نگاهي به فيلم «عرق سرد»

نگاهی به فیلم «عرق سرد»؛در مذمت ریاکاری

 رحمت امینی
سهیل بیرقی در دومین تجربه فیلم بلند خود بعد از فیلم من که ساختاری لایه لایه داشت ،به سراغ ماجرایی اجتماعی و قصه ای سر راست رفته است؛افروز ،زن جوان فوتسالیستی که تیمش به فینال قهرمانی آسیا در مالزی راه پیدا کرده است ، از سوی شوهرش و با حکم دادگاه ممنوع الخروج می شود. او تمام تلاشش را می کند تا در فرصت کوتاه و چند روزه ی باقی مانده بهره برده و به مسابقه برسد اما چنین اتفاقی رخ نمی دهد….
خوشبختانه در میان فیلمهای امسال ، چند فیلم به داغ ترین موضوعات روز جامعه پرداخته و سازندگان آنها-فارغ از کیفیتهای فنی که در جای خود باید بدان پرداخت -سهم خود را در تبیین و کالبدشکافی موضوعات روز اجتماعی و سیاسی ادا کرده اند.
«عرق سرد» در شمار چنین آثاری است و در مجموع توانسته است ضمن پرداختن به سوژه ای ملتهب ، از زوایای مختلف به نکات پیرامون آن پرداخته و از رهگذر سوژه ای ورزشی به خرده موضوعات دیگر هم بپردازد.
از جمله این نکات پیرامونی ، رفتار ریاکارانه آدم های مرتبط با شخصیت اصلی هستند که به واسطه نحوه تعامل و ارتباط با او ، دوگانگی های خود را بروز می دهند
از این جمله ، یاسر همسر افروز است که یکی از مجری های معروف و صاحب نفوذ صداوسیماست که مانند اغلب مجریان هنگامی که در استودیو و روبه روی مردم خوب و مهربان و خونگرم اجرای برنامه می کند، خود نیز بسیار مهربان، مودب و خونگرم است اما در مواجهه با همسرش به کلی رفتار و منشی متفاوت پیدا می کند.
نمونه دیگر آدم های ریاکار فیلم، بانوی سرپرست تیم است که در حفظ ظواهر خود بسیار کوشاست و نماز اول وقتش هم فراموش نمی شود اما به هنگامی که بازیکن اصلی و مهم تیمش نیاز به یاری دارد ، نه تنها قدمی برای رفع مشکلش برنمی دارد بلکه تا آستانه نابودی و سرانجام خط خوردنش از تیم پیش می رود.
حتی نزدیک ترین دوست و هم تیمی افروز هم درنهایت به خود می اندیشد.
این دورویی ها و ریاکاری هیابا بازی های خوب باران کوثری، امیرجدیدی، لیلی رشیدی و سحر دولتشاهی به خوبی به نمایش در می آید و فیلم با ریتمی خوب و تاثیرگذار پیش می رود.
در مجموع عرق سرد تجربه ای قابل قبول در کارنامه ی کارگردان خود محسوب می شود.
عضو انجمن منتقدان و نویسندگان سینما

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *