13 چهره مرد و 13 چهره زن؛ شما برترین ها انتخاب کنید

نظرسنجی بانی فیلم درباره چهره سال بازیگری

بانی فیلم، گروه سینمای ایران: یکی از مهمترین دستاوردهای هر نظرسنجی ای درک جایگاه افراد و داده های آن در جریان اعلام نتایج است. داده هایی که میتوانند در بررسی های مرتبط با حوزه نظرسنجی نقش مهمی را ایفا کنند.
همزمان با روزهای پایانی سال، بهتر دیدیم در مراجعه به آرای مردم، به انتخاب بهترین چهره بازیگری سال بپردازیم. انتخابی که می تواند بخشی از معادلات و قواعد حاکم بر سینما را نیز روشن و به برنامه ریزی درباره چارچوب آینده آن کمک کند.
در این نظرسنجی بانی فیلم درباره بهترین چهره بازیگری که با محوریت سینمای ایران طراحی شده، ۱۳ چهره مرد و ۱۳ چهره زن در عرصه بازیگری را در معرض انتخاب قرار داده ایم.
معیار برای انتخاب این چهره ها نیز نحوه فعالیت آنان در سال جاری و میزان تاثیرگذاری شان بوده است تا در گذر این پروسه نوعی عیارسنجی نیز صورت گیرد.
علی نصیریان با بازی خیره کننده و غافلگیرکننده اش در فیلم «مسخره باز» طی جشنواره فجر دوباره نام خود را بر سر زبانها انداخت. پس بی شک او در این نظرخواهی جایگاهی ویژه دارد. بازیگری که به گفته خودش بعد از این همه سال بازیگری سرانجام امسال یک «سیمرغ درجه دو» گرفت.
پرویز پرستویی با «لس آنجلس تهران» و انتقادهای شدیدی که از بازی او شد، سال پرمخاطره ای را داشت. او در هر حال اما همیشه از حمایت طرفداران ثابتش برخوردار بوده است.
رضا عطاران و جواد عزتی نظر به فروش بیش از ۳۸ میلیاردی فیلم «هزارپا» در گیشه و استقبال سینماروها از آن قطعاً باید در این نظرخواهی جای داشته باشند. ضمن اینکه عطاران «مصادره» را نیز به عنوان دومین فیلم جدول فروش، نیمه نخست امسال روی پرده داشت.
حمید فرخ نژاد دیگر بازیگر پرفروش گیشه امسال نیز حتی اگر با تکیه به فروش فیلمهایش در این لیست نگنجد، به خاطر حاشیه سازیهایش در فضای مجازی طی سال جاری و اظهارنظرهای نامتعارفش می تواند گزینه مناسبی برای حضور در این فهرست باشد.
نوید محمدزاده با توجه به بازی های چشمگیرش در فیلمهای فجر امسال از جمله «سرخپوست» و «متری شیش و نیم» و نیز فیلم پرفروشش «مغزهای کوچک زنگ زده» دیگر گزینه شایسته حضور در این نظرخواهی است.
پیمان معادی که امسال فیلم «بمب؛ یک عاشقانه» را روی پرده داشت و بازی او در «متری شیش و نیم» بشدت با استقبال مواجه شد و کاندیدای دریافت جایزه هم بود، اخیراً طبق خبری که در بانی فیلم منتشر شد، در تداوم فعالیتهای جهانی خود مشغول بازی در یک فیلم فرانسوی به نام «پلیس» ساخته آن فونتن است.
حامد بهداد امسال «مارموز» را روی پرده داشت و در جشنواره اخیر بازی متفاوتی در فیلم «قصر شیرین» داشت که موجب شد تا او کاندیدا شود.
هادی حجازی فر امسال با چند فیلم و نیز سریال «ممنوعه» توانست سال پرکاری را سپری کند.
امین حیایی با بازی قابل اعتنایش در فیلم «درخونگاه» که او را در جشنواره فجر امسال نامزد کرد، دیگر گزینه نظرخواهی بانی فیلم است. «ما شما را دوست داریم خانم یایا»، «دارکوب» و «شعله‌ور» از این بازیگر امسال اکران شدند که البته هیچیک گیشه گرمی نداشتند.
محمدرضا گلزار دیگر ستاره سینما هم هرچند امسال بیشتر مشغول اجرای مسابقه «برنده باش» بود، اما نمی توان از قرار دادن نام او در چنین نظرسنجی ای اجتناب کرد. از او امسال فیلم «دلم می خواد» اکران شد.
بهرام رادان امسال با سه فیلم آشفته‌گی»، «سونامی» و «ایده اصلی» در جشنواره فیلم فجر امسال حضور داشت که هیچ دستاوردی برایش نداشت. او این روزها با سریال «رقص روی شیشه» در شبکه نمایش خانگی دیده می شود.
گذشته از چهره های مرد، ۱۳ چهره زن نیز برای شرکت در این نظر خواهی طبق بررسی تحریریه بانی فیلم برگزیده شده اند.
مهناز افشار جدا از حاشیه سازیهای همیشگی اش به جهت فعالیتهایی که در فضای مجازی دارد، امسال در فیلم «قسم» محسن تنابنده، امید زیادی به دریافت سیمرغ داشت که فقط نامزدی برایش به ارمغان آورد.
از هانیه توسلی امسال «کلمبوس»، «سوءتفاهم» و «گرگ‌بازی» اکران شد که گیشه هیچیک چندان چشمگیر نبود. او در فجر امسال نقشی اصلی در «ایده اصلی» داشت که دیده نشد. او یکی از بازیگران «ما همه با هم هستیم» هم بوده است.
نگار جواهریان که پیش بینی میشد، امسال با «طلا» در میان کاندیداهای فجر جای گیرد، راهی به فهرست مذکور نداشت. از او امسال «گرگ‌بازی» اکران شد.
لیلا حاتمی هر چند امسال نتوانست با «مرد بدون سایه» علیرضا رییسیان در جشنواره فجر توفیقی کسب کند و نقاط قوت بازی اش تحت الشعاع کاستی های فیلم قرار گرفت، اما غیبت او در چنین نظرسنجی ای هیچ توجیهی نخواهد داشت!
او که امسال قرار بود در «قاتل و وحشی» حمید نعمت‌الله بازی کند اما هنوز فیلم به مرحله تولید نرسیده. او اما امسال در «ما همه با هم هستیم» کمال تبریزی بازی کرد که پرحاشیه بود و «خوک» مانی حقیقی و «بمب؛ یک عاشقانه» پیمان معادی را هم روی پرده داشت.
بهنوش طباطبایی جزو کاندیداهای سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول زن در فجر امسال بابت بازی در (ماجرای نیمروز: رد خون) بود. او نقش کوتاهی نیز در فیلم «غلامرضا تختی» داشت که به چشم نیامد.
گوهر خیراندیش هر چند در جشنواره فجر امسال تنها فیلم «مرد بدون سایه» را با نقش کوتاهی داشت، اما حضور او روی سن اختتامیه و خاطره گویی اش حسابی خبر ساز شد. از این بازیگر پیشکسوت امسال سه فیلم «دشمن زن»، «ماهور» و «لس آنجلس تهران» اکران شد.
مریلا زارعی این روزها «سوتفاهم» را روی پرده دارد و با فیلم متوسط «ایده اصلی» در فجر حاضر بود که توفیقی هم کسب نکرد.
الناز شاکردوست برنده سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول زن برای «شبی که ماه کامل شد» از مدعیان جدی کسب آرای بالا در این نظرخواهی است.
فرشته صدرعرفایی هم به واسطه بازی درخشانش در همین فیلم نرگس آبیار که موجب شد سیمرغ بهترین بازیگر نقش مکمل زن را تصاحب کند، دیگر گزینه مناسب این نظرخواهی است.
بیتا فرهی را حتی با وجود غیبتش در فجر امسال نمی توان در این نظرخواهی غایب دانست.
مهتاب کرامتی امسال با «جاده قدیم» شکست سختی در گیشه خورد و در فجر امسال هم غیبت داشت. با این وصف نمی توان او را در این نظرخواهی غایب دانست.
در نهایت نیز با نیکی کریمی و فاطمه معتمدآریا که دومی امسال نامزد جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن برای بازی در «بنفشه آفریقایی» بود، این فهرست تکمیل شد.
توضیح آخر اینکه با وجود تجمیع چهره های زن و مرد در این نظرخواهی، در نهایت از میان بازیگران زن و مرد یک چهره که در قیاس با همتایانش رای بیشتری را تصاحب کرده به عنوان برگزیدگان آخرین نظرخواهی بانی فیلم در سال ۹۷ معرفی خواهند شد. برای شرکت در این نظرسنجی به سایت بانی فیلم آنلاین مراجعه کنید.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *