نشست «درباره تصویرت از من تجدیدنظر کن»

نمایشی که با حضور زوج‌های بینافرهنگی اجرا می‌شد

نشست نمایش «درباره تصویرت از من تجدیدنظر کن» به کارگردانی آروند دشت‌آرای و بازیگران این اثر برگزار و طی آن توضیحاتی در خصوص این تجربه بینافرهنگی ارائه شد.
به گزارش مهر، در این نشست که روز یکشنبه ۴ مهرماه در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر برگزار شد، دشت‌آرای با اشاره به اینکه نمایش «درباره تصویرت از من تجدید نظر کن» در راستای پروژه‌ ۵ ساله بینافرهنگی است، افزود: این نمایش پیش از این در هلند و لاهه اجرا شد و قرار است بعد از اجرا در تهران، در ۳ شهر آلمان، اسلو و بیروت هم اجرا شود. مبنای این پروژه از تجربیات شخصی من است و در سفرهایی که به کشورهای دیگر داشتم از من پرسش‌های عجیب و جدیدی درباره ایران می‌شد و ما ایرانی‌ها هم تصویری توریستی از غرب داریم.
وی اظهار کرد: این پروژه در راستای این است که شاید بهتر است با مطالعه زندگی یکدیگر، شناخت درستی از فرهنگ ایران و غرب داشته باشیم. در آینده قرار است کتابی درباره تجربیات بینافرهنگی گروه هنرهای اجرایی «ویرگول» نیز چاپ شود.
سرپرست گروه هنرهای اجرایی «ویرگول» که پیش از این فصل اول پروژه «درباره تصویرت از من تجدید نظر کن» را در تالار حافظ به صحنه برده بود، یادآور شد: اجرای فصل اول پروژه که تجربه خوبی بود و با استقبال مخاطبان همراه بود، من را به شکل کامل راضی نکرد. همزمان با اجرا من ازدواج کردم و تجربه زندگی با فردی از فرهنگی دیگر، این ایده را به من داد که با زوج‌های بینافرهنگی این اثر را تولید و اجرا کنیم.
دشت‌آرای تأکید کرد: زوج‌های بینافرهنگی در زندگی روزمره به لحاظ تعاملات فرهنگی کاری می‌کنند که سیاستمداران در جهان امروز نمی‌توانند به این شکل تعاملات فرهنگی را برقرار کنند.
وی درباره دلایل آغاز تولید و اجرای «درباره تصویرت از من تجدید نظر کن» از اروپا، توضیح داد: ما از اروپا کار خود را شروع کردیم چون در دسترس بود و قرار است به کشورهای دیگری نظیر افغانستان و برزیل هم برویم. حتی قرار است به کشورهای آسیای دور هم سفر کنیم.
این کارگردان تئاتر با بیان اینکه این پروژه مستقل است و نیاز به برنامه و بودجه دارد، افزود: متأسفانه تأمین منابع مالی مقوله‌ای حساس است.
دشت‌آرای تصریح کرد: این پروژه بعد از سال‌ها من را با تئاتر و هنرهای اجرایی آشتی داد و برای من یک اتفاق است. تئاتر این‌ روزها با روندی که دارد گویا به چیزی غیر از تئاتر فکر می‌کند. در حال حاضر تمرکز روی گیشه، پر فروش بودن اثر و حضور ستاره‌ها در تئاتر است در حالیکه که از نظر ما فروش بالا و پرتماشاگر بودن آثار؛ با احترام به نمایش‌های پرفروش، ملاک نیست.
وی ادامه داد: باید فکر کردن به مسائل مالی از دوش کارگردان هنری برداشته شود. این در حالی است که جای کسانی که درس تهیه‌کنندگی را خوانده‌اند در تئاتر ما خالی است.
در این نشست بازیگران نمایش نیز به ارائه توضیحاتی در خصوص تجربه خود در نمایش «درباره تصویرت از من تجدید نظر کن» پرداختند.
این نمایش از ۴ مهرماه به مدت ۱۵ شب در سالن چهارسوی مجموعه تئاتر شهر اجرا می‌شود. عکس خبر از  کیارش مصیبی است.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *