با حضور سفیر مکزیک در ایران وجمعی از هنرمندان

هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر آغاز شد

به گزارش روابط عمومی هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر؛ مراسم افتتاحیه جشنواره هشتم هنرهای تجسمی فجر ۹ بهمن ماه با حضور، علی مرادخانی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجید ملانوروزی مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی و هنرمندانی همچون، نصرالله افجه‌ای، قباد شیوا، ناصر آراسته، محمود عزیزی، اسماعیل خلج، محمد فرنود، عزت الله مهرآوران و اعضای شورای هنری این جشنواره در موسسسه فرهنگی هنری صبا فرهگستان هنر برگزار شد.
در ابتدای این مراسم  مجتبی آقایی دبیرکل هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی از این رویداد هنری با عنوان سال نو هنرهای تجسمی کشور یاد کرد و گفت: سال نو هنرهای تجسمی کشور را با طراوت بهتر و متنوع‌تری شاهد هستیم که این طراوت ناشی از حضور ریش سفیدان و هنرمندان پیشکسوت در کنار هنرمندان جوانان است که در این دوره با رویکردی تازه حضور یافته و ظرفیت هنرهای تجسمی کشور را وسعت داده‌اند.
وی با اشاره به رویکرد تازه جشنواره هنرهای تجسمی فجر به سمت هنرهای جدید، یادآور شد: این دوره از جشنواره تجسمی فجر با تکیه بر سنت‌های اصیل هنر کشورمان، فضای جدیدی را در هنر جستجو می‌کند که در این فضای جدید با رویکرد توسعه محور حدود ۱۰ هزار اثر از ۵ هزار هنرمند در سایت جشنواره به ثبت رسید و آثار منتخب راه یافته به نمایشگاه با توجه به این ظرفیت، بسیار اندک است اما روند تکامل آن می‌تواند فضای هنرهای تجسمی کشور را رونق بخشد و در آینده شاهد حضور گسترده‌تر هنرمندان ایرانی و خارجی باشیم.
آقایی با تأکید بر این که ارزش‌ها و ظرفیت‌های هنر کشور نباید در قالب‌های سنتی گذشته محدود شود، ابراز امیدواری کرد که با برنامه‌ریزی‌های این دوره از جشنواره که در قالب برگزاری جلسات و نشست‌های تخصصی مختلف، همایش و برنامه‌های جنبی ارائه شده است، بتوان از راهنمایی‌های هنرمندان استفاده کرد و با کالبدشکافی این جشنواره کاستی‌های آن را شناسایی کرده و بتوان برای دوره‌های آتی برنامه‌ریزی‌های بهتری را انجام دهیم.
وی در ادامه از سفارت مکزیک برای حضور ویژه در این جشنواره تشکر کرد وادامه داد: از سفارت مکزیک که با آثار هنرمندانش بخش بین‌المللی این جشنواره را به گونه‌ای دیگر بازتعریف کرده است، تشکر می‌کنم و امیدوار هستم که در سال‌های آتی شاهد حضور هنرمندان کشورهای مختلف در این بخش از جشنواره تجسمی فجر باشیم.
دبیرکل هشتمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر در پایان با اشاره به بخش های مختلف این دوره از جشنواره تجسمی فجر ابراز امیدواری کرد که تجربیات این دوره بتواند اندوخته مناسبی برای دوره های بعدی جشنواره باشد.
در ادامه این مراسم علی مرادخانی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این جشنواره به نسبت دیگر جشنواره‌ها، یک قدم رو به جلو در حوزه هنرهای تجسمی برداشته است و از حضور خوب هنرمندان می‌توان چنین استنباط کرد که این جشنواره توانسته است در وحدت بخشی به نظرات مختلف و حرکت رو به جلو موفق باشد.
وی با اشاره به حضور هنرمندان پیشکسوت در این دوره از جشنواره هنرهای تجسمی فجر ابراز امیدواری کرد که این فضای گرم به وجود آمده در دوره‌های آینده نیز تداوم داشته باشد.
مرادخانی در بخش دیگری از سخنانش درباره نقش دولت در حوزه هنرهای تجسمی بیان کرد: دولت در حوزه هنرهای تجسمی تمام تلاش خود را بر این قرار داده است که حمایت و همکاری‌هایی را که در این حوزه لازم است، انجام دهد و از فعالیت‌هایی که در بخش خصوصی و سایر بخش‌ها در این زمینه صورت می‌گیرد، حمایت کند به طوری که پس  از این فعالیت‌های تجسمی از جمله این جشنواره و نظایر این جشنواره در درون دولت انجام نشود، بلکه با حضور هنرمندان و دست اندرکاران بخش خصوصی شاهد برگزاری برنامه‌های تجسمی باشیم و دولت نقش حمایتی خود را انجام دهد.
مرادخانی با بیان این که در حوزه هنرهای تجسمی تاکنون گام‌های خوبی برداشته شده است، گفت: در بخش اقتصاد هنر وضعیت بخش هنرهای تجسمی به نسبت قبل بهتر شده است و فضای پویاتری در این زمینه بوجود آمده است که امیدوار هستیم ما هم با دست بازتر بتوانیم کمک‌هایی را در این جهت برای کسانی که می‌خواهند در بخش اقتصاد هنر فعالیت داشته باشند، ارائه کنیم و با ایجاد زیرساخت‌های لازم مثل دایر شدن گالری‌ها و فضاهایی برای ارائه آثار هنری و در بخش تربیت نیروهای هنری از قبیل آموزشگاه‌ها و … هر امکانی که برای حمایت وجود داشته باشد، از سوی دولت ارائه شود.
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین تأکید کرد: در بخش اقتصاد هنر آن چه برای دولت مهم است، این است که شرایطی ایجاد شود تا اگر هنرمندی فعالیتی می‌کند، به لحاظ اقتصادی نیز فضایی برای عرضه آثارش داشته باشد و این آثار را در منزل و گالری‌ها انباشته نکند، بلکه در جامعه مخاطب خود عرضه کند.
وی در پایان گفت: وقتی هنرمند اثر هنری خود را آن طور که شایسته است و دوست دارد، عرضه می کند، خستگی از تنش در می‌رود و کار ما هم در بخش دولتی این است که فضایی را فراهم کنیم تا خستگی از تن هنرمند بدر رود.
در ادامه این مراسم کانچولا گوتییرس سفیر مکزیک در ایران با ابراز خشنودی از حضور آثار هنری هنرمندان کشورش در هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر گفت:  این اولین بار است که مکزیک از طریق سفارت خود در تهران در بخش هنرهای تجسمی این جشنواره مهم شرکت می‌کند، در گذشته نزدیک، ما حضورمان را در این سالانه آغاز کردیم. سال گذشته اقدام به نمایش فیلم‌های مکزیکی در موزه هنرهای معاصر کردیم که بسیار مورد توجه مردم قرار گرفت.
وی افزود: طی توافقی که با مسوولان جشنواره داشته ایم، «هنر مکزیک» را در جشنواره برگزار کردیم که طی آن مردم ایران می‌توانند از آثار مکزیکی در سه رشته مجسمه‌سازی، حکاکی و عکاسی لذت ببرند. این نمایشگاه «برگشت پذیری یا دوران نور» نام دارد.
کانچولا ادامه داد: این مجموع خیال برانگیز از مجسمه‌ها توسط استاد گابرئیلا رودریگز در بزرگداشت سال ۲۰۱۵ به عنوان «سال بین‌المللی نور» گردآوری شده است که این نام‌گذاری سال گذشته از سوی مجمع عمومی سازمان ملل و به ابتکار مکزیک صورت گرفت و خوشحالم که اعلام کنم برگزاری نمایشگاه سیار «برگشت پذیری یا دوران نور» برای اولین بار در ایران انجام می‌شود و انعکاسی است از روشنایی علمی و در عین حال انسانی و معنوی.
سفیر مکزیک درباره ارائه آثار هنرمندان مکزیکی در این جشنواره بیان کرد: در چارچوب نمایشگاه «هنر مکزیک» به ارائه نمایشگاه کنده‌کاری‌های هنرمند معروف مکزیکی گوادالوپه پوسادا خواهیم پرداخت که به خاطر برخورد طنزش با مرگ شهرت دارد و مردم می‌توانند به تماشای عکس‌های تینا مودوتی نیز بنشینند، در پایان نیز هنرهای تجسمی و انقلابی مکزیک را معرفی خواهیم کرد مانند نهضت دیوارنگاری که در اوایل قرن ۲۰ در مکزیک ظهور کرد.
سفیر مکزیک در بخش دیگری از سخنانش درباره برنامه‌های آینده سفارت مکزیک در ایران اظهار کرد: شرکت مکزیک در جشنواره بین  المللی هنرهای تجسمی فجر در واقع آغاز سلسله فعالیت‌هایی است که سفارت مکزیک در تهران قرار است طی سال ۱۳۹۵ انجام دهد که از جمله این فعالیت‌ها می توان به  نمایشگاهی از هنر دوران قبل از استعمار مکزیک اشاره کرد که در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار خواهد شد.
وی در پایان یادآور شد: مکزیک و ایران در روابط دو جانبه خود به خصوص در غنای فرهنگی کهن سهیم‌اند، شرایط جدید بین‌‌المللی و نیز اراده متقابل دولت‌هایمان برای گسترش و تحکیم مبادلات دو کشور، پایه‌ای فوق‌العاده برای نزدیکی بیشتر مکزیکی‌ها و ایرانی‌ها به شمار می‌رود و خوشحالم که در چارچوب جشنواره هنرهای تجسمی فجر دو فرهنگ باستانی ایران و مکزیک می‌توانند با هم ملاقات کرده، یکدیگر را بیشتر بشناساند و غنای مظاهر هنری یکدیگر را ارج نهند.
مجید ملانوروزی مدیر کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم گفت: سعی می‌کنیم که جشنواره هنرهای تجسمی فجر را قدم به قدم نوتر کنیم و به زبان جهانی‌تری سخن بگوییم چرا که رویدادهای هنری تمام دنیا به سمت آرت گرایش دارند و در این جشنواره نیز بخش نقاشی، عکس، گرافیک و … جدا از هم نیست و هر هنرمند با هر مدیومی که از قابلیت هنری برخوردار باشد، آثارش را ارائه کرده است.
ملانوروزی با بیان این که قرار است منتخبی از آثار این جشنواره در ایتالیا به نمایش درآید، بیان کرد: ما سعی کرده‌ایم که بیان هنری‌تری را به آثار این جشنواره بدهیم چرا که قرار است بخشی از آنها در ایتالیا به نمایش گذاشته شود  اما با این حال برای احترام به میراث ملی خود، بخش خوشنویسی و نگارگری را هم داریم که این بخش در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود و در واقع میراث ملی جشنواره هنرهای تجسمی فجر است.
مدیر موزه هنرهای معاصر تهران یادآور شد: در این جشنواره به کمک مشاوران هنری، مرزهای هنری برداشته شده و بدون توجه به مدیوم‌های هنری همه آثار در کنار هم قرار گرفته است چرا که هر روز به تعداد این رسانه‌های هنری و این مدیوم‌ها هنری افزوده می‌شود ولی در جشنواره فجر، این بخش از هنرهای مفهومی حضور نداشت و امسال این فرصت را در اختیار هنرهای جدید قرار دادیم تا هنرمندان بتوانند به زبان جهانی‌تری آثارشان را به نمایش بگذارند.
وی در پایان تأکید کرد: این جشنواره نیز با همه تلاش‌هایی که برای برگزاری آن صورت گرفته است، کاستی‌هایی خواهد داشت که این کاستی‌ها را بر ما نبخشایید چرا که نظرات شما می تواند به ارتقای فضای هنرهای تجسمی کشور کمک کند.
در  ادامه این مراسم سازمان ها، نهادها و رسانه‌های منتخب که در زمینه هنرهای تجسمی کشور تأثیرگذار بوده‌اند، معرفی شده و جوایزی به آنها اهدا شد.
رضا ملکی رایزن فرهنگی و هنری ایران در مسکو، عیسی علیزاده رییس سازمان زیباسازی شهر تهران، محمدعلی متقیان مدیرعامل خبرگزاری ایسنا، سیدمحمد مجتبی حسینی رییس کتابخانه و موزه ملک، سیدسعید سرابی رئیس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، مسعود زنده روح کرمانی رییس هیات مدیره انجمن عکاسان ایران، علی اصغر صفری مدیرعامل بانک گردشگری و شهریار توکی سردبیر فصلنامه حرفه؛هنرمند به عنوان منتخبان این دوره معرفی شدند.
پس از آن خامه یار معاون امور بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که جایزه بخش رایزن فرهنگی و هنری را به نمایندگی از برگزیده آن دریافت کرد، پیام این سازمان را در جمع هنرمندان خواند و این سازمان را آماده همکاری با هنرمندان برای برقراری پل ارتباطی با دنیا اعلام کرد.
اجرای موسیقی تک نوازی سه تار الکتریکی گروه نیوش با حضور سروش قهرمانلو و بریدن کیک هشتمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر به دست هنرمندان پیشکسوت پایان بخش این مراسم بود. سپس با  ا نمایشگاه هشتمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر به روی علاقه مندان به هنر گشوده شد.
نمایشگاه هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر، در برگیرنده آثاری از هنرمندان نسل‌های مختلف هنر ایران طی ۴ دهه ۴۰ تا ۷۰ است که در بخش مفاخر به نمایش در آمده است و در کنار این آثار، ۲۰۵ اثر از هنرمندان سراسر کشور که در بخش رقابتی هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر شرکت کرده‌اند در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است.
هشتمین جشنواره بین‌المللی تجسمی فجر به همت مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  تا ۱۷ اسفندماه در موسسه فرهنگی و هنری صبا میزبان دوستداران به هنر است.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *