هفته دفاع مقدس فرهنگ و سینما و مراسم تشریفاتی!

جبار آذین

وطن، میلیون‌ها مدافع دارد؛ انقلاب، هزاران پاسدار و مدافع دارد؛ دفاع مقدس و مقاومت، هزاران محافظ و مدافع دارد؛ بهداشت، هزاران مدافع دارد و… کاش اقتصاد و سیاست به ویژه فرهنگ هم مراقب و مدافع داشتند.
اکنون ده‌ها منتقد و هنرمند معترض و منفعل در جامعه هنر و حوزه‌های سینما، تلویزیون، تئاتر و موسیقی و… وجود دارند؛ ولی به ندرت مرد عمل، محافظ و مدافع وجوددارد تا از دستاوردها، موجودیت، برنامه‌ها، اهداف، آرمان‌ها و حیات فرهنگ و منافع و مصالح اهالی آن، بدون هرگونه جانبداری، سهم‌خواهی و منافع طلبی فردی، باندی و گروهی، حراست و دفاع کند. گروه‌هایی از اهالی فرهنگ و هنر و سینما هم مانند طیف‌هایی که کرونا را جدی نمی‌گیرند و برای همت و ایثارهای مدافعان بهداشت، ارزش و ارج قایل نیستند و بیمارگونه و دگم‌اندیشانه، کرونا را فریب قرن می‌خوانند، معضلات، مشکلات، بحران، انحراف‌ها، بی‌عدالتی‌ها و حیف و میل‌ها در عرصه‌های سینما و فرهنگ را جدی تلقی نمی‌کنند و اوضاع را باری به هرجهت و هرچه پبش آید، خوش آید می‌گذرانند.
این نوع نگاه و تلقی و برداشت نادرست، همان چیزی است که اجازه می‌دهد، اشتباهی‌ها، فرصت‌طلب‌ها، حزبی‌ها و سیاسیون، صندلی و مقام دوستان و ثروت‌پرستان، همچنان بر کرسی‌های فرهنگ وهنر، جاخوش کرده، کیسه‌های خود را پر کنند و به ریش سایرین بخندند.
کاش فرهنگ و هنر و سینما هم پاسدار سلامت، بهداشت، درمان و مدافع ملی داشتند و می‌شد به جای مراسم نمایشی، فرمایشی، تشریفاتی، بدون ثمر و تشکر از خود و خودی‌های نامدیران سینما به بهانه هفته دفاع مقدس!
هرسال برای سینما هم هفته دفاع مقدس شایسته سینما و سینماگران برگزار و از خادمان فرهنگ و حافظان سلامت سینما، تجلیل کرد. با این همه می‌دانیم که این رخداد اجرایی نخواهد شد، چرا که سوداگران، اشتباهی‌ها، نامدیران، سیاست‌بازان و رانت‌خواران، در آشفته بازار و آب گل‌آلود است که سود و ماهی خود را صید می‌کنند، مگر آنکه این موانع از سر راه سینماگران و هنرمندان کشور برداشته شود و همه چیز از جمله هنر و فرهنگ و سینما و رسانه، ملی و مردمی شوند.
به امید آن روز که چنین شود!

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *