گزارش بانی فیلم از واکنشهای گسترده هنرمندان به حوادث اندوه بار اخیر در کشور

موج تازه انصرافها از جشنواره های فجر و لغو کنسرتها؛ در سوگ مردم، جشن بی جشن

بانی فیلم: اندوه عظیم سقوط هواپیمای اکراینی بر اثر اصابت موشک، چنان مردم ایران را در سوگ نشانده که اهالی فرهنگ و هنر را نیز به بروز واکنش هایی برای همدردی در این حادثه غم انگیز واداشته است.

مسعود کیمیایی اولین نفری بود که در اینستاگرام با انتشار ویدئویی، ضمن تسلیت به مناسبت حادثه اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی اعلام کرد از حضور فیلمش «خون شد» در جشنواره فجر انصراف داده است. هر چند جواد نوروزبیگی به سرعت در توضیحی تکمیلی در این باره افزود که این فیلم فقط از داوری در رشته کارگردانی انصراف داده؛ نکته ای که البته واکنش دیگری را از سوی کیمیایی در پی نداشت.

از سوی دیگر، داوران بخش تجسمی جشنواره فجر از جمله بخش های عکس، کارتون، گرافیک، سفال، و سرامیک و تعدادی از داوران بخش خوشنویسی انصراف خود را از حضور در این جشنواره اعلام کردهند.

کیانوش غریب پور نیز در  اینستاگرام نوشت از مدیریت هنری جشنواره هنرهای تجسمی فجر کناره گیری می کند.

در بخش موسیقی هم ارکستر آرکو به رهبری ابراهیم لطفی موضع مشابهی اتخاذ کرد.

دیروز حدود ۱۰۰ هنرمند تئاتری مشهد از ۳ گروه نمایشی نیز از حضور در جشنواره فجر انصراف دادند.

میترا ابراهیمی کارگردان فیلم مستند «کامی» و امیر مهدی قزوینی، بازیگر تئاتر «پراونه الجزایری» نیز از دیگر هنرمندانی بودند که از شرکت در جشنواره فجر به نشانه همدلی با مردم انصراف دادند.

امروز نیز هایده صفی‌یاری که سه فیلم از او  «عامه پسند»، «مغز استخوان» و «خون شد» در مقام تدوینگر در بخش سودای سیمرغ فجر امسال شرکت دارند، از جشنواره فجر انصراف داد.

فریدون_شهبازیان آهنگساز  سرشناس کشورمان نیز در اینستاگرام خود اینگونه نوشت:«در این زمانه پر از درد و اندوه ،مردم سرزمینم ایران …،من#فریدون_شهبازیان ،#نه_به_جشنواره_موسیقی_فجر».

هاتف علیمردانی هم که جدیدترین فیلمش با نام «ستاره بازی» را آماده کرده، در اینستاگرام خود نوشت دو روز قبل از جمع بندی هیأت انتخاب انصراف خود را از حضور در این رویداد اعلام کرده است. او همچنین نوشت «حساب من با فجر چند سال است که روشن شده» و در پایان تأکید کرد دیگر با هیچ عنوانی در این جشنواره شرکت نخواهد کرد.

پگاه آهنگرانی هم که فیلم «زنبور کارگر» را در بخش رزرو سودای سیمرغ دارد، از شرکت در جشنواره فیلم فجر انصراف داد و در استوری اینستاگرامش نوشت: «با وجود این همه مصیبت که در ایام اخیر کام مردم ما را تلخ کرده، با دیگر دوستان و همکارانم همراه می‌شوم و در جشنواره فجر با هیچ عنوانی حضور پیدا نمی‌کنم.»

این در حالی است که متولیان فجر تاکنون موضع خاصی در این باره نگرفته اند. البته ابراهیم داروغه زاده دبیر جشنواره فیلم فجر ۳۸ در بخشی ازتوئیتی نسبت به آنچه پاسخ به انتقاد یک فعال رسانه‌ای به مسعود کیمیایی خوانده بود، نوشت:«توهین به یک کارگردان بزرگ و پیشکسوت سینما به هر دلیلی درست نیست».
فاطمه معتمدآریا هم از انصراف گروه نمایش «بچه» از جشنواره تئاتر فجر خبر داد.

به نظر می رسد این روند در صورت تداوم مسئولان جشنواره های فجر را با دردسرهای جدی مواجه کند.

بهنام بانی نیز از دیگر هنرمندانی است که در همین راستا از لغو کنسرتهایش در تهران خبر داد. اقدامی که علیرضا قربانی و علیرضا عصار نیز دیروز مبادرت به آن کردند.بهنام بانی در اینستاگرام خود نوشت:«با سلام و عرض تسلیت مجدد خدمت هموطنان عزیزم،به احترام عزیزان از دست رفته و همدردی با خانواده های محترمشان بلیت فروشی و کنسرت ۲۶ دیماه برج میلاد تهران رو لغو میکنیم و همدردی خودم رو با مردم میهنم اعلام میکنم🙏🏻🖤🙏🏻
لازم به ذکر است:متاسفانه اختیار کنسل کردن کنسرت ۲۲ و ۲۵ دی ماه به دلیل یکبار جابجایی تاریخ قبلی و بلیت‌ فروشی‌ از هفته های قبلی به دلیل مسائل مجوزی و هماهنگی با نهاد‌های صدور مجوز با ما نبود…🖤🖤🖤ارادتمند شما بهنام بانی».

 

 

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *