نابسامانی هایی که گریبان سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر را گرفت

*محمد قلیها
سی وهشتمین جشنواره فیلم فجر امسال هم به کار خود پایان داد.

فارغ از چند رویداد تلخ و ناخوشایند که در ماههای گذشته مردم نجیب کشورمان را سوگوار کرد،چالش حضور یا غیبت تعدادی از هنرمندان سینما در جشنواره نیز به سهم خود روزهای گرم نمایش آثار را سرد و کم فروغ کرد و به حاشیه کشاند و از طرفی هم نشست های اصحاب رسانه با عوامل هرفیلم اغلب با بد اخلاقی، تهمت، توهین و درگیری لفظی خاتمه می یافت. هرچند این عصبانیت و پرخاشگری و رفتار زورمآبانه امروزه در قشرهای ورزشی،سیاسی،هنری و.. هم بسیار دیده می شود و شایدپاسخ آن هم در فقدان قانون  و گسترش بی نظمی ها و ترویج حس بی اعتمادی باشد و اینکه هنوز جامعه فرهیخته ما به ساعتها تمرین گفتمان نیازدارد.

درخطوط بالا از گسترش بی نظمی ها و ترویج حس بی اعتمادی گفتم که از سستی و نبودقانون بی نظمی پدید می آید و از بی نظمی های موجود شاهد بی اعتمادی متقابل خواهیم بود. مصداق این حرف کم و بیش در نادیده گرفتن قوانین و مقرارت این جشنواره از سوی برگزارکنندگان آن دیده شد. وقتی طبق مقررات باید آخرین نسخه کامل و نهایی فیلمها در ۲۵دی ماه تحویل جشنواره می شد، اما به یکباره فیلم «خورشید» مجید مجیدی در چهارمین روز برگزاری جشنواره یعنی ۱۶بهمن ماه وارد فهرست نمایش قرار می گیرد، آنوقت چگونه باید جلوی عصبانیت شماری از سینماگرانی را گرفت که نتوانستند فیلم خود را به موقع به جشنواره برسانند؟!!

نتیجه این بی اعتنایی به قانون را در اعتراض کارگردان و عوامل فیلم «روز صفر» در روز اختتامیه دیدیم. یا اینکه فلان بازیگر مطرح برای همدردی با سوگواران حوادث چند ماه گذشته-درست یا نادرست بماند- جشنواره را تحریم می کند، ولی بعد هیأت داوران جشنواره، سیمرغ بلورین بازیگر اول مرد را به همان فرد می دهند و این در حالیست که به زعم من بازی جواد عزتی در «شنای پروانه» به مراتب عمیق و فنی تر دیده شد.

به هر روی چنین مواردی بهانه ای موجه برای عصبانیت و رفتار ناهنجار عوامل فیلم ها در نشست های خبری وحتی استفاده از پوشش و لباس غیررسمی و نامتعارف برای بازیگران ایجاد می کند. اشاره شد به لباس شرکت کنندگان؛ در اغلب جشنواره های رسمی و شناخته شده جهانی مانند اسکار، کن یا گلدن گلوب پوشش دعوت شدگان رسمی است و در این میان افرادی هم غیر رسمی وارد می شوند. نکته جالب توجه اینکه در چند مورد حضور نمایندگان ایران در این جشنواره ها معمولا آداب حضور بخوبی رعایت شده بود، امادر اغلب نشست های خبری جشنواره فجر فقط کافی بود نگاهی بیندازید به لباس هنرمندان مرد سینمای کشورمان (توخود حدیث مفصل بخوان از این مجمل).

در پایان باید گفت جشنواره امسال بسیار ناپخته و ابتدایی برگزار شد و به لحاظ کیفی(ایده،فرم،تکنیک) آثاربه نمایش گذاشته شده ضعیف ارزیابی می شدند، اما حضور فیلم «خون شد» از سینماگر پیشکسوت وکهنه کار کشورمان مسعود کیمیایی یقیناً فی نفسه اعتبارساز و برای علاقمندان سینما خاطره ساز است.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *