مواجه با تعارض!

فرشته عبدی
برخوردهای کلامی و جدل های لفظی ای که به واسطه پاسخ های لیلا حاتمی سر صحنه یک فیلم سینمایی که به واسطه پرسش های برخی از خبرنگاران روی داده و در روزهای گذشته در فضاهای سایبری منتشر شده، روی دیگر و شکل مواجهه میان هنرپیشگان از یک سو با اهالی رسانه، از سوی دیگر  را نشان داد و ناخواسته از شیوه های غیرحرفه ای میان بازیگران و خبرنگاران پرده برداشت.
در این نوشته نمی خواهیم به دلایل و میزان حقانیت هر یک از طرفین ماجرا بپردازیم که کاری بیهود است و تنها شعله آتش این تعارض و جدال کلامی را بیشتر می سازد، بلکه باید به دنبال بررسی این واکنش ها و یافتن دلایل بروز آن باشیم تا با یک بازتعریف کاملا علمی از نظام رفتاری هر دو سوی ماجرا، رفتارهای گذشته را آسیب شناسی کرده و وضعیتی اخلاق گرایانه حرفه ای کبتنی بر فرهنگ ایرانی مان نهادینه کنیم.
به طور مشخص ارتباط میان هنرمندان و اهالی رسانه – از منتقدان و نویسندگان سینمایی تا خبرنگاران- از ابتدا در دو منظر قابل تعریف بود است؛ منظر نخست با محوریت دوستی و ارزش های دوستانه بوده و هست که هر دو طرف تنها وجوه خوب یکدیگر را مورد تاکید قرار می دهند و بیان هر نکته منفی – ولو کوچک- خط بطلانی بر این ارتباط می کشد!
منظر دوم ارتباطی است که میان معدودی از هنرمندان با اندکی از اهالی رسانه وجود دارد، نگاهی کاملا منفی و استوار بر نگرشی انتقادی است که از کمترین فرصتی برای به حاشیه بردن یکدیدگر مورد استفاده قرار می گیرد.
نکات ضعف هر دوی این شکل ارتباطی موجب دور افتادن هنرمندان و اهالی رسانه از یکدیگر شده است؛ جایگاه نادرستی که برخی از منتقدان به واسطه نگاه کاملا منفی شان به سینما و سینماگران پیدا کرده اند، شکلی از تشخص کاذب را برای این دسته معدود قلم به دست به وجود آورده که هیچ بدیلی برای جایگزینی رفتار نادرست و غلط خود ندارند.
طرف دیگر ماجرا هم در پیش گرفتن رفتارهای شیفته و کاملا مثبت، بدون دیدن زمینه های منفی است که به شاکله ارتباط حرفه ای میان اهالی سینما و رسانه آسیب های جدی وارد کرده است.
جای خالی نظام رفتاری متکی بر احترام متقابل و پرهیز از رفتارهای صرفا منفی و کاملا مثبت، رفته رفته شرایط منحصر به فردی را میان این دو دسته از هنرمندان و اهالی رسانه به وجود آورده و بروز رفتارهای خارج از قواعد حرفه ای و محترمانه را دامن زده و خواهد زد.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *