بهزاد عبدی در رادیو نمایش:

موسیقی در فیلم احساس نمی شود، ولی احساس را منتقل می کند

بهزاد عبدی آهنگساز مطرح ایرانی درباره موسیقی فیلم با اهالی رادیو نمایش گفت و گو کرد.

به گزارش رسیده، وی با حضور در رادیو نمایش درباره اهمیت نقش مخاطب در آهنگسازی گفت: به عنوان آهنگساز همیشه خودم را جای مخاطب قرار می دهم و به خودم فکر می کنم که چگونه می توانم چیز جدیدی برای شنیدن به مخاطبم ارائه کنم و تلاش دارم اثری بسازم که باعث رشد فکری مخاطب شود.

این آهنگساز در ادامه درباره جشنواره موسیقی فجر افزود: به نظرم در جشنواره موسیقی فجر اگر رقابت در فرم های مختلف موسیقی تعریف و به درستی داوری شود ، هیجانی که سال هاست در جشنواره کمرنگ شده به مراتب پررنگ تر خواهد شد و گروه ها با همت بیشتری شرکت خواهند کرد .

این آهنگساز درباره نحوه ورودش به فضای ساخت موسیقی فیلم گفت : اصولا آثاری را که برای ارکستر می نوشتم ، موسیقی برنامه ای و توصیفی بود. نمونه بارز آن اپرای عاشورا و اپرای مولوی است و من بعد از اپرای مولوی وارد موسیقی فیلم شدم که همان سال اول فعالیتم در حوزه فیلم سینمایی، سیمرغ جشنواره فیلم فجر را دریافت کردم، در واقع از جایی به بعد احساس کردم جای موسیقی فیلم در آثارم خالی است و به همین دلیل سعی کردم آثاری برای تصویر بنویسم.

وی در پایان با اشاره به تفاوت موسیقی سریال و فیلم تاکید کرد : سریال ، بیان قصه در چند بخش است و موسیقی آن باید در قالب بخش های داستانی و تنوع شخصیت ها قرار بگیرد. در واقع وقتی از سریال حرف می زنیم پای شخصیت های زیادی به میان می آید که باعث می شود با تنوع تم مواجه شویم و به عبارتی با تکرار تم ها ، موسیقی آن نیز تغییر می کند اما در موسیقی فیلم اینگونه نیست چرا که اصولا موسیقی در فیلم احساس نمی شود ولی احساس را منتقل می کند.

این گفت و گو در برنامه زنده رادیویی «ارغوان هنر» صورت گرفته و این برنامه هر روز ساعت ۱۷ تا ۱۹ از رادیو نمایش پخش می شود.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *