خطر مرگ در کمین دست‌اندرکاران پروژه‌های سینمایی و‌ تلویزیونی

هشدار کرونایی؛ «مرگ» تنها یک‌ بار به سراغ آدم‌ها می‌آید!

بانی‌فیلم:

هنوز از اعلام خبر ابتلای محمدرضا گلزار، نوید محمدزاده و لاله اسکندری به بیماری کووید۱۹چند روزی نگذشته بود که بازهم پروژه سریال تلویزیونی «جشن سربُرون» همان سریالی که لاله اسکندری سرصحنه آن به کرونا مبتلا شده بود خبرسازی کرد!
خبر درگذشت کریم اکبری مبارکه بازیگر قدیمی در این پروژه ساخته مجتبی راعی، زنگ خطر را برای چندمین بار برای جامعه هنری کشور به صدا درآورد.
تعداد هنرمندانی که در پروژه‌های مختلف در حال فیلمبرداری سینمایی و تلویزیونی دچار این ویروس مرگبار شده‌اند، هر روز بیشتر می‌شود. اما نکته عجیب اینجاست که با وجود تاکیدهای مسئولان وزارت بهداشت نسبت به مخاطره‌آمیز بودن فعالیت‌هایی که در قالب تجمعات انجام می‌شود، باز هم شاهدیم که گروه‌های سینمایی و تلویزیونی سرگرم کارند!
این یک واقعیت غیرقابل انکار است که ابتلای دست‌اندرکاران پروژه‌های مختلف به بیماری کووید۱۹ و مثبت شدن تست کرونای آنها، یک تهدید بالقوه و خطرناک برای سینما و تلویزیون ایران است.
برخلاف انتظاراتی که از مدیران خانه‌ سینما، مسئولان سازمان سینمایی و مدیران سازمان صداوسیما و موسسه سیمافیلم برای متوقف کردن و پیشگیری از فیلمبرداری پروژه‌ها می‌رود، اما گویا بنا به مصلحت‌هایی، هیچ گونه اراده‌ای از سوی این مقامات ذیربط برای پایان ‌دادن به فعالیت‌های خطرناک گروه‌های مختلف وجود ندارد!
اینکه چرا مسئولان سازمان‌ها و نهادهای مربوطه، پا به میدان مخالفت نمی‌گذارند، شاید تا حدودی به ناتوانی بنیه مالی و اقتصادی این سازمان‌ها و ضعف‌شان در جبران خسارات‌های احتمالی مربوط باشد.
در مورد پروژه‌های سینمایی و نمایش خانگی، به نظر می‌رسد که عوامل سازنده، چراغ سبزی از سوی سازمان سینمایی گرفته‌اند تا برخی از کارگردانان سینما برای گرم کردن تنور برگزاری احتمالی جشنواره فیلم فجر، تعدادی فیلم بسازند و سازندگان سریال‌های نمایش خانگی هم برای پیشگیری از بیکاری و احتمالا پیش‌گیری از ایجاد موج نارضایتی، همچنان بی‌وقفه سرگرم کار باشند!
متاسفانه همان گونه که در روزهای اخیر شاهد بوده‌ایم، آمار مبتلایان و جان‌باختگان ویروس کرونا، از مرز هشدار هم گذشته و این معضل با سرد شدن هوا و مشکلات مختلف، وارد مرحله دشواری شده و خطر مرگ را برای مردم نزدیک و نزدیک کرده است.
این وضعیت مخاطره‌آمیز و شرایط مرگبار در حالی سایه سنگین مرگ را بر سر پروژه‌ها کشانده که سازندگان پروژه‌های مختلف بدون توجه به خطرهای در کمین و احتمال مرگ دست‌اندرکاران، همچنان فیلمبرداری‌شان را ادامه می‌دهند!
با توجه به اوضاع بسیار وخیم حاکم بر شهرهای کشور، طرح مسئله رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط گروه‌های فعال در پروژه‌های مختلف، بیشتر شبیه به یک شوخی تلخ است؛ شوخی‌ای که نمونه‌های دردناکش را در ابتلای برخی عوامل و مرگ برخی دیگر می‌بینیم.
عوامل تصمیم‌گیرنده این پروژه‌ها، چه تهیه‌کنندگان‌، چه مسئولان و مدیران دولتی سینما و تلویزیون، بدانند که در قبال جان دست‌اندرکاران این پروژه‌ها مسئولیت قانونی و وجدانی دارند.
هر کدام از این عوامل، سرپرست و نان‌آور خانواده‌ای هستند که انسانیت حکم می‌کند، حافظ جان‌شان‌شان و مراقب‌ سلامتی‌شان باشیم.
مدیران، مسئولان، تصمیم‌گیرندگان، تهیه‌کنندگان و… بدانند خطر فراگیری و ابتلای به این ویروس سوغات چین، بسیار جدی‌ست.
باور کنید که «مرگ» تنها یک‌ بار به سراغ آدم‌ها می‌آید!

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *