کایدان: «خندوانه» هیچ انگ سیاسی را یدک نمی‌کشد.

نقدی بر عملکرد تلویزیون در نوروز ۹۵

بابک کایدان – نویسنده مجموعه‌های تلویزیونی – با بیان اینکه برنامه «خندوانه» رامبد جوان موفق‌ترین برنامه نوروز امسال بود، برنامه‌های تلویزیون را نقد کرد.
این نویسنده در گفت‌وگو با ایسنا، ابتدا درباره اینکه چه برنامه‌ای در نوروز امسال تلویزیون موفق‌تر از همه بود، خاطرنشان کرد: «خندوانه» همچنان موفق‌ترین برنامه تلویزیون است، هم به خاطر صداقت در ساخت اثر و هم نیاز مردم به خندیدن و از طرفی اجرای رامبد جوان و انرژی بسیار مثبتی که در کار دارد، این برنامه به نظرم موفق‌ترین بوده است. «خندوانه» هیچ انگ سیاسی را به یدک نمی‌کشد و صرفا به احترام مردم ساخته می‌شود؛ بنابراین مخاطب هم کاری که به آن احترام گذاشته شود را دوست دارد. به نظرم برنامه رامبد جوان حلال ساخته می‌شود؛ چرا که مردم واقعا آن را دوست دارند.
وی در ادامه صحبت‌هایش درباره برنامه «دورهمی» شبکه نسیم توضیح داد: این برنامه هم در مجموع خوب بود، اما به نظرم کمتر از «خندوانه» موفق بود. اگر «دورهمی» شبیه به یک کار خارجی دیگری است به نظرم ایرادی ندارد، اما اگر همان ابتدای برنامه اطلاع داده می‌شد خیلی بهتر بود همان‌طور که رامبد جوان در بخشی از برنامه «خندوانه» اعلام کرد این بخش نمونه‌ای از یک برنامه خارجی است. به نظرم همین صداقت در کار برنامه را موفق می‌کند. اما در مجموع به نظرم باز هم ایراد به حساب نمی‌آید، ولی احساس می‌کنم نوآوری ویژه‌ای در «دورهمی» نبود و این کار شبیه به کارهای سابق تیم آقای مدیری است. ولی با این حال این برنامه هم در ایام نوروز خوب دیده شد و به نظرم «دورهمی» و «خندوانه» امتیازات ویژه‌ای گرفتند و نسبت به سریال‌های نوروزی بیشتر دیده شدند.
او همچنین درباره‌ شبکه نسیم گفت: به نظرم این شبکه به شکل کامل در میان مخاطبان جا افتاده و تاکنون موفق عمل کرده است. شبکه نسیم تجربه خوبی است که مدیران تلویزیون با استقلال دادن به شبکه‌ها اجازه دهند برنامه‌سازها کارشان را با رعایت چارچوب‌ها انجام دهند. به نظرم این شبکه بیشتر از پنج شبکه سراسری‌مان هویت پیدا کرده است.
نویسنده سریال‌های «دارا و ندار»، «معراجی‌ها»، «سقوط یک فرشته» و «خوب، بد، زشت» با بیان اینکه پیش از این در برنامه‌سازی تلویزیون موفق‌تر بودیم، خاطرنشان کرد: تلویزیون باید به مردم نزدیک‌تر شود و با رعایت شئونات با مردم صمیمی باشد مثل کاری که برنامه «خندوانه» انجام داده است. اگر برای مردم صریح‌تر برنامه‌سازی کنیم، مردم هم مستعدتر می‌شوند و نسبت به تماشای تلویزیون عرق پیدا می‌کنند. ما اگر سریال خوب بسازیم، مردم ما هم سرشان بالاست و دیگر سراغ ماهواره نمی‌روند. ما پیش از این در برنامه‌سازی موفق‌تر بودیم. این در حالی است که باید در حال حاضر موفق‌تر باشیم.
کایدان در بخشی دیگر درباره مجموعه‌های نوروزی و دیده شدن آن‌ها در ایام تعطیلات اظهار کرد:‌ شخصا هیچ‌وقت نمی‌توانم برنامه‌های نوروز را کامل تماشا کنم. خودم هم تا به حال به عنوان نویسنده با مجموعه‌های نوروزی و ماه رمضانی همکاری داشته‌ام، اما به نظرم در نوروز تمرکز وجود ندارد و زمان مناسبی برای پخش سریال‌ها نیست. مگر اینکه سریالی مثل «پایتخت» یا مجموعه «کلاه قرمزی» باشد که بخشی از عید مردم شده است. متأسفانه نوروز باکس خوبی برای پخش سریال نیست. از طرفی متأسفانه طی این یکی، دو سال کارها به دلیل شوراهای مختلف و نظارت‌های سلیقه‌ای گوناگون طراوتشان را از دست داده‌اند و معمولا هم فرصتی برای خلاقیت وجود ندارد و به شکل فشرده کار می‌شود و همین فشردگی باعث می‌شود نویسندگان هم به شکل فرسایشی کار کنند. در حوزه کارگردانی سریال‌های نوروزی باز هم عجله وجود دارد و طبیعتا کارگردان نمی‌تواند با فراغ بال کارش را انجام دهد. در نتیجه مجموع این عوامل باعث می‌شود کارها کیفیت لازم را نداشته باشند.
وی همچنین تصریح کرد: در کل برنامه‌های عید امسال جریان‌ساز نشده بودند و همین مساله باعث شد سینما رونق بیشتری بگیرد. مردم در نوروز امسال سینما را به تلویزیون ترجیح دادند و در سینما طنز مطلوبشان را دنبال کردند. ناگفته نماند که کار خوب در همان سه، چهار قسمت اولش خودش را نشان می‌دهد و به نظرم تبلیغات موثر نیست. همین که یک مخاطب یک مجموعه‌ای را می‌بیند، این تبلیغ دهان به دهان می‌چرخد تأثیر خودش را می‌گذارد.
بابک کایدان در پایان گفت‌وگوی خود درباره کارهای جدیدش در حوزه تلویزیون اعلام کرد: اخیرا مذاکراتی داشتیم برای نگارش یک سریال تلویزیونی اما هنوز قطعی نشده است و فکر می‌کنم تا اواسط ماه آینده مذاکراتمان قطعی شود. سال گذشته مشغول تصویربرداری سریال «احضار» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی رامین عباسی‌زاده بودیم که بعد از دو ماه تصویربرداری به خاطر مشکلات مالی اواسط بهمن ۹۴ متوقف شد که امیدوارم در سال جدید مشکل این پروژه حل شود. «احضار» در ۱۱ قسمت برای پخش از شبکه نمایش خانگی ساخته می‌شود.

اشتراک گذاری در:

نظرات 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *