همه چیز درباره مجسمه طلایی؛ بودجه، فرش قرمز ‌، بالا رفتن دستمزدها و…؛بعد از اسکار!

محمد حقیقت: مراسم اسکار ۲۰۲۰ تمام شد و شگفتی‌هایی برجا گذاشت که تمام رسانه ها درباره‌اش صحبت کردند؛ بویژه این که برای نخستین بار در تاریخ ۹۲ ساله این مراسم امریکایی، فیلم کره‌ای «پارازیت» با زبان اصلی خود توانست علاوه بر اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان، جایزه بزرگ و اول اسکار را هم به دست آورد. تا قبل از آن، جایزه بهترین فیلم، فقط در انحصار سینمای امریکا (بویژه هالیوود) بود!
بد نیست مروری بر اطلاعات دیگری اسکار داشته باشیم، مثلا چقدر برای آن هزینه می‌شود؟ وزن یک اسکار چقدر است؟ و اطلاعاتی از این دست.
برای نخستین نام اسکار را مارگارت هریک که کارمند کتابخانه‌ای بود به زبان آورد. او با دیدن آن مجسمه کوچک اندام گفت: این مجسمه مرا به یاد عمویم «اسکار» می‌اندازد! از همان سال یعنی ۱۹۳۹ آکادمی اسم به شکل رسمی نام جایزه اش را «اسکار» گذاشت، ده سال پس از آن که مراسم جایزه دادن به حرفه‌ای‌های سینمای امریکا در سال ۱۹۲۹ شکل گرفته بود.
مجسمه اسکار:
خود مجسمه ۳۴ سانتیمتر ارتفاع دارد و وزنش سه‌کیلو ‌و هشتاد گرم است. جنس آن از برنز با روکش طلا ۲۴عیار است .
از ابتدا تا کنون تعداد ۳۱۴۰ جایزه اسکار به برندگان اهدا شده است .
قیمت ساخت اصلی یک اسکار برای آکادمی حدودا ۴۰۰ دلار تمام می‌شود. رکوردها:
مریل استریپ با ۲۱ بار نامزد شدن، بیشترین رکورد را دارد و جک نیکلسون در بین مردان با ۱۲ نامزدی در صدر است . کمپانی والت دیسنی با بردن ۲۲ اسکار و چهار جایزه افتخاری بیشترین اسکار را در بین شرکت‌های فیلمسازی به دست آورده است .
در بین زنان کاترین هپبورن با چهار اسکار و در میان هنرپیشه‌های مرد دانیل دی لوییس با بردن سه اسکار ، رکورددار دریافت این جایزه هستند.
جوان‌ترین برنده اسکار شرلی تمپل در سن شش سالگی در سال ۱۹۳۵ تپانست این جایزه را به دست آورد . ‌
پیرترین شخص برنده اسکار کریستوفر پلامر است که در سن ۸۲ سالگی نخستین اسکار خود را گرفت. (بنابراین ما حالا حالا وقت داریم)
هزینه برگزاری مراسم اسکار:
بودجه کلی برگزاری این مراسم حدود ۴۴میلیون دلار برآورد شده است که ۲۴ میلیون و۷۰۰ دلار آن هزینه «فرش قرمز» می‌شود !!
این فرش قرمز با وسعت آن ۱۵۰۰ متر مربع ۹۰۰ ساعت کار می‌طلبد.
بیش از شش کیلومتر کابل برق در داخل سالن مراسم به کار رفته است. ( حساب کنید اگر آتش سوزی رخ بدهد نیمی از سینمای هالیوود چه می‌شوند!)
تاثیرات اسکار:
هر فیلمی که اسکار می‌گیرد حدود ۱۵میلیون دلار سود اضافه نصیبش می‌شود. دستمزد هنرپیشه‌های اسکار گرفته حداقل ۲۰ درصد بالا می‌رود.
یکی از بهترین سودکنندگان مراسم اسکار ، شهر لس‌آنجلس است که در طول برپایی مراسم از نظر اقتصادی بیش از ۱۳۰ میلیون دلار سود می‌برد.
جدا از همه این‌ها امسال جشنواره کن هم خیلی از این میان سود برد زیرا فیلمی که نخل طلا را برده بود (پارازیت) ساخته بونگ جون هو، چهار جایزه مهم و اصلی آکادمی اسکار را به دست آورد.
جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی، از سال‌۱۹۴۰ باب شد که از آن تاریخ تا کنون هر سال کشورهای بسیاری می‌توانند یک فیلم را به آکادمی اسکار معرفی کنند، که در نهایت در کنار فیلم‌های امریکایی به یک فیلم خارجی هم اسکار می‌دهند. این روند از سال گذشته تغییراتی را در قوانین آکادمی به وجود آورد که بهترین نتیجه آن همین اسکار ۲۰۲۰ است که یک فیلم کره‌ای توانست بالاترین جایزه اسکار امریکایی را نصیب خود کند.
در بین فیلم‌های خارجی، ایتالیا با ۱۲ اسکار بیشترین جایزه را به خانه برد و بعد از آن فرانسه با ۹ اسکار در مقام بعدی قرار دارد. دراین میان سینمای ایران ‌هم با فیلم‌های «جدایی نادر از سیمین» و «فروشنده» با کارگردان بزرگش اصغر فرهادی، دوبار جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان را به دست آورده و به ویترین افتخارات سینمای ایران در صحنه بین‌المللی افزوده است.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *