همینگوی؛ نویسنده‌ای که پیش از مردن، «مرگ» را تجربه کرد!

بانی‌فیلم- دیبا داودی: در میان شخصیت تاثیرگذار دنیا، هیچ‌کدام به اندازه نویسندگان، در جای‌جای حافظه فرهنگی-اجتماعی مردم
باقی نمانده‌اند! بی‌مطالعه‌ترین افراد هر جامعه‌ای نیز، دست کم نام چند نویسنده مشهور و نام برخی از کتاب‌های‌شان را می‌دانند؛حتی اگر این کتاب‌ها را ورق هم نزده باشند.
هوگو، دیکنز، تولستوی، داستایفسکی، چخوف و… هزاران هزار ادیب اهل قلم با نوشته‌های‌شان، حتی مسیر زندگی بسیاری از انسان‌ها را دچار دگرگونی‌های اساسی کرده‌اند.
در میان نویسندگان معاصر شاید نتوان شخصیتی مانند ارنست همینگوی یافت؛ شخصیتی که فراز و ‌فرودهای متعدد در زندگانی‌اش از او چهره یک نویسنده سرکش و غیرقابل پیش‌بینی را ترسیم کرد.
شرکت در جنگ داخلی اسپانیا، سفرهای متعددش به افریقا، زندگی در کوبا و…  از همینگوی نمادی ساخت که ضمن ارزش‌گذاری بر زندگی، روحیه سرکش و خلاف جریان رودخانه شنا کردن او را برجسته‌تر کرد!
امروز سالروز تولد این اسطوره دنیای نویسندگی‌ است که حتی پیش از مردن، «مرگ» را هم تجربه کرد!
سایت معتبر لایف به همین مناسبت با انتشار عکسی از همینگوی نوشته «اسطوره زندگى» ارنست همینگوى١٢٠ سـال پیش در چنین روزى در شهر اوک پارکِ ایالت ایلینویز آمریکا به دنیا آمد.
او در سـال ١٩۵۴ موفق به دریافت جایزه نوبل ادبى شد. همینگوى بسیارى رمان‌هاى به یادماندنى از جمله «خورشید هم طلوع مى کند»، «زنگ‌ها برای چه کسانى به صدا در مى‌آید» و «پیرمرد و دریا» را نگاشت که اثر «پیرمرد و دریا» براى اولین بار در مجله لایف در سـال ١٩۵٢چاپ شد.
عکس بالا همینگوى را در روستایى در کوبا نشان مى دهد که مربوط به همان داستان «پیرمرد و دریا» است.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *