی و مارال امیرکیان(بانی فیلم)

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *