داریوش مودبیان:

نمایش «مزاحم کوچولو» معضل اجتماعی جامعه را مطرح می کند

داریوش مودبیان با اشاره به ویژگی های نمایش «مزاحم کوچولو» که در خانه موزه انتظامی به صحنه می رود از پیوستن افراد تازه ای به گروه تئاتر «مردم» خبر داد.
این مترجم، مدرس و کارگردان تئاتر درباره اجرای نمایش «مزاحم کوچولو» در خانه موزه انتظامی به مهر گفت: نمایش «مزاحم کوچولو» کاری از گروه تئاتر «مردم» است که از ۳ تا ۲۶ اسفندماه در خانه موزه انتظامی به صحنه می رود. گروه تئاتر «مردم» از تیرماه در خانه موزه انتظامی مستقر شده است. این گروه یکی از قدیمی ترین گروه های تئاتری در تهران است که از سال ۱۳۳۷ به سرپرستی علی نصیریان کار خود را آغاز کرد و از سال ۱۳۴۴ با افتتاح تالار ۲۵ شهریور یا همان سنگلج فعلی فعالیت خود را در تئاتر گسترش داد چون پیش از این بیشتر روی کارهای رادیویی و تلویزیونی متمرکز بود.
وی ادامه داد: من از سال ۱۳۴۶ به گروه تئاتر «مردم» پیوستم. علی نصیریان و عزت الله انتظامی از اعضای اصلی و فعال این گروه بودند به همین جهت بی مناسبت نیست که ما در خانه موزه انتظامی مستقر شده ایم. با نظر علی نصیریان سرپرست گروه به این نتیجه رسیدیم که اعضای جدیدی را به گروه تئاتر «مردم» اضافه کنیم به همین جهت برای تربیت نیرو نیازمند برگزاری کارگاه های آموزشی بودیم که این کار را از تیرماه آغاز کردیم و اجرای نمایش «مزاحم کوچولو» نیز ماحصل همان کارگاه های آموزشی است.
این کارگردان تئاتر متذکر شد: برگزاری کارگاه های آموزشی چخوف خوانی نیز در راستای همین صورت گرفت. شهریور ماه امسال هم نمایش «اتهام» به کارگردانی محمد خداوردی و نوشته فرانسوا تیساندیه به صحنه رفت که کاری از گروه تئاتر «مردم» به حساب می آمد. چون در حال حاضر گروه تئاتر «مردم» در مکانی ثابت مستقر شده است امیدوارم بتوانیم در سال جدید برنامه های متعددی را ارایه دهیم.
وی درباره تعداد افرادی که به گروه تئاتر «مردم» جذب شده اند، گفت: به غیر از بازیگر، عوامل اجرایی و پشت صحنه هم به گروه جذب شده اند که جمعا ۱۲ نفر هستند که از این تعداد ۶ نفرشان به عنوان بازیگر در نمایش «مزاحم کوچولو» حضور دارند و بقیه به عنوان عوامل اجرایی فعالیت می کنند. البته از تعدادی از افراد هم نتوانستیم استفاده کنیم که در کارهای بعدی ما حضور خواهند داشت.
مودبیان درباره چگونگی آماده سازی «مزاحم کوچولو» توضیح داد: از سه ماه قبل کار روی نمایش «مزاحم کوچولو» را آغاز کردیم. این نمایش براساس متنی با نام «کودکی مرده در پیاده رو» نوشته گی فواس و با ترجمه خود من به صحنه می رود. متن اصلی یک کار کوتاه رادیویی است و برهمین اساس نمایشنامه به شکل گروهی و کارگاهی برای اجرای صحنه ای تنظیم شد و به شکل امروزی تری درآمد.
کارگردان نمایش «قرارداد با مرگ» درباره مضمون و داستان نمایش یادآور شد: این نمایش یک کمدی اجتماعی است که با طنزی تلخ مشکلات و معضلات شهروندی در شهرهای بزرگ را روایت می کند. در یک روز اواخر پاییز اشخاصی در پارک قدم می زنند که متوجه کودکی مرده در پشت یک بوته درخت می شوند. ابتدا دو خانم این کودک را می بینند و از این ناراحت می شوند که چرا کودک آنجا افتاده و روزشان را خراب کرده است. بعد افراد دیگری نیز متوجه این کودک مرده می شوند و همه و از جمله خود کودک را مقصر می دانند که روزشان را خراب کرده است. هیچ کس علت مرگ کودک و دلیل اینکه چرا در پارک رها شده است برایش اهمیت ندارد و در نهایت نیز شالی روی او می اندازند تا روزشان را بیشتر از این خراب نکند.
وی در پایان صحبت هایش متذکر شد: این نمایش معضل اجتماعی روز جامعه را مطرح می کند. آدم هایی که یکدیگر را نادیده می گیرند و تنها به فکر خودشان هستند و می خواهند بدون توجه به دیگران به زندگی روزمره شان ادامه دهند در «مزاحم کوچولو» به نقد کشیده می شوند.
نمایش «مزاحم کوچولو» نوشته گی فواس به کارگردانی داریوش مؤدبیان یکشنبه ۹ اسفند ساعت ۱۹ با حضور علی نصیریان و جمعی از هنرمندان روی صحنه خواهد رفت.
این نمایش از ۳ تا ۲۶ اسفند هر شب ساعت ۱۹ در خانه موزه انتظامی به اجرا در می آید.
سایر عوامل این اجرا عبارتند از بازیگران: سعید پارسا، آسیه عطوفی، میعاد راشدی، آریا راد، آرین صفایی، بهارک باستان حق، دستیار کارگردان: بهارک باستان حق، مدیر اجرائی: علیرضا اخوان، طراح لباس: مهرناز عباسی، ساخت دکور: محمد خداوردی، پوستر و بروشور: آسیه عطوفی، نور: علیرضا وثوقی، عکاس: بهادر باستان حق.
خانه موزه انتظامی در قیطریه، بلوار اندرزگو، روبروی بلوار کاوه کوچه احمدی پلاک ۲۸ واقع است.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *