آغداشلو درباره نمایشگاه «نو خط کهن» گفت:

نقاشی- خط معاصر ایران حرف های بسیار برای گفتن دارد

مژده طباطبایی مدیر گالری مژده و نمایشگاه گردان این رویداد در مورد برگزاری نمایشگاه «نو خط کهن» گفت: علاقه و ارادت شخصی من به خوشنویسی و خط نقاشی موجب شد تا پس از بازگشایی مجدد گالری به فکر برپایی این نمایشگاه باشم. ایده برپایی نمایشگاه «نو خط کهن» بعد از نمایشگاه « منتخب مژده» در ذهنم نقش بست و تصمیم گرفتم برخلاف نمایشگاه قبلی که تمام آثار را از مجموعه داران گرفته بودم ، از خود هنرمندان کار بگیرم. در واقع انگیزه اصلی برپایی این نمایشگاه افول خرید و فروش آثار خط نقاشی در چند ماه اخیر است بنابراین تصمیم گرفتم با کنار هم قرار دادن  آثار ارزشمند از خط نقاشی های نسل های مختلف مروری بر چند دهه گرایش های مختلف خط نقاشی در سال های اخیر داشته باشم. در این نمایشگاه کوشیدم تا گرایش های مختلف و نگاه های متفاوت در این عرصه را به نمایش بگذارم بنابراین سعی کردم آثار هنرمندانی را در معرض تماشا قرار دهم که جایگاه بین المللی داشتند و جریان ساز بودند. »
طباطبایی اضافه کرد:قصد داریم در طول برگزاری نمایشگاه، نشست تخصصی در ارتباط با جایگاه خط نقاشی، تاریخچه آن در ایران و مشکلاتی که امروزه در رابطه با مارکتینگ آن رخ داده را آسیب شناسی کنیم تا بتوانیم  با برپایی این نشست کمکی به مجموعه داران جدید که اطلاعاتشان نسبت به خط نقاشی بسیار محدود است و به تازگی در این عرصه فعال شده اند، هنرمندان به لحاظ بالا بردن کیفیت آثار و همچنین به برنامه ریزی درباره مارکت  خط نقاشی کرده باشیم.
آیدین آغذاشلو نقاش، نویسنده و منتقد هنری یادداشتی درباره نمایشگاه «نو خط کهن» در بروشور نمایشگاه نوشته است، در بخش هایی از این متن آمده است: «… نقاشی خط معاصر ایران راهی دشوار را تا به امروز پیموده و از هر جانبی که می آمده همچنان در پی یافتن و برقراری تعادلی مطلوب بوده تا هدف جستجوی خود را شکل دهد و در کنار شعوری زاینده بتواند جایگاه هنر معاصر ایران را به متن فرهنگ پوینده و پربار جهانی عرضه کند و این پل باریک و ظریف و شکننده بتواند محل آمد و شدی سازنده برای هر دو سو باشد.
نمونه های انتخاب شده در این نمایشگاه چشم اندازی کلی و آموزنده را فراروی بینندگان می گسترانند و داوری و جمع بندی و نتیجه گیری را ممکن می دارند … هر چند که نقاشی خط معاصر ایران هنوز راه درازی در پیش دارد و حرفهای بیشتری را برای گفتن. علیرضا کرمی هنرمند پیشکسوت نقاشی خط که با اثر «دریایی» در ابعاد ۱۹۰×100  سانتی متر در این نمایشگاه حضور دارد، در مورد این کار گفت:  این تابلو را در حدود ۱۲ سال پیش کار کردم. این کار برداشتی از اتفاقاتی است که برای جانداران در زیر آب می افتد. این مجموعه بر اساس بیت شعر معروف صائب تبریزی « ما زنده بر آنیم که آرام نگیریم… » شکل گرفته است.
وی افزود: این نمایشگاه تحت تاثیر شیوه های اجرایی متفاوت از هنرمندان مختلف است که جمع بندی آن احتیاج به مطالعه دارد.
کیارش یعقوبی دیگر هنرمند حاضر در این نمایشگاه گفت: من با دو اثر از مجموعه مرغ تسبیح گوی در این نمایشگاه شرکت کردم که در این  دو اثر تذهیب ها  و طراحی ها  به عهده همسرم فریبا نصیری بوده و خوشنویسی ها توسط من خلق شده است.
یعقوبی با بیان این که در این نمایشگاه آثار سه نسل نقاشی خط ایران در کنار هم به روی دیوار رفته اند افزود: ما می توانیم تمامی ژانرها و لهجه های گوناگون نقاشی خط را در این نمایشگاه شاهد باشیم.من خیلی خوشحالم که جزو نسل سوم این هنرمندان هستم و آثارم در کنار اساتید این حوزه به تماشا گذاشته شده است.
در این نمایشگاه آثار قربانعلی اجلى، سید محمد احصایى، نصرالله افجه ای، جواد بختیاری،فرامرز پیلارام، صداقت جباری، بهرام حنفی، امیر صادق تهرانی، جلیل رسولی، علیرضا ریاحی، حسین زنده رودی، ساسان سلاسلی ، مهرداد شوقی،علی شیرازی، عین الدین صادق زاده، محمد فدایی ، مهدی فلاح، علیرضا کرمی، حسین کاشیان،  رضا مافی، احمد محمدپور، کیارش یعقوبی و فریبا نصیریان  روی دیوار رفته است. «نو خط کهن» تا ٢٣ بهمن همه روزه از ساعت ۱۱ الی ۱۹ و در روزهای تعطیل از ساعت ۱۶ الی  ۱۹در گالرى مژده به نشانى سعادت آباد، خیابان علامه شمالی، خیابان هجدهم شرقی، پلاک ۲۷، واحد یک دایر است.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *