نمایندگان مجلس به تماشای نمایش «خاتون» نشستند

سه نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به تماشای نمایش خاتون نشستند و بر لزوم توجه به ژانر تئاتر در عرصه آیینی تأکید داشتند.

به گزارش رسیده، تنی چند از نمایندگان مجلس شورای اسلامی چون حجت الاسلام پژمانفر، نماینده مردم مشهد، حجت الاسلام طباطبایی نژاد، نماینده مردم اردستان و علیرضا محجوب، نماینده مردم تهران در مجلس به همراه تعدادی از خانواده شهدای دفاع مقدس به تماشای نمایش خاتون به کارگردانی و نویسندگی حسین عالم بخش در سالن اصلی پردیس تئاتر تهران نشستند.

حجت الاسلام سیدصادق طباطبایی پس از تماشای این نمایش با تشکر از عوامل کار از کارگردان تا تهیه کننده و بازیگران گفت: به نظرم بازی خوب بازیگران حال و هوای مساعدی برای مخاطب ایجاد کرده بود. ایده نمایش و پردازش آن توسط نویسنده و کارگردان نیز خوب بود.

وی در ادامه افزود: امیدواریم از این دست کارها زیاد شود و ما هم بتوانیم براساس متون و محتوای دینی بخشی از مرثیه ها و مظلومیت های اهل بیت(ع) در تاریخ را با استفاده از قالب نمایش ببینیم.

حجت الاسلام طباطبایی نژاد با بیان اینکه قطعا هنر از هر ابزار دیگری در انتقال مفهوم بهتر است، گفت: یک جهت ماندگاری قرآن کریم نیز پردازش هنرمندانه کلمات است. از سوی دیگر هنرهای بصری و نمایشی تأثیر به سزایی بر روح و روان مردم دارد که من جای این دست کارها را در عرصه مذهبی خالی میبینم ، امیدوارم بیشتر در این عرصه کار شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی درباره طرح هنر برای همه سازمان فرهنگی، هنری شهرداری تهران نیز گفت: خوشبختانه این طرح اگر در فرهنگسراها و سالن های تحت امر شهرداری اجرا شود، می تواند مخاطبان بیشتری را به سمت تئاتر بیاورد و به فرهنگ اسلامی نیز کمک شایانی کند.

علیرضا محجوب، دیگر نماینده مجلس که به تماشای نمایش خاتون نشسته بود، نیز عنوان کرد: من یک زمانی با تئاتر خیلی عجین بودم، خصوصا با نمایش هایی که مربوط به کربلا بود. این نمایش نیز به نظر من از حیث صحنه، داستان پردازی بدیع، جالب و پر از زیبای های هنری بود.

وی در ادامه افزود: امیدواریم این دست تئاترها بیشتر بین مردم رواج پیدا کند چرا که هنر تئاتر ارتباط بیشتری با مردم نسبت به سایر هنرها برقرار میکند. مردم با هنرمند تئاتر در لحظاتی زندگی و تجسم جدیدی پیدا می کنند بنابراین ما در هر موضوعی از جمله کربلا و عاشورا میتوانیم به این عرصه وارد شویم.

محجوب با تأکید بر اینکه نمایش های مذهبی به جز مکان های سنتی میتواند در سایر موقعیت ها و مکان ها به اجرا برسد، گفت: هنر شبیه خوانی نیز که در دوره صفویه و بعضا عباسی بی بدیل بود، مختص تئاتر آیینی است و میتواند باز هم مطرح شود.

رییس خانه کارگر در پاسخ به این سوال که برای صنف کارگر چه دغدغه ای در عرصه تئاتر داشته و دارد، گفت: ما یک زمانی جشنواره سالانه تئاتر کارگری برگزار میکردیم منتها دستگاه های مسئول دیگر با ما همکاری نکردند و ما هم نتوانستیم جشنواره را ادامه دهیم وگرنه ۱۰ سال ما دراین عرصه فعالیت کردیم. امیدواریم از این پس بتوانیم تئاتر را از نو زنده کنیم و همین امشب برای ما الهام بخش شد که حرکت هایی درعرصه تئاتر دینی و آیینی داشته باشیم.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *