گفت‏ وگو با شهناز شهبازي

نمی دانم چرا فراموشم کرده اند!

بانی فیلم – گروه تلویزیون – زینب علیپور: در این که تولیدات تلویزیونی و سینمایی به نسبت گذشته کمتر شده و همین امر دلیل مهمی بر کم کاری و بیکاری برخی بازیگران بوده شکی نیست، اما با نگاهی اجمالی به این مقوله می توان نتیجه گرفت باند بازی و برخی روابط در سینما و تلویزیون کاملاً مشهود است و یکی از مهمترین مشکلات و معضلات این حرفه است. شاید یکی از دلایل پیوستن برخی بازیگران به شبکه های ماهواره ای و ترک وطن کردنشان همین باشد.
شهناز شهبازی یکی از بازیگرانی است که سالها در این عرصه فعالیت کرده و در سریالهای مختلفی چون «روزهای زندگی»، «پاتوق»، «خانه سبز» و «ستایش» حضور داشته است، اما مدتی است که او در هیچ سریال و فیلمی بازی نکرده. وی در این باره به بانی فیلم گفت: من بعد از سریال «ستایش ۲» مقابل دوربین هیچ پروژه‌ای نرفته ام و متأسفانه حدود دو سال است بیکارم. البته نه اینکه هیچ پیشنهادی نداشته باشم، اما همان تعداد کم پیشنهادها هم باب میلم نبوده است، اما واقعاً نمی دانم به چه علت فراموش شده ام! هم برای خودم سؤال است و هم برای مردمی که من را می بینند و یا در فضای مجازی در ارتباط هستند و نمی دانم در پاسخ به این سؤال که چرا در هیچ کاری حضور ندارید چه باید بگویم!
وی همچنین ادامه داد: البته نه فقط من بلکه بسیاری از بازیگران به خصوص اساتید پیشکسوت من دچار چنین وضعیتی هستند. شاید یکی از مهمترین دلایل این اتفاق، سیل عظیم بازیگرانی است که یکباره وارد سینما و تلویزیون شده اند. به شخصه ادعایی در این زمینه ندارم و معتقدم تلویزیون و سینما متعلق به افراد به خصوصی نیست، اما متأسفانه شاهدیم که در اغلب کارهای تلویزیونی و سینمایی یا بازیگرانی حضور دارند که بدون دستمزد کار می‌کنند و یا عده ای هم بخشی از سرمایه تولید را تقبل کرده و در ازای آن بازی می‌کنند.
بازیگر سریال «ستایش» همچنین بیان کرد: من مدتهاست که تلویزیون نگاه نمی کنم، چون خیلی از این فضا و بی مهریها دلسرد شده ام. جالب اینکه عده ای هم به من می گویند تو که همسرت کارگردان است، چرا بیکار هستی؟! این در حالی است که من در هشتاد درصد کارهای همسرم حضور دارم و این کاملاً طبیعی است.
شهبازی درباره انتخاب بازیگر و مسائل مربوط به آن نیز عنوان کرد: متأسفانه بازار کار و بحث انتخاب بازیگر به دست یک سری دستیاران کارگردانی افتاده که تازه وارد این عرصه شده و یا من و امثال من را نمی شناسند و یا زحمت شناختن بازیگران با تجربه را به خود نمی دهند. البته این مسائل صرفاً به بازیگری محدود نمی شود. شما در انتخاب عوامل پشت صحنه هم با چنین معضلاتی روبرو هستید. به عنوان مثال خانم و یا آقایی که پیش از این آرایشگر بوده، به عنوان گریمور با پروژه ها همکاری می‌کند. در حالی که برخی پیشکسوتان این حرفه بیکار هستند.
او ادامه داد: از طرفی بازار شایعات هم که همواره داغ است و ما هر خبری را که می شنویم باور می کنیم و به خودمان زحمت نمی دهیم از صحت خبر مطلع شویم. شنیده‌ام عده ای گفته اند شهناز شهبازی فقط در کارهای همسرش بازی می‌کند. در صورتی که این خبر اصلا درست نیست.من هم در کارهای آقای باباپور بازی می کنم و هم با کارگردانان دیگر، اما متأسفانه ما هیچ وقت به دنبال منبع خبر نیستیم.
این بازیگر درباره مشکلاتی که برای بازیگران بیکار به وجود می آید، اظهار داشت: من و بسیاری از بازیگران به واسطه عشق و علاقه به این کار وارد هنر شده ایم و نه با پارتی و این گونه مسائل. بنابراین زمانی که از بازیگری فاصله می گیریم و بیکار می مانیم، دچار افسردگی شده و از نظر روحی اذیت می شویم.
شهبازی در پایان نیز گفت: امسال هم که به جشنواره رفتم، با خودم گفتم چرا من که سالهاست در این زمینه فعالیت می کنم، حتی یک فیلم هم در جشنواره ندارم؟! امیدوارم شرایط تولید و انتخاب بازیگر و سایر مسائل مربوط به این حرفه در سینما و تلویزیون تغییر کند تا هم بازیگران پیشکسوت و با تجربه در خانه هایشان بیکار نمانند و هم بازیگران جوان به دلیل همین مسائل از کشور خارج نشوند. البته منظور من این نیست هر بازیگری که از ایران خارج شده و در جایی دیگر این حرفه را ادامه می دهد، به این خاطر است، اما برخی از آنان به همین دلیل ترک وطن می‌کنند. امیدوارم نهاد و یا مرجعی باشد که به این مسائل رسیدگی کند.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *