اگر دلواپسان سنگ اندازی نکنند(!)، بزودی شاهد خواهیم بود:

موسیقی برای همه ؛ریل گذاری برای کنسرت خیابانی همایون شجریان

بانی فیلم، گروه فرهنگ و هنر: پیشنهاد ها و کنایه های دوستانه و طعنه های غیر دوستانه در کامنتها و پای پست های اینستاگرامی و یا یک دغدغه شخصی، هر چه که بود اما همایون شجریان را مصر ساخته تا هر چه زودتر مقدمات برگزاری کنسرتی خیابانی را برای مردم فراهم کند. کنسرتی که مخاطبانش این بار نه متشکل از قشر مرفه یا متوسط به بالای جامعه که چندان دلنگران شرایط مالی و اقتصادی شان نیستند، بلکه همه اقشار مردم باشند. البته دست کم امید می رود که در نحوه برگزاری این کنسرت چنین شود. کنسرتی که حسن انجام آن می تواند راه را برای اقدامات مشابه از جمله نمایش فیلم در فضای باز و به طور رایگان به عنوان تفریحی سالم برای همه مردم هموار کند.
بعد از ابراز تمایل همایون شجریان برای برگزاری کنسرت خیابانی، متولیان و مسئولان نیز یک به یک به میدان آمده و ابراز تمایل می کنند تا برای این مهم آستین بالا بزنند.
وزیر هم راضی است
پس از موافقت شورای شهر، وزیر ارشاد نیز این حرکت را «قابل تقدیر» توصیف کرد. با این حال او هم همچون همایون شجریان و خیلی از علاقه مندان این حوزه، چشم به موافقت و همیاری نهادهای انتظامی دوخته است و می گوید: این پیشنهاد زیرساخت‌های متنوعی دارد که زیر ساخت‌های حقوقی، تقنینی و انتظامی از جمله آن است. این اتفاق شاید جمعیت‎‌ ده‌ها هزار نفری را به خود جذب ‌کند که چگونگی مدیریت آن، شاکله و ساختار خاص خود را دارد که با رعایت همه جوانب نباید احیانا به ضد خودش تبدیل شود.بنابر این لازم است برای اجرایی کردن این پیشنهاد مجموعه‌های مختلفی از جمله نیروهای انتظامی در این موضوع اظهار نظر کنند.سیدعباس صالحی در گفت‌وگو با خانه ملت درباره اعلام آمادگی همایون شجریان برای برگزاری کنسرت خیابانی گفت: اصل این مطلب که هنرمندان در فضای امروز کشور احساس مسئولیت اجتماعی می‌کنند تا بتوانند شرایط اجتماعی را با نشاط تر و با امیدتر کنند، قابل تقدیر و تحسین است.طبیعی است هر پیشنهاد باید در شاکله‌ای اجرایی، عملیاتی و ارائه شود تا حداکثر فواید و حداقل هزینه‌ها را به لحاظ اجتماعی به دنبال داشته باشد.در عین حال این پیشنهاد باید مسیر خود را به لحاظ اجرایی طی کند تا پیامدهای مثبت و منفی آن کاملا تحلیل و پس از آن در مقام اجرا محقق شود.
پیش از این حجت نظری (عضو شورای شهر تهران) در گفتگو با ایلنا با اشاره به پیگیری‌هایش برای برگزاری کنسرت خیابانی و رایگان همایون شجریان گفته بود: پس از طرح این پیشنهاد از سوی همایون شجریان، در نامه‌ای به سیدمجتبی حسینی (معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) خواستار صدور مجوز برگزاری این کنسرت در یکی از بوستان‌ها و فضاهای باز شهر تهران همچون بوستان ولایت، پارک آزادگان، پارک سرخه حصار، میدان مشق و… شدم.
همایون شجریان:
درک می‌کنم مهم‌ترین بخش کنسرت خیابانی برقراری امنیت و راحتی مردم است

پس از اعلام آمادگی همایون شجریان برای برگزاری کنسرت خیابانی، جلسه‌ای با حضور این هنرمند و مدیران شهرداری تهران عصر چهارشنبه ۱۰ مرداد برای بررسی امکان برگزاری این کنسرت تشکیل شد.رییس سازمان زیباسازی، در این جلسه ضمن اعلام حمایت و همکاری شهرداری تهران از برگزاری کنسرت خیابانی همایون شجریان، گفت: «چون تاکنون چنین رویدادی برگزار نشده، این دغدغه جدی ماست که این کنسرت باید با هوشمندی کامل برنامه‌ریزی شود تا این ایده الگو و سرمشق کارهای بعدی باشد.»
همایون شجریان هم با اشاره به دلیل درخواست خود برای برگزاری کنسرت خیابانی گفت: «سه سال پیش برای کسانی که تا به حال امکان دیدن کنسرت نداشته‌اند و اغلب در نقاط کم امکانات شهرها زندگی می‌کنند درخواست اجرای کنسرت خیابانی دادم که به دلایلی برگزاری آن میسر نشد. دغدغه برگزاری این کنسرت تا به امروز با من ماند. امروز به دلیل دیگری که می‌دانید این دغدغه مطرح شد؛ البته به هر حال صورت مسأله، یعنی مشکلات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی، سر جای خودش هست. این مسائل تا حل نشود نارضایتیِ جامعه پابرجاست، اما یک رویداد هنری می‌تواند به همدلی و انرژی‌مان کمک کند.»
شجریان ضمن مقایسه برگزاری کنسرت در سالن و فضای باز گفت: «سال‌هاست که در برگزاری کنسرت تجربه کسب کرده‌ام، چه زمانی که در رکاب پدر بودم و چه حالا که کنسرت‌های مستقل خود را در ایران یا خارج از کشور برگزار می‌کنم. به همین دلیل می‌دانم که شرایط کار و برگزاری چگونه است. بنابر این درک می‌کنم که مهم‌ترین اقدام در ساز کار برگزاری کنسرت خیابانی با جمعیت گسترده برقراری امنیت، آسایش و راحتی عبور و مرور مردم باشد، که از دیدگاه اینجانب با یک همکاری چند جانبه و همدلانه کاملا قابل انجام است.»
در این جلسه به مسائلی همچون زمان و مکان برگزاری کنسرت پرداخته شد و کارگروه‌هایی برای هماهنگی‌های لازم و دعوت از سایر نهادهای تصمیم‌ساز برای بررسی ابعاد این رویداد تشکیل شد.
همچنین مقرر شد که در صورت هماهنگی ارگان‌های مسئول و کسب مجوزها، مکان، زمان و ساعت اجرا اعلام شود.
کمیسیون فرهنگی مجلس هم روی موسیقی خیابانی تمرکز کرد
در همین حال گویا کمیسیون فرهنگی مجلس هم به نوع دیگری روی موسیقی و کنسرت خیابانی متمرکز شده است. این کمیسیون ظاهرا در شرایطی که بحث موسیقی خیابانی کم خرج در جامعه مورد توجه واقع شده، قصد دارد به وضع هنرمندان فعال در این حوزه رسیدگی کند. توجهی که شاید با پیشنهاد اخیر همایون شجریان چندان هم بی ارتباط نباشد.
احمد مازنی در گفت‌وگو با خانه ملت با اعلام این نکته که موسیقی خیابانی در سطح شهر گسترش یافته است، دلایل در دستور کار قرار گرفتن پرونده این موضوع در کمیسیون متبوع خود را تشریح کرد. رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس درباره دلایل حساس شدن کمیسیون فرهنگی مجلس به موضوع موسیقی خیابانی گفت: گزارشی درباره این پدیده به دست رئیس مجلس رسیده که ریاست مجلس آن را به کمیسیون فرهنگی ارجاع داد؛ ضمن آنکه هم‌افزایی میان بخش‌های مختلف فرهنگی یکی از ماموریت‌های کمیسیون فرهنگی است البته قرار نیست این بخش‌ها الزاما فرهنگی باشند، بلکه دستگاه‌های امنیتی و انتظامی را نیز در بر می‌گیرند چراکه بر فعالیت فرهنگی‌های تاثیرگذار هستند؛ در رابطه با حوزه موسیقی و مشتقات آن همچون موسیقی خیابانی و کنسرت‌ها نیز دستگاه‌های مختلفی با هدف کاهش ناهماهنگی‌ها دخیل و تاثیرگذار هستند به همین دلیل جلسه‌ای با آن‌ها در کمیسیون برگزار شد.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گزارش‌هایی مبنی بر گسترش و افزایش موسیقی خیابانی در سطح شهر به کمیسیون فرهنگی مبنی بر اینکه این گروه به مدیریت و توجه نیاز دارند، رسیده است، افزود: باحضور معاون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسئولان ناجا و وزارت اطلاعات و بخش فرهنگی شهرداری تهران ابعاد موضوع مورد بررسی قرار گرفته است.
وی ادامه داد: جمع‌بندی آن جلسه مبنی بر این شد که موسیقی علاوه بر اتفاقی هنری، شغل نیز تعریف می‌شود به همین دلیل به نمایندگان دستگاه‌های دعوت شده برای مشخص کردن مکان مناسب برای نوازندگان خیابانی فرصت داده شد و اینکه ممکن است برخی افراد بدون شناسنامه و هماهنگی وارد این حرفه شوند به همین دلیل با شناسنامه‌دار شدن این مجموعه تحت مدیریت بخش فرهنگی قرار می‌‎گیرند.
مازنی با بیان اینکه محوریت این مدیریت به معاونت فرهنگی ارشاد و شهرداری‌ها سپرده شد و مابقی دستگاه‌ها نیز امنیت آن‌ها را تامین خواهند کرد، تصریح کرد: همان‌طور که شهرداری باید مثلا دستفروش‌ها را با هدف جلوگیری از سدمعبر و ایجاد مشکل برای شهروندان مدیریت کند باید این موضوع را نیز اداره کرد.
عضو فراکسیون امید مجلس با اشاره به اینکه این رسیدگی بیشتر با هدف حفظ احترام هنرمندان خیابانی و کاهش سوءاستفاده‌هایی که ممکن است در کنار کار آن‌ها شود مدنظر قرار گرفته است، اضافه کرد: کسی به دنبال ممانعت از ادامه فعالیت نوازندگان و گروه‌های موسیقی خیابانی نیست چراکه این نوع موسیقی ریشه در تاریخ و آداب و رسوم ایرانی دارد و از گذشته‌های دور مردم در خیابان موسیقی نواخته و تعزیه اجرا می‌کردند.
وی معتقد است هرچند باید کار مردم را به مردم واگذار و کار اهالی هر حرفه‌ای را به خود آن حرفه واگذار کرد اما مملکت را نمی‌توان با شعار اداره کرد؛ درواقع نباید این تفکر به معنای طرفداری از آنارشیسم و هرج و مرج باشد.کار مردم را به مردم واگذار کردن در چارچوب قانون و دمکراسی تعریف می‌شود البته معتقدم هر قدر به صاحبان فرهنگ و هنر احترام بگذاریم نتیجه بهتری خواهیم گرفت تا اینکه بخواهیم با مداخلات خودمان مسائل را مدیریت کنیم.
اگر دلواپسان سنگ اندازی نکنند…!
تجربه برگزاری کنسرت در چند سال اخیر نشان داده دریافت مجوز از نهادها و مراجع ذیربط، هر چند شرط لازم برای به سرانجام رساندن کار است، اما قطعا شرط کافی نیست! حالا دیگر برای ما مسلم شده که خیلی ها چشم دیدن برگزاری کنسرت را در کشور ندارند و با نفس موسیقی مشکل دارند. این را مروری بر اخبار متعدد از جلوگیری از برگزاری کنسرت های خوانندگان مختلف نشان می دهد.
کنسرت خیابانی همایون شجریان اما ماجرایش فرق می کند. کنسرتی که هدف و دغدغه اش ایجاد ساعاتی هر چند کوتاه برای ایجاد آرامش خاطر و فراموشی مشکلات متعدد امروز کشور است که در قالب مسائلی چون گرانی و تورم و …گریبا نمردم را گرفت هاست. همان مردمی که در سبد هزینه هایشان پولی برای کنسرت یا سینما رفتن یافت نمی شود.
به نظر می رسد کمک به برگزاری چنین کنسرتی و تشویق سایر خوانندگان برای حضور در این موج مردمی کمترین خدمتی است که امروز متولیان امر می توانند در راستای تمدد اعصاب و شادی مردم انجام دهند.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *